Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Svitko obsadil na Rely Dakar 7. miesto v skrátenej 6. etape

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko. Foto: TASR/AP

Organizátori museli prerušiť aj etapu štvorkoliek, v oboch prípadoch z dôvodu degradácie trate.

Rijád 7. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v 6. etape 44. ročníka Rely Dakar 7. miesto a rovnaká priečka mu patrí aj v celkovom poradí. Organizátori museli piatkový program motocyklistov skrátiť a prerušiť pre problémy na trati a tak sa výsledky stanovili podľa poradia na 101. kilometri. Z víťazstva sa tešil Austrálčan Daniel Sanders s náskokom 2:26 minúty pred Britom Samom Sunderlandom, tretí bol Rakúšan Matthias Walkner (+2:36 min).

Organizátori museli prerušiť aj etapu štvorkoliek, v oboch prípadoch z dôvodu degradácie trate. Tá bola v dôsledku štvrtkového prejazdu áut a kamiónov a nedávnych silných dažďov neprejazdná, uvádza sa v oficiálnom komuniké. Preteky zastavili už v dopoludňajších hodinách, no dlho sa čakalo na potvrdenie výsledkov.

Sanders vyhral v čase 51:43 min., Svitko na neho stratil štyri minúty a päť sekúnd. Siedmym miestom si vyrovnal tohtoročné najlepšie umiestnenie v etape. V celkovom poradí vedie Sunderland pred Walknerom (+2:39 min) a Sandersom (+5:35 min), Svitko sa posunul už na siedmu priečku a na lídra stráca 24:29 min.

"Dnes sme išli etapu, ktorú jazdili autá deň pred nami. Vedeli sme, že to bude ruská ruleta a základ bude prísť do cieľa bez pádu. Bolo tam veľa dier a kameňov, našťastie po 100 kilometroch etapu zrušili z bezpečnostných dôvodov," napísal pretekár na sociálnej sieti Instagram. "Všetci na motorkách si vydýchli. Máme za sebou polovicu a zajtra nás čaká oddychový deň."

Argentínčan Orlando Terranova si pripísal medzi automobilmi prvé víťazstvo od roku 2015, o 1:06 min. za ním zaostal dvojnásobný majster DTM, Švéd Mattias Ekström. Na treťom mieste bol domáci Yazeed Al Rajhi so stratou 1:49 min. a v celkovom hodnotení sa tak posunul na druhé miesto za vedúceho Nassera Al-Attiyaha. Posádka v zložení Miroslav Zapletal a Mareka Sýkora obsadila 36. miesto.

Tretie etapové víťazstvo na tohtoročnom Dakare si medzi kamiónmi pripísal Rus Andrej Karginov. Za dvojnásobným víťazom Dakaru skončili len niekoľko sekúnd jeho krajania Dmitrij Sotnikov (+9 s.) a Eduard Nikolajev (+45 s.). Jazdci Kamazu majú pod kontrolou aj celkové poradie, v ktorom vedie Sotnikov. Maďarský pretekár Zsolt Darázsi, v ktorého posádke je Slovák Ľubomír Palčo, skončil po penalizácii na 44. mieste.

Výsledky 6. etapy Rely Dakar:

Motocykle:

1. Daniel Sanders (Aus./GasGas) 51:43 min., 2. Sam Sunderland (V. Brit./GasGas) +2:26 min., 3. Matthias Walkner (Rak./Red Bull KTM) +2:36, 4. Pablo Quintanilla (Čile) +3:15, 5. Ricky Brabec (USA/ obaja Monster Energy Honda) 3:19, 6. Mason Klein (USA/BAS Dakar KTM) +3:33, 7. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rallye Team) +4:05

Celkové poradie:

1. Sunderland 19:55:59, 2. Walkner +2:39 min., 3. Sanders +5:35, 4. Adrien Van Beveren (Fr./Yamaha) +7:43, 5. Quintanilla +17:44, 6. Lorenzo Santolino (Šp./Sherco) +18:22, 7. SVITKO +24:29

Automobily:

1. Orlando Terranova (Arg./Bahrain Raid Xtreme) 3:06:45 h., 2. Mattias Ekström (Švéd./Audi) +1:06, 3. Yazeed Al Rajhi (Saud. Arab./Overdrive Toyota) +1:49 ..., 36. Miroslav Zapletal, Marek SÝKORA (ČR/SR/Ford) +26:02

1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota Gazoo) 20:37:24 h, Al Rajhi +48:54 min, 3. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid Xtreme) +50:25 ..., 22. Zapletal, SÝKORA 3:43:34 h

Kamióny:

1. Andrej Karginov 3:16:16 h, 2. Dmitrij Sotnikov +9 s, 3. Eduard Nikolajev (všetci Rus./Kamaz) +45 s ..., 45. Zsolt Darázsi, Pierre Calmon, Ľubomír PALČO (Maď./Fr./SR/SSP) +27:48:44

1. Sotnikov 22:25:45 h, 2. Nikolajev +10:29 min, 3. Anton Šibalov (Rus./Kamaz) +38:17, ..., 49. Darázsi, Calmon, PALČO +131:14:23