Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Šport

Bývalý Svatošov tréner je jeho smrťou zaskočený, Hudáčka správa vzala

Na snímke Marek Svatoš si po podpise zmluvy oblieka dres s číslom 40. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prečítajte si vyjadrenia známych osobností k smrti Mareka Svatoša.

Denver 6. novembra (TASR) - Košice 6. novembra (TASR) - Smutná správa o smrti Mareka Svatoša zasiahla všetkých, ktorí ho poznali.Brankár slovenskej hokejovej reprezentácie Július Hudáček sa smutnú správu dozvedel počas Nemeckého pohára v Augsburgu. "Stretli sme sa v Košiciach aj v reprezentácii. Je to veľmi smutná správa, no zatiaľ nepoznám bližšie podrobnosti, prečo Marek zomrel. Veľmi ma to vzalo. Bol to mladý človek a nezáleží na tom, či to bol hokejista alebo nie. Mal rodinu a takto náhle odišiel. Veľmi smutné," povedal pre TASR Hudáček.Svatošovým posledným pôsobiskom bol materský klub HC Košice, v ktorom pod vedením trénera Antona Tomka získal majstrovský titul. Posledný Svatošov tréner si na zosnulého útočníka spomína ako na technicky skvele vybaveného hokejistu, ktorý v kolektíve nemal žiadne maniere, hoci predtým patril k hviezdam NHL.

Súčasný tréner prvoligového Prešova bol po správe o úmrtí bývalého zverenca šokovaný. "Je to nepríjemné pre ľudí, ktorí ho osobne nepoznali a pre tých, ktorí s ním pracovali každý deň, je to ešte horšie," povedal Tomko pre TASR.Svatoša viedol v sezóne 2013/2014, ktorá bola napokon poslednou v jeho kariére. Do slovenskej extraligy prišiel po predošlom krátkom pôsobení v KHL. "Bol to hráč, ktorý nemal žiadne hviezdne maniere, skôr na mňa pôsobil dojmom pokojného chlapca. On si robil svoje, bol to profesionál. V kabíne ho veľmi nebolo počuť, ale robil všetko čo bolo treba. Vyhasol mladý život a o to je to smutnejšie a tragickejšie. Veľmi ma táto správa prekvapila," poznamenal Tomko.

Pôsobenie Mareka Svatoša v materskom klube sa skončilo po sezóne 2013/2014. Šikovný krídelník prispel k zisku majstrovského titulu, keď Košičania vo finálovej sérii zdolali Nitru 4:3 na zápasy. Krátko po finále sa Svatoš vrátil domov do amerického Denveru. Už počas sezóny si tam odskočil z rodinných dôvodov. "Prišiel za nami, že má chorú manželku a potrebuje sa postarať o deti. Klub mu to umožnil a vyšiel mu v ústrety. Marek sa potom vrátil a pôsobil v Košiciach do konca sezóny. Zranenia ho však stále prenasledovali a zdá sa mi, že nenastúpil ani na posledný finálový zápas. Bolo na ňom vidieť, že ho niečo trápi. Vravel, že má vážne chorú manželku, ale viac sme nevedeli," priznal Tomko.

Možnosť pokračovania spolupráce s bývalým útočníkom Colorada, Nashvillu a Ottawy rýchlo padla, Svatoš sa rozhodol pre návrat k manželke a deťom. "Akonáhle skončila sezóna, tak on odišiel do Ameriky a ja som ho odvtedy viac nevidel. Celkovo o ňom potom bolo iba minimum informácií. Ani sa poriadne nevedelo, či ešte hrá alebo už skončil," poznamenal.

Skúsený kormidelník sledoval kariéru košického odchovanca od jeho začiatkov. Neunikla mu ani skvelá premiérová sezóna v NHL, v ktorej Svatoš po boku hviezd ako Joe Sakic či Milan Hejduk nastrieľal 32 gólov v základnej časti. "Jeho kariéra začala vynikajúco. Pamätám si na jeho prvú sezónu v Colorade, v ktorej patril k najlepším hráčom NHL. Ruky mal veľmi šikovné, ale keď bol potom v Košiciach, tak mu už chýbala rýchlosť. Tam sa už podľa mňa trošku bál, že si niečo roztrhne. Keď som ho videl hrávať v NHL, tak často dostával puk v rýchlosti na krídlo a vďaka šikovným rukám si vedel poradiť s hráčom v súboji jeden na jedného. V Košiciach mu toto už chýbalo, pretože už nebol úplne fit. Nemohol už úplne ukázať to, čo v ňom predtým bolo," dodal Tomko pre TASR.

Na Svatoša si spomína i Richard Lintner


Na MS v roku 2010 bol kapitánom SR obranca Richard Lintner, ktorý si Svatoša pamätá ako veselého a pracovitého človeka. "Je nám smutno za jedným z členov našej hokejovej rodiny. Ja osobne som s Marekom zažil náročné MS 2010, keď sme spoločne bojovali za mladý tím napríklad aj s vtedy 'dvadsiatkarmi' Tatarom a Pánikom aj proti hviezdnemu Ovečkinovi a spol. Mareka si pamätám ako skôr tichšieho, ale veselého a pracovitého človeka. Posielame úprimnú sústrasť Marekovým najbližším," uviedol Lintner na svojom oficiálnom konte na Facebooku.

Organizáciu Colorada Avalanche správa o úmrtí extrémne zarmútila


Na zosnulého slovenského hokejistu Mareka Svatoša si veľmi dobre pamätajú v klube Colorado Avalanche, v drese ktorého sa presadil v NHL. V kabíne "lavíny" sa stretol s legendami ako Peter Forsberg, Milan Hejduk či Joe Sakic, ktorý je v súčasnosti generálnym manažérom klubu. Legendárny Kanaďan si Svatoša pamätá ako talentovaného hráča a skvelého človeka.

Sakic strávil v Colorade celú kariéru, počas ktorej bol v šiestich sezónach spoluhráčom Svatoša. Viackrát spolu nastupovali v jednej formácii. "Celá organizácia Colorada Avalanche je extrémne zarmútená správou o úmrtí Mareka Svatoša. Bol veľkým človekom, talentovaným hokejistom a skvelým tímovým hráčom. Naše myšlienky a modlitby smerujeme k jeho manželke, deťom a blízkej rodine," citovala Sakica oficiálna stránka denverského klubu. Avalanche draftovali Svatoša v roku 2001 a Svatoš odohral za klub celkovo 330 zápasov.Svatoš patril k najväčším slovenským talentom na prelome tisícročí. "Podľa viacerých zdrojov fanklubu Eurolanche, Marek Svatoš, bývalý hráč Colorada Avalanche, zomrel," uviedla oficiálna stránka fanklubu Colorada Avalanche, v ktorom Svatoš odohral prevažnú časť svojej kariéry.

"Podľa našich informácií Marek zomrel v sobotu v Denveri, kde žil so svojou manželkou a dvoma deťmi. Fanklub Eurolanche rešpektuje súkromie rodiny v týchto ťažkých časoch a v tejto chvíli nebude zverejňovať žiadne detaily," oznámil fanklub prostredníctvom svojho twitterového konta.