< sekcia Šport

FOTO: Vlhová vyhrala prvý slalom a vedie celkové poradie SP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa teší po triumfe v prvom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v sobotu 21. novembra 2020. O 18 stotín sekundy zaostala za ňou jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová. Tretie miesto obsadila Rakúšanka Katharina Liensbergerová. Foto: TASR/AP

Vlhová viedla už po prvom kole, Shiffrinová, ktorá absolvovala svoju prvú súťažnú jazdu od 26. januára, sa za ňu zaradila s odstupom 15 stotín sekundy.

Levi 21. novembra (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára. V sobotných pretekoch vo fínskom Levi za ňou o 18 stotín sekundy zaostala jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová. Tretie miesto obsadila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,57 s).

Iba 25-ročná slovenská zjazdárka súťaží síce v ére multirekordnej a fenomenálnej Shiffrinovej, sama však v strednom kariérovom veku atakuje zaujímavé méty. V prvom z dvoch víkendových slalomov dosiahla svoje pätnáste víťazstvo v pretekoch SP, čo sa veličinám ako Perrine Pelenová, Anna Veithová, Sonja Nefová, či Isolde Kostnerová podarilo za celé ich súťažné dráhy. Rovnaký počet triumfov má na konte aj 30-ročná Federica Brignoneová, celková víťazka predchádzajúcej sezóny SP.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (uprostred) sa teší po triumfe v prvom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v sobotu 21. novembra 2020. O 18 stotín sekundy zaostala za ňou jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová (vľavo). Tretie miesto obsadila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (vpravo).
Foto: TASR/AP

Vlhová viedla už po prvom kole, Shiffrinová, ktorá absolvovala svoju prvú súťažnú jazdu od 26. januára, sa za ňu zaradila s odstupom 15 stotín sekundy. Zo štartového poľa v predvečer súťaže vypadla zásadná spolufavoritka Anna Swenn-Larssonová. Švédsky tím poslali fínske úrady do karantény pre pozitívny covid-test trénera a lyžiarkam neumožnili štartovať napriek ich negatívnym výsledkom. Týkalo sa to napríklad aj Emelie Wikströmovej, druhej švédskej zástupkyne v hlavnej slalomárskej skupine. V oslabenom poli tretí čas kola zašla Liensbergerová (+0,52 s), ktorá ako jediná dokázala so superfavoritkami držať krok aj v ťažkých strmých úsekoch.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (uprostred) sa teší po triumfe v prvom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v sobotu 21. novembra 2020. O 18 stotín sekundy zaostala za ňou jej veľká americká rivalka Mikaela Shiffrinová (vľavo). Tretie miesto obsadila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (vpravo).
Foto: TASR/AP

Zradné zákutia boli v podstate len v strede svahu, ale dosť sa dalo stratiť aj v pomerne zatvorenom odpichu zo štartovej búdky. Ináč však bola trať mimoriadne rytmická a vyžadovala si tie najvyššie technické zručnosti s minimálnou chybovosťou. Týmto spôsobom sa v prvej jazde presadili dva odlišné slalomárske štýly, Vlhová predviedla agresivitu v dynamike a Shiffrinová precíznosť a ľahkosť zrýchľovania v oblúkoch. Ostatné pretekárky zaostali o viac ako sekundu na vedúcu Slovenku.

V druhom kole vytýčil bránky na svahu Vlhovej tréner Livio Magoni. Taliansky kouč nachystal menej rytmickú trať s dvoma presadenými bránkami priamo na zlome na úrovni druhého medzičasu. Liensbergerová napriek miernemu zaváhaniu vo vlásenke predviedla veľmi rýchlu druhú jazdu. Shiffrinovej náskok sa najskôr zmenšoval, no Američanka tradične zabrala v záverečnej pasáži a priebežne sa zaradila na vedúcu pozíciu. Vlhová išla v bránkach, ktorých rozostavenie vo Fínsku trénovala dva týždne, suverénne a v jednej časti si vypracovala vyše polsekundový náskok. Ten sa síce v závere trocha zmenšil, Slovenka však aj v druhom kole zajazdila najlepší čas a ešte o tri stotinky sa vzdialila Shiffrinovej.
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola prvého slalomu novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v sobotu 21. novembra 2020. Po prvom kole vedie jej slovenská rivalka Petra Vlhová. Shiffrinová absolvovala svoju prvú súťažnú jazdu od 26. januára.
Foto: TASR/AP

"Chcela som využiť tú malú výhodu, že trať druhého kola staval môj tréner. Nebolo to však jednoduché, na štarte snežilo a zjazdovka už bola miestami rozbitá. Chcela som ísť naplno, vlani som tu vypadla, takže sa veľmi teším. Víťazstvo v prvom slalome sezóny je vždy veľmi dôležité," povedala v prvej televíznej reakcii Vlhová, ktorá vyrazila za obhajobou malého glóbusu v tejto disciplíne stobodovým ziskom. Po dvoch súťažiach sa so 160 bodmi dostala aj na čelo celkového poradia prestížneho seriálu. Z pätnástich triumfov na podujatiach SP má v slalome na konte deväť. V Levi nadviazala na úspech z roku 2017, ďalší môže pridať už v nedeľu (10.15/13.15 SEČ).
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola prvého slalomu novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v sobotu 21. novembra 2020.
Foto: TASR/AP

Výsledky slalomu SP v Levi:


1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:50,11 min.,
2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,18 s,
3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,57,
4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35,
5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,41,
6. Laurence St-Germainová (Kan.) +1,42,
7. Katharina Truppeová (Rak.) +1,77,
8. Chiara Mairová (Rak.) +2,04,
9. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,10,
10. Katharina Huberová (Rak.) +2,25

Celkové poradie SP (po 2 súťažiach):
1. VLHOVÁ 160 bodov
2. Marta Bassinová (Tal.) 113,
3. Gisinová 95,
4. Federica Brignoneová (Tal.), Shiffrinová po 80,
6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 63

Poradie v slalome (1):
1. VLHOVÁ 100,
2. Shiffrinová 80,
3. Liensbergerová 60,
4. Holdenerová 50,
5. Gisinová 45,
6. St-Germainová 40