< sekcia Šport

Taliani nastúpia v semifinále baráže proti S. Macedónsku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Úradujúci majstri Európy Taliani "spadli" do baráže po tom, ako v záverečnom súboji kvalifikácie iba remizovali v Severnom Írsku 0:0 a na ich úkor sa na MS priamo prebojovalo Švajčiarsko.

Zürich 26. novembra (TASR) - Futbalisti Talianska nastúpia v semifinále baráže MS 2022 v rámci vetvy C doma proti Severnému Macedónsku. Ďalšie semifinálové dvojice tvoria Škótsko - Ukrajina (vetva A), Wales - Rakúsko (A), Rusko - Poľsko (B), Švédsko - Česko (B) a Portugalsko - Turecko (C). Taliansko sa ocitlo v jednej vetve s Portugalskom a v prípade postupu na seba narazia vo finále baráže, čo znamená, že na MS sa obaja nemôžu dostať. Rozhodol o tom piatkový žreb vo švajčiarskom Zürichu.

Úradujúci majstri Európy Taliani "spadli" do baráže po tom, ako v záverečnom súboji kvalifikácie iba remizovali v Severnom Írsku 0:0 a na ich úkor sa na MS priamo prebojovalo Švajčiarsko. Portugalci zas nezvládli domáci duel so Srbmi, s ktorými prehrali 1:2 a prepustili im prvé miesto v tabuľke. Česi a Rakúšania sa do baráže dostali ako víťazi skupín Ligy národov, hoci v kvalifikácii neskončili na prvých dvoch miestach vo svojich skupinách.

Reakcie na žreb baráže (zdroj: www.uefa.com):


Stefan Kuntz, tréner Turecka: "Vetva C je jednoznačne najťažšia. Sila môjho tímu a jeho progres ma však napĺňajú nádejou. Pokúsime sa v Portugalsku uspieť, aby sme v najdôležitejšom zápase mohli hrať pred našimi skvelými fanúšikmi a predviesť, čo je v nás."

Roberto Mancini, tréner Talianska: "Je to pre nás veľmi ťažký žreb. Severné Macedónsko je veľmi dobré a ak ho zdoláme, budeme hrať v Portugalsku alebo v Turecku."

Robert Page, tréner Walesu: "Máme skvelú príležitosť dostať sa na MS prvýkrát od roku 1958. Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme v skupine skončili aspoň na druhom mieste. Našou výhodou môže byť, že oba zápasy by sme hrali doma. V tomto nám žreb prial."

Jakub Jankto, stredopoliar Česka: "Šance sú úplne vyrovnané. Rozhodovať budú maličkosti, detaily a samozrejme aktuálna forma. Sme v nevýhode, že budeme hrať vonku, ale je to lepšie, ako hrať s gigantmi."


Semifinále baráže je na programe 24. marca budúceho roka, finále sa uskutoční 29. marca. Vzíde z neho trojica tímov, ktoré sa pridajú k desiatim víťazom kvalifikačných skupín - Nemecku, Dánsku, Francúzsku, Belgicku, Chorvátsku, Španielsku, Srbsku, Anglicku, Švajčiarsku a Holandsku. Finálový turnaj MS 2022 je na programe 21. novembra - 18. decembra. Zloženie skupín finálového turnaja určí žreb, ktorý by mal byť v apríli.

Pred žrebom baráže platilo jediné obmedzenie, stretnúť sa spolu nemohli Rusko a Ukrajinou. Šesť rebríčkovo najlepších tímov z druhých miest vo svojich kvalifikačných skupinách bude mať v semifinále výhodu domácej pôdy. O tom, ktoré tímy nastúpia vo finále doma, rozhodol žreb.

Žreb baráže MS 2022:


semifinále:

vetva A: Škótsko - Ukrajina, Wales - Rakúsko

vetva B: Rusko - Poľsko, Švédsko - Česko

vetva C: Taliansko - Severné Macedónsko, Portugalsko - Tureckofinále:

vetva A: víťaz Škótsko/Ukrajina - víťaz Wales/Rakúsko

vetva B: víťaz Rusko/Poľsko - víťaz Švédsko/Česko

vetva C: víťaz Portugalsko/Turecko - víťaz Taliansko/Severné Macedónsko