Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár

Žampa štvrtýkrát v sezóne bodoval, slalom pre Neureuthera

Na snímke slovenský lyžiar Adam Žampa. Foto: TASR/AP

Slovenský reprezentant Adam Žampa tak štvrtýkrát v sezóne bodoval, keď obsadil 26. miesto so stratou +3,51 na víťaza.

Wengen 17. januára (TASR) - Nemecký lyžiar Felix Neureuther triumfoval v sobotňajšom slalome alpského Svetového pohára vo Wengene a vďaka zisku 100 bodov sa dostal na čelo priebežného hodnotenia disciplíny. Vo švajčiarskom stredisku odsunul o 20 stotín na druhú priečku víťaza z Adelbodenu Taliana Stefana Grossa, tretí skončil Nór Henrik Kristoffersen (+0,44). Slovenský reprezentant Adam Žampa štvrtýkrát v sezóne bodoval, keď obsadil 26. miesto so stratou +3,51 na víťaza. Do hodnotenia prestížneho seriálu si zapísal ďalších päť bodov, celkovo ich má na konte 41.

Neureuther bol po 1. kole piaty, no fantastická jazda v druhom kole ho katapultovala na najvyšší stupienok. Slávil tak už svoje 11. víťazstvo v kariére, z toho deviate v slalome. V tejto sezóne je to jeho druhý triumf, v decembri ovládol slalom v Madonne di Campiglio. "Druhé kolo mi vyšlo perfektne. Všetko bolo optimálne. Čo sa týka súboja o malý krištáľový glóbus v slalome, zatiaľ nie je o ničom rozhodnuté, rozhodovať sa bude až na konci sezóny," citovala agentúra DPA vicemajstra sveta zo Schladmingu.

Adam Žampa sa vydal na trať pod Lauberhornom so štartovým číslom 31 a v 1. kole dosiahol 21. najrýchlejší čas (+2,74). V druhom za výdatného sneženia predviedol razantnú jazdu, na prvom medzičase tesne viedol, ale v strednej a spodnej časti sa nevyhol viacerým menším chybám a do cieľa prišiel s mankom 1,11 s na dovtedy vedúceho Francúza Victora Muffata-Jeandeta. Nakoniec bola z toho po diskvalifikácii desiateho Švéda Andreho Myhrera 26. priečka. V prebiehajúcom ročníku bodoval Žampa po štvrtý raz, predtým skončil v slalomoch v talianskej Madonne di Campiglio na 19., vo švajčiarskom Adelbodene na 23. mieste a v piatok v alpskej kombinácii vo Wengene bol 15. V hodnotení slalomu sa s 25 bodmi posunul na 35. pozíciu.

"Dnes mi to, bohužial, v druhom kole, najmä v spodnej časti, vôbec nevyšlo tak, ako som chcel. No každé miesto v elitnej tridsiatke sa počíta," uviedol Žampa na svojej facebookovej stránke.

Obhajca veľkého krištáľového glóbusu Marcel Hirscher vypadol po chybe v 1. kole, napriek tomu stále vedie celkové poradie SP o 212 bodov pred Nórom Kjetilom Jansrudom. Neureuther však Rakúšana vystriedal na čele hodnotenia disciplíny. Olympijský šampión Hirscher nedokončil slalom prvýkrát od marca 2012.

Preteky v 2. kole na niekoľko minút prerušili po zranení diváčky, ktorú musel odviezť do nemocnice vrtuľník. Švajčiarski organizátori prehodili poradie víkendového programu, pretože vo štvrtok museli zrušiť tréning na zjazd. Súťaž posunuli na nedeľu a slalom sa preto išiel už v sobotu.

Výsledky slalomu SP vo Wengene:
1. Felix Neureuther (Nem.) 1:46,93 min. (55:35-51,58);, 2. Stefano Gross (Tal.) +0,20 (54:94-52,19), 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,44 (55:12-52,25), 4. Alexis Pinturault (Fr.) +0,60, 5. Alexander Chorošilov (Rus.) +0,85, 6. Mattias Hargin (Švéd.) +0,96, 7. Fritz Dopfer (Nem.) +1,04, 8. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +1,25, 9. Markus Larsson (Švéd.) +1,28, 10. Luca Aerni (Švajč.) +2,01, ..., 26. Adam ŽAMPA (SR) +3,51 (57,54-52,90)

Celkové poradie v SP (po 19 z 37 súťaží):
1. Marcel Hirscher (Rak.) 836 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 624, 3. Neureuther a Dopfer po 542, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 505, 6. Ted Ligety (USA) 420, ..., 79. Adam ŽAMPA (SR) 41

Poradie v slalome (6 z 10): 1. Neureuther 420, 2. Hirscher 376, 3. Dopfer 304, 4. Gross 272, 5. Kristoffersen 255, 6. Chorošilov 240, ..., 35. Adam ŽAMPA (SR) 25