Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Švédom sa podarilo zdolať francúzsky hokejový tím

Na snímke švédsky hráč Rasmus Dahlin. Foto: TASR/AP

Čisté konto vychytal brankár Anders Nilsson, potreboval iba 14 zákrokov.

Kodaň 7. mája (TASR) - Švédski hokejisti nenašli na MS v Dánsku premožiteľa ani vo svojom treťom zápase. V pondelňajšom vystúpení v A-skupine v Kodani zvíťazili nad Francúzskom hladko 4:0 a v tabuľke majú plný počet 9 bodov. Čisté konto vychytal brankár Anders Nilsson, potreboval iba 14 zákrokov. Duel ako jeden z čiarových arbitrov rozhodoval Slovák Peter Šefčík.

Švédi sa najbližšie predstavia v stredu 9. mája o 20.15 h proti Rakúsku, Francúzi po dvoch dňoch voľna nastúpia vo štvrtok 10. mája o 16.15 h proti Slovensku.

A-skupina (Kodaň):

Švédsko - Francúzsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 1. Rakell (A. Larsson, Janmark), 6. Backlund (Pettersson, Lindholm), 28. Ekman-Larsson (A. Larsson, Kempe). Rozhodcovia: Hribík (ČR), Wehrli (Švaj.) – ŠEFČÍK (SR), Suominen (Fín.), vylúčení 6:12 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 7218 divákov.

Švédsko: Nilsson – A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson – Rakell, Zibanejad, Janmark – Pettersson, Backlund, Nyquist – Everberg, Kempe, Andersson - de La Rose, J. Larsson, Pääjärvi

Francúzsko: Quemener - Manavian, Gallet, Hecquefeuille, Chakiachvili, Thiry, Raux - S. Da Costa, Fleury, Rech - Guttig, T. Da Costa, Treille - Claireaux, Douay, Texier – Bouvet, Leclerc, Ritz – Perret.

Favorit duelu začal napĺňať predpoklady okamžite. Brankár Francúzov Quemener musel už po 26 sekundách ťahať puk zo svojej siete. Po kombinácii s A. Larssonom zakončil presne Rakell. Ďalší gól visel vo vzduchu, v 6. minúte zakončil presilovku presnou strelou Backlund a "Tre Kronor" viedli už 2:0. Francúzi mali počas úvodnej tretiny len jednu vážnejšiu šancu, brankár Nilsson si s ňou poradil. Severania mali zápas pevne pod kontrolou, boli kreatívni v útoku, silní v osobných súbojoch, ich dominancia bola miestami drvivá. Tretí gól však strelili až v 28. minúte zásluhou Ekmana-Larssona. V tretej tretine sa hra priostrila, favorit však naďalej udával tón zápasu a v 56. minúte spečatil jeho výhru na 4:0 Petterson.

Hlas po zápase:

Rickard Rakell, utočník Švédska: "Veľmi nám pomohol rýchly gól. Dali sme potom aj druhý, neskôr sme zvoľnili tempo. Ale turnaj je dlhý a výkyvom sa nevyhne nikto. Je pozitívne, že sme hrali dobre dozadu a nedali súperovi veľa priestoru."

Oliver Ekman-Larsson, obranca Švédska: "Som rád, že v zápase nikto neutrpel zdravotné problémy, pretože jeden zo zákrokov súpera dosť naštartoval. Celé stretnutie sme pohodlne kontrolovali, zakaždým je pozitívne, keď si pripíšete ďalšie víťazstvo."