Svitko siedmy v 10. etape Rely Dakar, triumfoval Price

Slovenský motocyklista Štefan Svitko na Rely Dakar Foto: TASR/AP

Na víťaza Tobyho Pricea z Austrálie mal manko 6:29 minúty.

Bisha 12. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej 10. etape 44. ročníka Rely Dakar 6. miesto. Tridsaťdeväťročný jazdec bol pôvodne siedmy, no po štvorminútovej penalizácii Španiela Joana Barredu Borta sa posunul a prekonal tak svoj najlepší tohtoročný etapový výsledok.

Na víťaza Tobyho Pricea z Austrálie mal manko 6:29 minúty. Rovnakú stratu mal v etape, ktorá viedla z Wadi ad Dawasiru do mesta Bisha s meraným úsekom 375 km, aj piaty Američan Andrew Short.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Argentínčan Luciano Benavides s mankom 2:09 minúty a tretiu priečku obsadil Francúz Adrien Van Beveren, ktorý stratil 3:35 min a vrátil sa tak na čelo celkového poradia. Svitka výsledok neposunul späť do prvej desiatky. Slovák sa prepadol v utorok po 15-minútovej penalizácii za výmenu motora a momentálne je na dvanástej pozícii.

Premiérové tohtoročné etapové víťazstvo pridal medzi automobilmi Francúz Stéphane Peterhansel. Úradujúci šampión Dakaru, ktorý rely vyhral rekordných štrnásťkrát, prišiel do cieľa s časom 2:52:43 hodiny. Prvú trojku doplnili ďalší veteráni. Carlos Sainz zo Španielska stratil 2:06 minúty a tretí Argentínčan Orlando Terranova mal manko 3:59. Celkové poradie vedie naďalej Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý v desiatej etape obsadil siedme miesto.