Quantcast
< sekcia Šport

Strelci ocenili najlepších športovcov za rok 2022, dvaja s istotou OH

Na snímke účastníci vyhlásenia ankety Strelec roka 2022 v stredu 7. decembra 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Najhodnotnejšie výsledky dosiahli Zuzana Rehák Štefečeková, Patrik Jány, Danka Barteková, Vanessa Hocková a Juraj Tužinský.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Celkovo 24 strelcov ocenil Slovenský strelecký zväz (SSZ) za úspešnú reprezentáciu v roku 2022. Najhodnotnejšie výsledky dosiahli Zuzana Rehák Štefečeková, Patrik Jány, Danka Barteková, Vanessa Hocková a Juraj Tužinský. Vyhlásenie najúspešnejších športovcov sa uskutočnilo v stredu v Bratislave.

Prezident zväzu Miloslav Benca zhodnotil rok 2022 ako jeden z najúspešnejších v tomto športe vôbec: "Po dvoch pandemických rokoch som si myslel, že v športe nastane útlm, ale nestalo sa. Tento rok bol jeden z vôbec najúspešnejších v histórii slovenského strelectva. Získali sme množstvo medailí. Všetkým oceneným blahoželám za kus odvedenej práce."

Slovenskí strelci získali v roku 2022 dve olympijské miestenky. O prvú sa postarala trapistka Zuzana Rehák Štefečeková, druhú získala skeetárka Vanessa Hocková. "Chcem sa v prvom rade poďakovať mojim trénerom a rodine za to, že ma podporovali. Sezóna bola z môjho pohľadu dlhá. Nikto nečakal, že by som mohla získať miestenku, asi ani ja sama, ale dopadlo to skvele," povedala Hocková, ktorá na MS v Osijeku skončila na 4. mieste.

O účasť na OH v Paríži 2024 sa pokúsi aj ďalšia ocenená Danka Barteková: "Veľmi si toto ocenenie vážim, už ani neviem, po koľký krát som medzi najlepšími. So sezónou som spokojná, hoci som nezískala olympijskú miestenku. Ale nič nie je stratené, pokúsim sa o ňu v ďalšom roku."

Prvú miestenku pre Slovensko vybojovala Rehák-Štefečeková vďaka bronzu v trape na svetovom šampionáte v Osijeku. "Od roku 2001 som stále medzi ocenenými, ale, samozrejme, najviac ma teší olympijská miestenka," uviedla olympijská víťazka z Tokia vo videu.

Patrik Jány podčiarkol úspešný rok triumfom vo vzduchovej puške na ME v Hamare, zlato získal aj na pretekoch Svetového pohára v Káhire v ľubovoľnej malokalibrovke: "Za mňa to bol dobrý rok. Dobre sme začali, aj sme dobre skončili, takže musím byť spokojný."
ocenení strelci za rok 2022:

Patrik Jány - 1. na ME vo vzduchovej puške v Hamare, 1. na SP v Káhire v ľubovoľnej malokalibrovke

Juraj Tužinský - 2. na ME vo vzduchovej puške v Hamare, 1. na SP v Riu

Danka Barteková - 3. na ME v Larnake, 5. na MS v Osijeku, 2. na SP v Nikózii

Vanessa Hocková - 4. na MS v Osijeku, OH miestenka, po prvý raz vo finále skeetu na veľkom podujatí

Danka Barteková, Vanesa Hocková, Lucia Kopčanová - 3. na MS v Osijeku v tímovom skeete
historické zbrane:

Štefan Ernst - 1. na MS v Pforzheime v disciplíne Cominazzo

Vladimír Jurza - 3. na MS v Pforzheime v disciplíne Vetterli

Ladislav Košťál - 4. na MS v Pforzheime v disciplíne Tanzutcu

SR v zložení Vladimír Jurza, Ladislav Szalai, Daniel Andrejková - 2. na MS v Pforzheime v disciplíne Enfield a 2. na MS v disciplíne Pforzheim

SR v zložení Štefan Ernst, Peter Elek, Vladimír Karel - 2. na MS v Pforzheime v disciplíne Wogdon a 2. na MS v disciplíne El Alano

SR v zložení Štefan Ernst, Vladimír Jurza, Vladimír Karel - 2. na MS v Pforzheime v disciplíne Adams
juniori:

Timotej Tóth - 5. na ME v Larnake v trape

Ema Kortišová - 5. na ME v Larnake v trape

Miroslava Hocková a Ladislav Németh - 2. na ME v Larnake v tímovom skeete

Adriana Zajíčková, Andrej Brezina - 5. na MS v Osijeku v tímovom skeete

Adela Supeková, Miroslava Hocková, Adriana Zajíčková - 2. na ME v Larnake, 5. na MS v Osijeku v skeete družstiev

Jana Špotáková, Marián Kovačócy - 7. na MS v Osijeku v tímovom trape

Marek Copák - 5. na MS v Káhire v RPi 2x30

Zuzana Ňakatová - 5. na ME vo Vroclave v malokalibrovke 3x20