Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund

Svitko na Rely Dakar v nedeľu na 16. mieste, Čipka skončil

Štefan Svitko ml. Foto: TASR/AP

V súťaži automobilov opäť triumfoval Španiel Carlos Sainz.

Pisco 6. januára (TASR) -Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko ml. na KTM obsadil v druhej etape 35. ročníka Rely Dakar so štartom a cieľom v peruánskom Piscu (242 km) 16. miesto, keď na víťazného Španiela Joana Borta Barredu (2:42:31 h) stratil v cieli 13:15 min. Druhú priečku obsadil Juan Pedrero, tretiu Austrálčan Matt Fish. Ďalší slovenský motocyklista v súťaži Ivan Jakeš na KTM skončil so stratou 16:50 min na 22. mieste, na 145. mieste klasifikovali Jána Zaťka na BMW so stratou 1:33:49. Štvrtý Slovák v štartovom poli Dušan Čipka, ktorý v prvej etape obsadil 107. miesto, v konečných výsledkoch nefiguroval. Sklamala ho technika. Napriek veľkej snahe sa mu nepodarilo technickú chybu odstrániť tak, aby svoj motocykel prípadne dotlačil do cieľa a mohol v rely pokračovať, hoci aj so značnou penalizáciou. Jeho koniec potvrdil aj Ján Zaťko. "Práve ho máme v bivaku, do ktorého ho doviezlo auto domorodcov. Jeho motocykel nebol schopný pokračovať, pretože sa mu podľa všetkého zasekla ojnica. Problém bol v tom, že cieľ rýchlostnej skúšky bol na kopci nad bivakom a tam sa Dušan nemal ako dostať."

Do čela priebežného poradia sa prepracoval španielsky víťaz nedeľného úseku, Svitko figuruje na 16. priečke, Jakeš je 22. a Zaťko 141.

V súťaži automobilov opäť triumfoval Španiel Carlos Sainz. Štefan Svitko st. s Jozefom Kutlákom, ktorí mali veľké problémy už v pervej etape, keď na ich bugine praskol záves zadného kolesa, už v cieli druhej etapy vo výsledkoch nefigurovali. V trojkolkách prišiel do cieľa prvý Argentínčan Marcos Patronelii.

výsledky

2. etapa (Pisco – Pisco, 242 km):

motocykle: 1. Joan Bort Barreda (Šp./Husqvarna) 2:42:31 h, 2. Juan Pedrero (Šp.KTM) +3:16 min, 3. Matt Fish (Austr./Husqvarna) +5:53, 4. Ruben Faria (Port./KTM) +6:26, 5. Kurt Caselli (USA/KTM) +7:10, 6. Darryl Curtis (JAR/KTM) +7:49, ...16. Štefan SVITKO ml. (SR/KTM) +13:15, 22. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +16:50, 141. Ján ZAŤKO (SR)BMW) +1:49:49

priebežné poradie: 1. Barreda 3:24:11 h, 2. Faria +5:36 min, 3. Pedrero +6:36, 4. David Casteu (Fr./Yamaha) +6:58, 5. Cyril Despres (Fr./KTM) +8:50, 6. Fish +9:18 ...16. SVITKO ml. +13:40, 30. JAKEŠ +22:10, 145. ZAŤKO +1:33:49

automobily: 1. Carlos Sainz/Timo Göttschalk (Šp., Nem./Buggy) 2:32:15, 2. Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret (Fr./Mini) +3:23, 3. Giniel de Villiers/Dirk Zitzewitz (JAR.,Nem./Toyota) +5:58, 4. Ronan Chabot/Gilles Pillot (Fr./SMG) +8:15, 5. Orlando Terranova/Paulo Fiuza (Arg.,Port./BMW) +8:49, 6. Leonid Novickij/Konstantin Žilcov (Rus./Mini) +12:56

priebežné poradie: 1. Sainz 2:55:15, 2. Peterhansel +5:05, 3. de Villiers +7:43, 4. Chabot +8:51, 5. Terranova +11:31, 6. Novickij +14:38

trojkolky: 1. Marcos Patroneli (Arg./Yamaha) 3:02:40, 2. Sebastian Husseini (SAE/Honda) +1:06, 3. Ignacio (Chile/Yamaha) +8:54

priebežné poradie: 1. Patroneli 3:50:45, 2. Husseini +46 sd, 3. Casale +9:19

kamióny: 1. Gerard de Roy (Hol./Iveco) 3:00:59, 2. Aleš Loprais (ČR/Tatra) +1:01, 3. Miki Biasion (Tal./Iveco) +7:52

priebežné poradie: 1. de Roy 3:27:17, 2. Loprais +2:16, 3. Biasion +10:55