Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena

Švajčiar Derdiyok hetrikom zničil Nemcov, Holanďania šokujúco prehrali

Švajčiar Eren Derdiyok sa teší z gólu v sieti Nemecka. Foto: TASR/AP

V prípravných dueloch Brazília zdolala Dánsko a Portugalsko iba remizovalo s Macedónskom. Česi vyhrali gólom z poslednej minúty.

Bazilej 26. mája (TASR) - Futbalisti Švačiarska v sobotňajšom prípravnom stretnutí v Bazileji zdolali jedného z favoritov EURO 2012 tím Nemecka 5:3.

V helvétskom tíme zaznamenal v rozpätí necelej polhodiny hetrik 23-ročný útočník bundesligového Hoffenheimu Eren Derdiyok. Nemecko sa na európskom šampionáte predstaví v náročnej základnej skupine spoločne s Dánskom, Portugalskom a Holandskom.

Holandskí futbalisti pred stredajším prípravným duelom so Slovenskom šokujúco prehrali v Amsterdame s Bulharskom 1:2. "Oranjes" viedli nad Bulharmi po polčase 1:0, ale v nadstavenom čase ich poslal na kolená Ilijan Micanski. Zverencov trénera Berta van Marwijka otestujú najbližšie v Rotterdame slovenskí reprezentanti. Bude to odveta za osemfinále MS 2010 v JAR, kde Holandsko vyhralo 1:0 vďaka gólu Arjena Robbena.

Dáni prehrali v Hamburgu s omladenou Brazíliou 1:3. Kanárici, ktorí rozhodli o svojom triumfe na severe Nemecka tromi gólmi už v prvom polčase, odštartovali sériu štyroch prípravných zápasov pred olympijským turnajom v Londýne.

Českí futbaloví reprezentanti sa s tréningovým kempom v Rakúsku rozlúčili víťazstvom 2:1 nad Izraelom. O triumfe účastníka EURO 2012 rozhodol v 90. minúte David Lafata, ktorého tečovaná strela z hranice šestnástky do šťastím skončila v sieti.

Úradujúci majstri Európy a sveta zo Španielska zvíťazili na neutrálnej pôde v St. Gallene nad Srbskom 2:0. Španieli rozhodli o svojej výhre dvoma gólmi po zmene strán, keď v rozmedzí desiatich minút skórovali Adrian a Santi Cazorla. Futbalisti z Pyrenejského polostrova budú na finálovom turnaji EURO 2012 hrať v základnej C-skupine spoločne s Talianskom, Írskom a Chorvátskom.

Portugalci nepotvrdili v príprave na EURO 2012 úlohu favorita, keď v Leirii len remizovali s Macedónskom 0:0. Futbalisti Bosny a Hercegoviny, ktorí budú súperom Slovenska v kvalifikačnej skupine o postup na MS 2014, prehrali v Dubline s Írskom 0:1. Víťazný gól domácich zaznamenal na štadióne Aviva v 77. minúte Shane Long.

Futbalisti Grécka, ktorí budú súperom Slovenska v základnej kvalifikačnej skupine o postup na MS 2014, remizovali v prípravnom stretnutí v rakúskom Kufsteine s národným tímom Slovinska 1:1.

O víťazstve Anglicka nad Nórskom v Osle rozhodol už v 9. minúte Ashley Cole. Albión narazí v základnej D-skupine na finálovom turnaji na Ukrajinu, Švédsko a Francúzsko.