< sekcia Šport

Tréner Suja je spokojný s prvou polovicou prípravy Sloveniek na ME

Na archívnej snímke hráčky a tréneri ženskej basketbalovej reprezentácie. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Slovenky čaká najbližšie cesta do chorvátskeho Splitu, kde si zmerajú sily s domácou reprezentáciou a Gréckom. Prípravné zápasy majú za sebou aj súperi Sloveniek v A-skupine ME 2021.

Piešťany 31. mája (TASR) – Tréner slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie Juraj Suja si pochvaľuje prvú polovicu prípravného obdobia pred júnovými majstrovstvami Európy v Španielsku a vo Francúzsku (17. – 27. júna). Jeho zverenkyne preverili počas uplynulých dní aj prví súperi, na medzinárodnom turnaji v Piešťanoch otestovalo ich aktuálnu formu Poľsko a Slovinsko.

Slovenský výber odštartoval s prípravou na európsky šampionát v máji, počas doterajšieho obdobia prebiehali jednotlivé prípravné bloky v Piešťanoch. Kouč Slovenska má počas celého obdobia k dispozícii 15 hráčok, ich menoslov sa od začiatku prípravy nemenil. „Dievčatá sa javia výborne. Trénujú fakt dobre, má to intenzitu a aj určitú konštantnosť, čiže tréningy nepadajú hore-dole. Som veľmi spokojný s tým, ako pracujú,“ uviedol pre TASR Suja. V tretom týždni prípravy prišli na rad aj úvodné zápasové previerky. „Venujeme sa všetkému, hlavne hre. Máme spolu málo času, potrebujeme sa dať na jednu vlnu a v obrane zďaleka nie sme tam, kde by sme chceli byť. Na tomto sa hlavne snažíme pracovať,“ doplnil tréner Slovenska informácie o doterajšom priebehu prípravy.

Jeho družstvo odštartovalo cyklus prípravných stretnutí úspešne, nad Poľskom zvíťazilo v Piešťanoch 66:55. V boji o celkové prvenstvo na domácom turnaji však prehralo s účastníkom majstrovstiev Európy Slovinskom 66:81. „Možno sme boli trochu 'surovejší', pretože sme neuberali z tréningu. Slovinsko už bolo o týždeň viac v zápasovom tempe, majú za sebou stretnutia s Čiernou Horou. Boli basketbalovejší, pretože majú kvalitu, ale aj boli o čosi viac rozohranejší,“ povedal Suja.

Kvalita súperov v príprave bude postupne rásť, preto je podľa reprezentačného kormidelníka dôležité, že jednotlivé zápasy odhaľujú nedostatky v hre Sloveniek: „Ukázalo nám to, kde sa hýbe európsky basketbal na tejto úrovni. Je to veľmi fyzické a agresívne, vyžaduje si to počas každého momentu vysokú mieru koncentrácie a disciplíny, pretože chvíľkové poľavenie vás môže stáť zápas.“

Do prípravných zápasov zatiaľ nezasiahla líderka nášho kolektívu Barbora Bálintová. Ostatné hráčky sa už do diania zapojili. „Barbora má nejaké drobné problémy, ale dúfame, že už v najbližších dvoch prípravných zápasoch bude hrať, aby sa aj ona do toho s nami dostávala,“ ozrejmil Suja jej aktuálny zdravotný stav.

Slovenky čaká najbližšie cesta do chorvátskeho Splitu, kde si zmerajú sily s domácou reprezentáciou a Gréckom. Prípravné zápasy majú za sebou aj súperi Sloveniek v A-skupine ME 2021. Španielsko prehralo dvakrát so spoluorganizátorom záverečného turnaja Francúzskom (45:72 a 57:66). Švédsko sa v Česku prezentovalo dvoma odlišnými výkonmi (výhra 62:50 a prehra 61:79). Bielorusko zatiaľ na úspech v príprave čaká, keď nestačilo na Turecko (52:56) a Rusko (36:74). „Samozrejme, že sledujeme súperov, ale viac sa momentálne sústredíme na seba. Ešte sú pred nami tri týždne,“ zakončil Suja.