Svitko skončil v trinástej etape na 21. mieste, Varga šiesty

Na archívnej snímke Štefan Svitko. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Pretekári absolvovali v sobotu 675 kilometrov z mesta Šajbah do Al Hofufu, pričom samotný špeciál mal dĺžku 154 kilometrov.

Al Hofuf 14. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v sobotňajšej trinástej etape Rely Dakar 21. miesto. Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek šiesty. V kategórii kamiónov finišoval Slovák Róbert Kasák na 15. priečke. Medzi automobilmi zaznamenal šiesty triumf za sebou Francúz Sebastien Loeb.

Pretekári absolvovali v sobotu 675 kilometrov z mesta Šajbah do Al Hofufu, pričom samotný špeciál mal dĺžku 154 kilometrov. V nedeľu je na programe záverečná štrnásta etapa s cieľom v meste Dammam na pobreží Perzského zálivu.

Medzi motocyklami zvíťazil Argentínčan Kevin Benavides na KTM a dosiahol tak prvé víťazstvo na prebiehajúcom Dakare. V celkovom hodnotení poskočil na druhé miesto a na vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea stráca len dvanásť sekúnd. Ten skončil v sobotu na piatej pozícii (+2:28). Na prvom mieste figuroval pred minútovou penalizáciou Benavidesov brat Luciano, ktorý nakoniec obsadil tretiu pozíciu (+57 s).

Svitko štartoval s číslom šestnásť a po tridsiatich kilometroch klesol o šesť priečok. V priebehu etapy figuroval aj v najlepšej dvadsiatke, nakoniec však prišiel do cieľa s mankom 12:15 minúty na 21. pozícii. Napriek tomu si v celkovom hodnotení polepšil o dve priečky, momentálne mu patrí dvanáste miesto.

Varga bol pôvodne siedmy, no po pätnásťminútovej penalizácii pre Litovčana Laisvydasa Kanciusa poskočil o jednu pozíciu. Na víťaza Marcela Medeirosa z Brazílie stratil 9:43 minúty a v celkovom hodnotení si udržal štvrtú priečku.

V kategórii automobilov triumfoval šiestykrát za sebou Francúz Sebastien Loeb, ktorý si upevnil v celkovom hodnotení 2. priečku. Deväťnásobný šampión WRC stráca na priebežného lídra Katarčana Nassera Al-Attiyaha 1:21:42 h.

Medzi kamiónmi zvíťazil Čech Martin Macík, ktorý v celkovom hodnotení zaostáva za lídrom Janusom van Kasterenom o 1:16:42 h. Slovák Róbert Kasák prišiel do cieľa pätnásty s mankom 1:02:22 h na víťaza. Slovenskému pretekárovi patrí v priebežnom poradí 16. miesto.

V kategórii classic obsadil slovenský jazdec Juraj Ulrich s navigátorom Ľubošom Schwarzbacherom 50. miesto, posádka so Slovákmi Radovanom Kazarkom, Pavlom Zacharom a Čechom Josefom Kalinom prišla do cieľa na 56. priečke. Zvíťazil Švajčiar Urbano Clerici. V celkovom poradí Ulrich so Schwarzbacherom klesli na 16. pozíciu, Kazarka s Kalinom a Zacharom poskočili o dve priečky na 38. miesto.

výsledky 13. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Kevin Benavides (Arg./KTM) 2:21:47 h, 2. Michael Docherty (JAR/Husqvarna) +27 s, 3. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) +57 s, 4. Adrien van Beveren (Fr./Honda) +2:05 min, 5. Toby Price (Aus./KTM) +2:28, 6. Romain Dumontier (Fr./Husqvarna) +2:32, ..., 21. Štefan SVITKO (SR/KTM) +12:15

celkové poradie: 1. Price 43:11:51 h, 2. K. Benavides +12 s, 3. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +1:31 min, 4. Van Beveren +15:51, 5. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +15:59, 6. L. Benavides +18:29, ..., 12. SVITKO +1:44:21

automobily: 1. Sebastien Loeb (Fr./Prodrive) 2:26:17 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) +5:28 min, 3. Mattias Ekström (Švéd./Audi) +6:31

celkové poradie: 1. Al-Attiyah 43:48:10 h, 2. Loeb +1:21:42, 3. Lucas Moraes (Braz./Toyota) +1:35:50

štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 2:55:48 h, 2. Giovanni Enrico (Čile) +1:35 min, 3. Francisco Moreno Flores (Arg.) +3:11, ..., 6. Juraj VARGA (SR/všetci Yamaha) +9:43

celkové poradie:
1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 54:53:18 h, 2. Moreno Flores +40:20 min, 3. Pablo Copetti (USA/Yamaha) +2:01:46, 4. VARGA +2:57:21

kamióny: 1. Martin Macík (ČR/Iveco) 3:02:43 h, 2. Janus van Kasteren (Hol./Iveco) +3:25 min, 3. Jaroslav Valtr (ČR/Tatra),..., 15. Róbert KASÁK, Tomáš KAZARKA, Jaroslav Kolář (SR, ČR/Tatra) +1:02:22 h

celkové poradie: 1. van Kasteren 52:38:58 h, 2. Macík +1:16:42, 3. Martin van den Brink (Hol./Iveco) +2:43:03,..., 16. KASÁK, KAZARKA, Kolář +56:05:09 h