Tampa Bay s Černákom dosiahla prvé víťazstvo v riadnom čase v sezóne

Hráči Tampy Bay Lighting Andrej Vasilevskij (vpravo), Erik Černák (81) a Blake Coleman, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Winnipeg uspel na klzisku Anaheimu 4:3, hoci 80 sekúnd pred koncom tretej tretiny ešte prehrával 2:3.

New York 27. októbra (TASR) - Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom dosiahli svoje prvé víťazstvo v riadnom čase v novej sezóne NHL. Obhajca titulu zdolal v noci na stredu Pittsburgh na jeho ľade 5:1.

Tampa zabrala naplno po troch predchádzajúcich prehrách. „Vraví sa, že je náročné odohrať dva zápasy v priebehu dvoch dní. My sme ich však potrebovali. Po včerajšej prehre sme si povedali, že musíme na ňu čo najskôr zareagovať. Páčilo sa mi, ako na ňu chalani odpovedali," spokojne konštatoval tréner „bleskov" Jon Cooper.

Zhodne gólom a asistenciou sa pod výhru podpísali Ondřej Palát, Alex Killorn, Ryan McDonagh a Michail Sergačov. Hostí podržal ruský brankár Andrej Vasilevskij, autor 28 úspešných zákrokov. Černák bol s minutážou 23:16 druhý najvyťaženejší hráč tímu po Victorovi Hedmanovi. Do kanadského bodovania sa nezapísal, zaznamenal jednu strelu na bránku a jeden bodyček. Penguins, ktorí od úvodu sezóny hrajú bez zranenej hviezdnej dvojice Sidney Crosby a Jevgenij Malkin, prvýkrát vyšli bodovo naprázdno.

„Myslím si, že sme tím, ktorý vsádza na kolektív a tímovú hru. Štruktúra nášho mužstva je evidentná. Nie sme však perfektní, robíme chyby, ale sú to chyby vyplývajúce z entuziazmu," povedal pre nhl.com kouč Pittsburghu Mike Sullivan.

Hráči New Jersey „zbabrali" prvú tretinu domáceho súboja s Calgary, po ktorej prehrávali už štvorgólovým rozdielom. Hosťom napokon podľahli 3:5. Z trojice Slovákov v kádri „diablov" dostal príležitosť iba Tomáš Tatar. Odohral 18:29 min a prezentoval sa až piatimi bodyčekmi, čo bolo najviac spomedzi všetkých hráčov. Jeho krajania Andrej Studenič a Christián Jaroš sa do zostavy nezmestili, dvojgólový bol Čech Pavel Zacha. Za Calgary dvakrát skóroval Andrew Mangiapane a jeho tím vyhral štvrtýkrát za sebou. Krídelník „plameňov" počítajúc aj záver minulej sezóny nastrieľal v uplynulých 10 stretnutiach základnej časti NHL 12 gólov, v tejto sezóne ich dal sedem v šiestich vystúpeniach.

Na snímke sprava slovenský útočník Devils Tomáš Tatar a brankár Flames Dan Vladař v zápase hokejovej NHL New Jersey Devils – Calgary Flames v noci na 27. októbra 2021.

„Spoluhráči sa ma snažia hľadať prihrávkami. Je to od nich milé. Samozrejme, dôležitejšie ako moje góly sú víťazstvá," poznamenal Mangiapane, ktorý na tohtoročných MS pomohol kanadskej reprezentácii k zisku zlata. Český brankár Daniel Vladař prispel k výhre 27 zákrokmi a stal sa po Trevorovi Kiddovi prvým nováčikom, ktorý v drese Flames vychytal víťazstvá v prvých dvoch zápasoch sezóny na ľade súperov.

Vancouver s brankárom Jaroslavom Halákom na striedačke nestačil doma na Minnesotu, podľahol jej 2:3. Brankár Wild Cam Talbot zneškodnil 22 striel súpera a v tejto sezóne vyhral všetkých päť zápasov, v ktorých nastúpil. Vegas Golden Knights ukončili šnúru štyroch prehier triumfom 3:1 na ľade Colorada. Útočník Chandler Stephenson zaznamenal gól a asistenciu, víťazný gól hostí strelil v oslabení Reilly Smith. Brankár „zlatých rytierov" Robin Lehner sa prezentoval 26 úspešnými zákrokmi. Hráči Avalancha nevedia stále nájsť správny rytmus, prehrali štvrtý zápas z uplynulých piatich. Duel nedohral domáci obranca Jack Johnson, ktorý dostal trest do konca zápasu za zákrok na Keegana Kolesara z druhej tretiny.

Brankár Juuse Saros priviedol 28 úspešnými zákrokmi Nashville k domácemu víťazstvu 3:1 nad San Jose. Sharks potvrdili, že Bridgestone Aréna nie je ich obľúbenou halou, z ľadu Predators si odniesli z uplynulých 14 zápasov iba tri body. Winnipeg uspel na klzisku Anaheimu 4:3, hoci 80 sekúnd pred koncom tretej tretiny ešte prehrával 2:3. Nikolaj Ehlers a Paul Šťastný skórovali v 59. minúte v rozpätí 19 sekúnd a zvrátili zápas v prospech Jets. Obrat v záverečných dvoch minútach riadneho hracieho času sa im podaril iba druhýkrát v histórii, rovnaký kúsok predviedli aj v marci 2004 proti Floride. Ehlers aj Andrew Copp mali v zápase bilanciu 1+2. Kým Jets vyhrali tretí zápas za sebou, Ducks prehrali uplynulé štyri, keď v nich dokopy získali iba bod.

Nováčik Seattle Kraken sa tešil z prvého domáceho víťazstva v profilige. Trápiaci sa Montreal zdolal presvedčivo 5:1. Dvomi gólmi pomohol k triumfu útočník Brandon Tanev, brankára Philippa Grubauera prekonal z 24 striel len Mike Hoffman. Kraken ukončil sériu štyroch prehier a slávil druhé víťazstvo v sezóne.

„Mali sme dobrý vstup do stretnutia, čo vám v domácom prostredí vždy pomôže a nabudí publikum. Boli sme schopní odohrať kvalitnú prvú tretinu, vytvorili si náskok a na ňom budovali ďalej," povedal tréner Seattlu Dave Hakstol. Pred stretnutím odhalili v Climate Pledge Arene majstrovský banner klubu Seattle Metropolitans, ktorý získal Stanleyho pohár v roku 1917. Canadiens utrpeli už šiestu prehru v doterajších siedmich dueloch.

NHL - sumáre:

PITTSBURGH PENGUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Góly: 58. Zucker (Guentzel) - 21. Point (Killorn, Sergačov), 32. Palát (Barre-Boulet, Bellemare), 32. McDonagh (Stamkos, Joseph), 57. Sergačov, 59. Killorn (Palát, McDonagh). Brankári: Jarry - Vasilevskij, strely na bránku: 29:31, 15.732 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - CALGARY FLAMES 3:5 (0:4, 1:0, 2:1)
Góly: 28. Zacha, 52. Mercer (Johnsson, Hamilton), 58. Zacha (Mercer, Hamilton) - 7. Lucic (Gudbranson, Kylington), 11. Mangiapane, 13. Lindholm (Andersson, Gaudreau), 13. Mangiapane (Dubé), 52. Tkachuk (Monahan, Lindholm). Brankári: Daws (13. Wedgewood) - Vladař, strely na bránku: 30:29, 10.631 divákov.

COLORADO AVALANCHE - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 40. Makar (MacKinnon, Byram) - 2. Stephenson (McNabb, Miromanov), 10. Smith, 60. Kolesar (Dadonov, Stephenson). Brankári: Kuemper - Lehner, strely na bránku: 27:29, 17.724 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - SAN JOSE SHARKS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 2. Duchene (Josi, Johansen), 33. Forsberg (Josi, Fabbro), 60. Granlund (Carrier) - 52. Meier (Dahlén, Couture). Brankári: Saros - Reimer, strely na bránku: 26:29, 16.395 divákov.

ANAHEIM DUCKS - WINNIPEG JETS 3:4 (0:0, 1:1, 2:3)
Góly: 26. Milano (Zegras), 42. Manson (Lundeström, Terry), 53. Zegras (Milano) - 23. Svečnikov (Dubois, Connor), 46. Copp (Šťastný, Ehlers), 59. Ehlers (Copp), 59. Šťastný (Ehlers, Pionk). Brankári: Gibson - Hellebuyck, strely na bránku: 35:25, 11.951 divákov.

SEATTLE KRAKEN - MONTREAL CANADIENS 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Góly: 2. Eberle (Wennberg, Oleksiak), 16. Tanev (Oleksiak, McCann), 27. Gourde (Schwartz, Lauzon), 29. Tanev (Gourde, Giordano), 46. Donato - 12. Hoffman (Suzuki, Gallagher). Brankári: Grubauer - Allen, strely na bránku: 26:24, 17.151 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - MINNESOTA WILD 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 31. Chiasson (Pettersson, Hughes), 56. Horvat (Myers) - 8. Zuccarello (Eriksson Ek, Kulikov), 23. Brodin, 44. Dumba (Pitlick, Duhaime). Brankári: Demko - Talbot, strely na bránku: 24:30, 18.870 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 23:16 0 0 0 0 1 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 18:29 0 0 0 0 0 0