Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Šport

Suja nominoval na záver 14 hráčok: Stále hráme o postup

Na snímke hráčky a tréneri slovenskej basketbalovej reprezentácie počas zrazu pred dvoma kvalifikačnými zápasmi o postup na ME 2023 v Piešťanoch v pondelok 21. novembra 2022. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Reprezentačný tím začne s prípravou v nedeľu 5. februára, cieľom je uspieť v oboch zápasoch a zabezpečiť si 13. účasť v ére samostatnosti na majstrovstvách Európy.

Bratislava 27. januára (TASR) - Dvoma domácimi zápasmi so Švajčiarskom (vo štvrtok 9. februára o 18.00 h) a Luxemburskom (v nedeľu 12. februára o 19.00 h) sa v Piešťanoch pre slovenskú ženskú basketbalovú reprezentáciu zakončí účinkovanie v H-skupine kvalifikácie ME 2023 v Slovinsku a Izraeli (15. – 25. júna). Tréner Juraj Suja a jeho realizačný tím nominoval na toto dvojstretnutie 14 hráčok, ktoré zabojujú o miestenku na finálovom turnaji.

Slovenky sú pred februárovým asociačným termínom v jasnej pozícii. Taliansko si ako istý víťaz skupiny už v predstihu zabezpečilo postup na európsky šampionát a naše družstvo tak čaká boj o druhú priečku, cez ktorú je možnosť dostať sa na ME. Ďalej okrem víťazov 10 skupín idú 4 najlepšie tímy z druhých miest a túto zostavu dopĺňa Izrael so Slovinskom ako organizátora podujatia. "Stále hráme o postup, šanca je reálna. Nezáleží to úplne len od nás, ale my si chceme splniť to, čo potrebujeme, aby sme po dvoch našich zápasoch živili šancu. K dispozícii sa snažíme mať to najlepšie, čo môžeme mať. Za týždeň a pol sa ešte môže udiať veľa vecí, ale veríme, že k zdravotným problémom nepríde," uviedol tréner Sloveniek Juraj Suja.

V porovnaní s novembrovými zápasmi je v slovenskej nominácii iba jedna výrazná zmena a aj to vynútená. Zranenie vyradilo z hry Barboru Wrzesiňskú, jej miesto zaujala Viktória Havranová z MBK Ružomberok. Dlhodobejšie nie je k dispozícii ani Žofia Hruščáková. Inak má realizačný tím k dispozícii všetky opory z predošlých reprezentačných okien. "Žiaľ, situácia sa vyvinula tak, že na poslednú a najdôležitejšiu časť kvalifikácie o postup na ME sa musíme zaobísť bez kľúčovej hráčky a kapitánky Barbory Wrzesiňskej, ktorá má z decembra stále zranené lýtko. Intenzívne sme komunikovali a živili sme nádej, ale tento súboj s časom sme prehrali, pretože Barbora ešte netrénuje v plnom zaťažení. Žofia Hruščáková absolvovala operáciu kolena a hoci už finišuje s rehabilitáciou, tak aktuálny zdravotný stav jej ešte nedovoľuje hrať v zápasoch. Obe hráčky nám boli po vzájomnej komunikácii pripravené prísť pomôcť v kvalifikácii, ale vyvinulo sa to napokon takto," vyjadril sa k absenciám manažér tímu Tomáš Horký.

Reprezentačný tím začne s prípravou v nedeľu 5. februára, cieľom je uspieť v oboch zápasoch a zabezpečiť si 13. účasť v ére samostatnosti na majstrovstvách Európy.

Širšia nominácia Slovenska na zápasy kvalifikácie ME 2023 proti Švajčiarsku (9. februára) a Luxembursku (12. februára):

hráčky: Alexandra Buknová, Lucia Hadačová, Viktória Havranová, Soňa Svetlíková (všetky MBK Ružomberok), Nikola Dudášová (Atomerőmű KSC Szekszárd/Maď.), Ivana Jakubcová (Union Féminine Angers/Fr.), Natália Martišková, Alica Moravčíková (obe Piešťanské Čajky), Miroslava Mištinová (Zaglebie Sosnowiec/Poľ.), Sabína Oroszová (UNI Győr/Maď.), Terézia Páleníková (CDB Clarinos Tenerife/Šp.), Veronika Remenárová (Rutronik Stars Keltern/Nem.), Radka Stašová (Al-Qázeres Extremadura/Šp.), Stella Tarkovičová (GiroLive Panthers Osnabrück/Nem.)

realizačný tím: Juraj Suja – hlavný tréner, Peter Jankovič a Miloslav Michálik – asistent trénera, Tomáš Horký – manažér tímu, Ján Meszároš – lekár, Michael Bujňák – fyzioterapeut, Erika Šerfőzőová, a Marián Vlkovič - maséri


Program H-skupiny kvalifikácie ME 2023 žien:

štvrtok 9. februára

18.00 SLOVENSKO - Švajčiarsko
19.00 Luxembursko - Taliansko

nedeľa 12. februára

17.00 Švajčiarsko – Taliansko
19.00 SLOVENSKO - Luxembursko

Tabuľka H-skupiny:

1. Taliansko 4 4 0 310:203 8 – postup na ME
2. Slovensko 4 2 2 268:257 6
3. Luxembursko 4 1 3 240:260 5
4. Švajčiarsko 4 1 3 180:278 5