< sekcia Šport

Taliani opäť v baráži, Wales si cennou remízou zaistil nasadenie

Futbalista Kieffer Moore (vpravo) z Walesu sa teší z gólu počas kvalifikačného zápasu E-skupiny Wales - Belgicko o postup na MS 2022 vo futbale 16. novembra 2021 v Cardiffe. Foto: TASR/AP

Barážovú miestenku získalo v posledný hrací deň Turecko. Vďaka obratu v Čiernej Hore na 2:1 skončilo v G-skupine na druhej priečke.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Úradujúci európski šampióni Taliani sa v play off futbalových MS 2022 pokúsia zažehnať démonov z baráže predchádzajúceho svetového šampionátu. Aspoň v semifinále sa nemôžu stretnúť so Švédmi, ktorí ich vyradili pred štyrmi rokmi, okrem týchto dvoch reprezentácií figurujú medzi nasadenými tímami Portugalsko, Škótsko, Rusko a Wales. Žreb je na programe v piatok 26. novembra o 17.00 h v sídle Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Zürichu, zápasy sa uskutočnia 24. (semifinále) a 29. marca (finále).

Priamu miestenku do Kataru si v skupinovej fáze európskej kvalifikácie vybojovali Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Chorvátsko, Anglicko a Nemecko. Do baráže sa dostalo desať tímov z druhých miest a dvaja víťazi skupín Ligy národov 2020/2021, ktorí sa v kvalifikácii neumiestnili na prvých dvoch priečkach. Šesť najlepších podľa bodového zisku si zabezpečilo nasadenie, a teda výhodu domáceho prostredia v semifinále.

Na ihriskách súperov začnú nenasadené mužstvá Turecka, Poľska, Severného Macedónska, Ukrajiny, Rakúska a Česka. Od vzniku LN sa už nehrá na odvety, žreb rozdelí tucet účastníkov baráže do troch skupín po štyroch. Postupujúci zo semifinálových duelov sa stretnú v troch finálových súbojoch, o ich hostiteľoch sa predtým rozhodne žrebovaním. "Z logiky veci by sa každý najradšej vyhol Talianom, majstrom Európy. To, že začíname vonku, berieme ako fakt. Počkáme si na súpera a verím, že budeme schopní dobre sa pripraviť," citoval českého brankára Tomáša Vaclíka portál idnes.cz.

Česko zdolalo Estónsko 2:0, no v E-skupine obsadilo až tretiu pozíciu tesne za Walesom a v baráži sa predstaví na základe postavenia v LN. Walesania si výhodu domáceho prostredia v semifinále zabezpečili kľúčovou remízou v utorňajšom záverečnom stretnutí s Belgičanmi 1:1. Aj bez zraneného kapitána Garetha Balea sa priblížili k svojej druhej účasti na MS v histórii, dosiaľ sa na šampionáte zúčastnili jedine v roku 1958. "Je veľmi dôležité, že sme na vlastnom štadióne dosiahli túto remízu. Bolo to trocha o nervoch, na druhom mieste skončili aj Portugalsko či Taliansko. Po takomto vystúpení by som sa však neobával nikoho," povedal strelec waleského gólu Kieffer Moore, ktorý ešte v prvom polčase odpovedal na vedúci zásah hosťujúceho Kevina De Bruyneho.

Barážovú miestenku získalo v posledný hrací deň Turecko. Vďaka obratu v Čiernej Hore na 2:1 skončilo v G-skupine na druhej priečke. "V play off na nás čakajú veľmi ťažkí protivníci. Chceme podať náš najlepší výkon a postúpiť na majstrovstvá sveta. Najcennejší dres nosíme hrdo a pre náš cieľ urobíme všetko," vyhlásil turecký stredopoliar Abdülkadir Ömür podľa agentúry AFP. Naopak, hlavu v smútku malo v utorok Fínsko, ktoré v "déčku" premrhalo dvojbodový náskok pred Ukrajinou. Po domácej prehre s úradujúcim svetovými šampiónmi Francúzmi 0:2 sa prepadlo na tretiu pozíciu a v baráži dostanú šancu Ukrajinci zásluhou triumfu v Bosne a Hercegovine 2:0.

Bilancia európskej kvalifikácie MS 2022:priamy postup (10): Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Chorvátsko, Anglicko, Nemecko

účasť v baráži z druhého miesta (10): Portugalsko, Švédsko, Taliansko, Ukrajina, Wales, Škótsko, Turecko, Rusko, Poľsko, Severné Macedónsko

účasť v baráži na základe LN (2): Rakúsko, Česko

nasadené tímy do baráže: Portugalsko, Škótsko, Taliansko, Rusko, Švédsko, Wales

nenasadené tímy do baráže: Turecko, Poľsko, Severné Macedónsko, Ukrajina, Rakúsko, Česko