Quantcast
< sekcia Šport

Súd s Blatterom odročili na štvrtok, má problémy s dýchaním

Na snímke bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Joseph Blatter (vpravo) a právnik Lorenz Erni opúšťajú súd 8. júna 2022 vo švajčiarskom meste Bellinzona. Súd s dvojicou niekdajších najvyšších predstaviteľov svetového futbalu Josephom Blatterom a Michelom Platinim sa začal v stredu vo švajčiarskom meste Bellinzona. Foto: TASR/AP

Súdny proces v Bellinzone by mal trvať do 22. júna, verdikt trojčlennej poroty by mohol byť známy v júli.

Bellinzona 8. júna (TASR) - Súdne konanie s bývalým prezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Seppom Blatterom, ktoré sa malo začať v stredu vo Švajčiarsku, odročili na štvrtok. Dôvodom sú zdravotné problémy 86-ročného Blattera, ktorý spolu s niekdajším šéfom Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelom Platinim čelia obvineniu zo sprenevery. Podľa právneho zástupcu Lorenza Erniho má jeho klient bolesti v oblasti hrudníka a problémy s dýchaním.

Blatter prišiel na súd spoločne s dcérou Corinne a ešte pred začiatkom procesu médiám povedal, že má dobrú náladu, aj vzhľadom na slnečné počasie. "Verím si, pretože nemám čo skrývať," sebavedomo vyhlásil švajčiarsky exfunkcionár. Napokon však na súde nevypovedal. "Necítim sa dobre. Mám chorobu, ktorá sa mi vracia, nemôžem riadne dýchať. Nie som schopný odpovedať na otázky," vysvetlil niekdajší šéf FIFA. Podľa agentúry DPA sa tak postaví pred súd vo štvrtok, keď sa začne proces aj s Platinim.

Súdny proces s dvojicou niekdajších vrcholných futbalových funkcionárov sa koná vo švajčiarskom meste Bellinzona. Obaja čelia obvineniu zo sprenevery v spojitosti s vyplatením dvoch miliónov švajčiarskych frankov Platinimu za prácu poradcu FIFA v rokoch 1998 až 2002. V prípade uznania viny im hrozí až päťročný pobyt za mrežami.

Prípad začali vyšetrovať v roku 2015 a ukončil Blatterovu vládu ako prezidenta FIFA a Platiniho kampaň v snahe vystriedať ho na čele svetového futbalu. Obaja dostali za netransparentné transakcie od Etickej komisie FIFA osemročný zákaz pôsobiť vo futbale, Športový arbitrážny súd (CAS) im však neskôr tresty zredukoval. Osemdesiatšesťročný Blatter i o 20 rokov mladší Platini tvrdia, že sú nevinní a za dôkaz považujú údajnú ústnu dohodu z roku 1998.

Švajčiarska prokuratúra hovorí o fiktívnej faktúre, ktorú Platini v roku 2011 predložil za svoju údajnú poradenskú činnosť pre FIFA na prelome storočí. Právnici Platiniho ešte pred začiatkom procesu uviedli, že súd s bývalým šéfom Európskej futbalovej únie (UEFA) je "politicky motivovaný" a je to výsledok "sprisahania", aby sa nemohol stať prezidentom FIFA. Blatter prišiel v stredu na súd v spoločnosti svojej dcéry Corinne a právneho zástupcu Lorenza Erniho.

Súdny proces v Bellinzone by mal trvať do 22. júna, verdikt trojčlennej poroty by mohol byť známy v júli.