Svitko obsadil 12. miesto v 9. etape, vyhral Cornejo Florimo

Štefan Svitko v akcii na Rely Dakar. Foto: TASR/AP

Hneď za ním skončil Walkner, ktorý sa dostal na čelo celkového poradia o 2:12 minúty pred Sama Sunderlanda. Britovi sa v utorok nedarilo a skončil až na 14. mieste.

Wadi ad Dawasir 11. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v utorkovej 9. etape 44. ročníka Rely Dakar 33. miesto. Pôvodne bol dvanásty, ale po pätnásťminútovej penalizácii za výmenu motora klesol vo výsledkovej listine aj v celkovom poradí, kde figuruje na trinástej priečke s odstupom 42:52 min na nového lídra Matthiasa Walknera z Rakúska.

Z víťazstva sa tešil Jose Ignacio Cornejo Florimo z Čile (2:29:30 h). Druhý najrýchlejší bol Argentínčan Kevin Benavides s mankom 1:26 a Američan Ricky Brabec zaostal o 1:47 min. Walkner sa dostal na čelo celkového poradia o 2:12 min pred Sama Sunderlanda. Britovi sa v utorok nedarilo a skončil na 13. mieste.

Svitka najprv klasifikovali v etape so štartom aj cieľom vo Wadi ad Dawasire, ktorej súčasťou bola 287 km dlhá rýchlostná skúška, so stratou 6:52 minúty na víťaza. "Tak dnes smutná správa. Od polovice etapy som mal problém s prevodovkou, začala mi vypadávať štvorka, 18 km pred cieľom mi prestala fungovať aj šestka a bol som rád, že ma motorka doviezla do cieľa. Momentálne meníme motor, horšie je, že dostanem penalizáciu 15 min. Je mi to strašne ľúto, ale je to šport a obzvlášť Rely Dakar. Ešte máme tri etapy, takže sa nevzdávame a budem bojovať ďalej," uviedol jazdec Slovnaft Rally Team na svojej fejsbukovej stránke.

Premiérové etapové víťazstvo na tohtoročnom Dakare si v kategórii automobilov pripísal Juhoafričan Giniel de Villiers, ktorý prišiel do cieľa v čase 2:23:08, len deväť sekúnd pred krajanom a tímovým kolegom Henkom Lateganom. Na treťom mieste skončil vedúci pretekár celkového poradia, Katarčan Nasser Al-Attiyah stratil 1:04 minúty. Víťaza Dakaru 2009 posunul osemnásty triumf v kariére na piate miesto v celkovom hodnotení. Česko-slovenská posádka Miroslav Zapletal, Marek Sýkora obsadila 41. pozíciu (+23:53 min), priebežne je 25. (+5:37:33 h).

Medzi kamiónmi sa tešil Rus Eduard Nikolajev na Kamaze pred krajanom a tímovým kolegom Dmitrijom Sotnikovom, v celkovom poradí majú pozície vymenené.

5. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +2:10,
6. Andrew Short (USA/Monster Energy Yamaha) +3:56, ..., 12. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +6:52