Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Šport

Slovenské akvabely trénujú na suchu, koordinujú sa cez videohovor

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Ján Súkup

Účastníčka OH 2016 v Riu de Janeiro priznala, že nie je ľahké "dokopať" sa k tréningu, no vďaka dobrej koordinácii s Miškechovou zatiaľ domácu karanténu zvládajú.

Bratislava 15. apríla (TASR) - Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila aj prípravu slovenských reprezentantiek v synchronizovanom plávaní. Bazény sú zavreté a tak Nada Daabousová s Dianou Miškechovou musia už piaty týždeň trénovať doma na suchu. Voda akvabelám chýba, no snažia sa udržať vo forme a počas súťažnej pauzy pracujú najmä na kondícii.

"Napredovať sa v tomto období príliš nedá, no robíme, čo môžeme. Dosť veľa beháme, posilňujeme a chodíme na bicykel. Využili sme, že v uplynulých dňoch bolo celkom dobré počasie, aspoň sme sa dostali von. Prípravu nám vždy píše doma naša trénerka Nora Szauder. Striedame posilňovacie cvičenia na brucho, na nohy a na ruky. Zabrať dostáva hlavne stred tela, snažíme sa ho spevniť. Dôraz kladieme aj na kmitavé pohyby, ktoré sa hojne využívajú i v balete a na ohybnosť," uviedla v rozhovore pre TASR Daabousová.

Účastníčka OH 2016 v Riu de Janeiro priznala, že nie je ľahké "dokopať" sa k tréningu, no vďaka dobrej koordinácii s Miškechovou zatiaľ domácu karanténu zvládajú. "S Dianou si väčšinou každé ráno o deviatej zavoláme cez messenger. Tréning si odcvičíme a stopujeme spolu. Každá z nás cvičí sama, ale cez videohovor ideme spolu akoby kruhový tréning. Nie je to také monotónne, takéto cvičenie má pre nás motivačný náboj. Vidíme sa a sme v lepšom kontakte, vo dvojici je to psychicky oveľa jednoduchšie."

Slovenský pár si opakuje zostavy, aby nezabudol pohyby, no prípravu vo vode to nenahradí. "Voláme to počítanie na suchu, s cvičením v bazéne to však nemá absolútne nič spoločné. Pod vodou nedýchame, držíme sa na rukách a robíme nohami. Posledný záber robíme na rukách, aby sme sa vytlačili z vody. Na suchu stvárňujeme rukami to, čo robíme nad vodou nohami. Nepoužívame záber a nezapájame tie isté svaly. Pracujeme na veciach, na ktoré počas sezóny nemáme čas, skúšame stojky a 'sviečky'. Keď opäť skočíme do bazéna, budeme musieť začať odznova. Cit pre vodu je totiž špecifický a veľmi rýchlo sa stráca. Po viac ako dvoch dňoch bez vody mám pocit, akoby som skočila do vzduchu. Nemám záber a keď potiahnem ruku, akoby som sa od ničoho neodrazila," opísala Daabousová peripetie prípravy na suchu,.

S Miškechovou mali na prelome apríla a mája štartovať na olympijskej kvalifikácii v Tokiu, tú však odložili a OH 2020 presunuli na budúci rok. "Boli sme nastavené tak, že koncom mesiaca pôjdeme na kvalifikáciu. Na druhej strane je však dobré, že ju odložili, pretože v týchto podmienkach sa nedá poriadne natrénovať. Naša štvorročná snaha by vyšla nazmar, čo by bolo pre nás veľké sklamanie. Takto sa môžeme pomaly začať pripravovať na novú sezónu, odstrániť chyby a nedostatky, aby sme o rok na kvalifikácii boli ešte silnejšie."

Daabousová vôbec netuší, či v tomto roku ešte s Miškechovou absolvujú nejakú súťaž. Pre pandémiu preložili aj májové ME v plaveckých športoch v Budapešti. Európska plavecká liga (LEN) uvažuje o augustovom termíne. "Je deprimujúce, že nevieme, kedy skočíme do vody. Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete nevidím augustový termín európskeho šampionátu v Budapešti ako veľmi reálny, zdravie a bezpečnosť športovcov musia byť na prvom mieste. Nezostáva nám nič iné, iba čakať a trénovať. Sme na tom rovnako ako naše súperky. Uvidíme, ako sa to vyvinie."