< sekcia Šport

Barteková a Jány medzi najlepšími strelcami v roku 2019

Na snímke strelkyňa Danka Barteková (majsterka Európy na ME 2019 v Lonate v skeete a strieborná v súťaži družstiev) počas vyhlásenia najúspešnejších športovcov Slovenského streleckého zväzu (SSZ) za rok 2019 v Bratislave 12. decembra 2019. FOTO TASR - Pavol Zachar Foto: TASR

Spokojný s končiacim rokom bol aj prezident Slovenského streleckého zväzu Miloslav Benca. Hoci priznal aj slabšie obdobie, v hodnotení prevážili pozitíva.

Bratislava 12. decembra (TASR) - Slovenský strelecký zväz vo štvrtok v Bratislave ocenil najúspešnejších reprezentantov za rok 2019. Medzi najlepšou desiatkou nechýbali Danka Barteková, Patrik Jány či strieborná juniorka z ME v talianskom Lonate Vabesa Hocková. V olympijských disciplínach dostali honor aj Juraj Tužinský, Marián Kovaćócy, Zuzana Rehák Štefečeková, Filip Marinov a Adrián Drobný.

Za najlepšie družstvá vyhlásili strieborné z Lonata Bartekovú, Veroniku Sýkorovú a Luciu Kopčanovú. Juniorskú kategóriu ovládlo trio Hocková, Diana Marková a Dominika Buzášová za zlato z ME. Medzi mužmi ocenili Jányho, Mateja Medveďa so Štefanom Šulekom, trio získalo bronz na Svetovej letnej univerziáde v Neapole.Barteková dosiahla najväčší úspech na ME, kde získala svoje štvrté individuálne zlato na európskom šampionáte a pridala striebro v súťaži družstiev. Hoci priznala, že sezóna priniesla i ťažšie obdobia, celkovo ju zhodnotila pozitívne: "Mala som vynikajúci štart, vyhrala som šesťkrát za sebou. Potom som mala trochu prepad, ale som veľmi rada, že sa mi to podarilo zlepšiť na majstrovstvách Európy." Barteková tento týždeň zbierala ceny. V pondelok si prevzala z rúk ministerky vnútra SR ocenenie pre najlepších reprezentantov Športového centra polície. "December je vždy veľmi hektický, pretože je mnoho takýchto vyhodnotení. Trochu to zasahuje do tréningu, na druhej strane sa veľmi teším, pretože ak by som tu nebola, tak by som nemohla byť spokojná so svojimi výsledkami. Je to také ohodnotenie mojej práce. Ak sa dostanem do najlepšej desiatky strelcov roka, znamená to, že som asi spravila pekné výsledky a niekto to ocenil," dodala pre TASR Barteková.

Trapistke Zuzane Rehák Štefečekovej sa tento rok zmenili priority. Nedávno sa jej narodilo druhé dieťa. Napriek pokročilému štádiu tehotenstva dokázala na Európskych hrách v Minsku vybojovať 6. miesto, čo ocenil aj SSZ. "Bol to druhý najlepší rok v mojom živote. Narodil sa mi druhý syn, takže už nikdy nebude nič dôležitejšie. Tento rok som si užila, pretože šport bol až na druhom mieste, takže som sa do ničoho nemusela nútiť, na preteky som chodila, lebo som chcela. Šieste miesto z EH vyhodnotili ako špičkový výsledok, trochu ma to prekvapilo, lebo ja som na to aj zabudla," povedala slovenským médiám Rehák Štefečeková.

Úspešné obdobie má za sebou aj Patrik Jány, v novembri získal tretie miesto vo finále Svetového pohára v Číne, na letnej univerziáde sa tešil zo zlata a v Minsku na Európskych hrách pridal 7. miesto. "Sezóna bola ťažká a dlhá, absolvoval som veľa pretekov a bolo náročné udržiavať sa vo forme. Podarilo sa mi to a teraz musíme všetko zanalyzovať, aby sme to mohli budúci rok zopakovať," povedal pre TASR Jány. Budúci rok sa s najväčšou pravdepodobnosťou predstaví na svojich premiérových olympijských hrách a rád by nadviazal na uplynulú sezónu. "Je to veľmi motivujúce, aj minulý mesiac tá medaila vo finále SP, to že sa mi podarilo zabodovať považujem za ďalšie otvorené dvere v mojej kariére," dodal Jány.

Spokojný s končiacim rokom bol aj prezident Slovenského streleckého zväzu Miloslav Benca. Hoci priznal aj slabšie obdobie, v hodnotení prevážili pozitíva. "Každý iný zväz s takýmito výsledkami by bol spokojný. Samozrejme aj my sme, tak ako každý rok. Mali sme však niekoľko výpadkov, no nikto nemôže mať všetko. Potešili ma medailové výsledky, skeetarky boli skvelé. Najviac ma však potešil Jány, ktorý vybojoval olympiádu," uviedol Benca.

V pondelok ocenili aj dvoch strelcov v neolympijských disciplínach. Hubert Andrzej Olejnik skončil druhý na ME v double trape a Štefan Ernst si vyslúžil cenu za kompletnú medailovú zbierku na ME v streľbe historických zbraní v maďarskom meste Saróspuszta.