Quantcast
< sekcia Šport

Tarkoviča odvolali z postu trénera slovenskej futbalovej reprezentácie

Na snímke hlavný tréner Slovenska Štefan Tarkovič reaguje na neplatný gól počas zápasu druhého kola tretej skupiny C-divízie Ligy národov vo futbale Slovensko - Kazachstan v Trnave 6. júna 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V zostávajúcich dvoch júnových dueloch 3. skupiny C-divízie LN povedú národný tím doterajší asistenti Samuel Slovák a Marek Mintál.

Bratislava 7. júna (TASR) - Štefan Tarkovič už nie je tréner slovenskej futbalovej reprezentácie. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) ho odvolal z postu na svojom utorňajšom zasadnutí, deň po prehre v domácom stretnutí Ligy národov s Kazachstanom 0:1. V zostávajúcich dvoch júnových dueloch 3. skupiny C-divízie LN povedú národný tím doterajší asistenti Samuel Slovák a Marek Mintál.

Informáciu pre TASR potvrdil člen VV SFZ a predseda Stredoslovenského futbalového zväzu Stanislav Neuschl, správu zverejnila aj oficiálna stránka futbalsfz.sk. "Dôvodom na tento krok boli opakovane nedostatočné výsledky a neuspokojivé výkony, ktorými mužstvo nenadviazalo na herný prejav z jesene 2021, predovšetkým z kvalifikačných zápasov s Ruskom a Chorvátskom. Návrh na odvolanie Štefana Tarkoviča predložili exekutíve prezident SFZ Ján Kováčik a viceprezident pre štátne reprezentácie Karol Belaník. Členovia výkonného výboru SFZ návrh jednohlasne odobrili a rozhodnutie nadobudlo platnosť okamžite," píše sa na webe futbalsfz.sk.

Bývalí reprezentanti Slovák s Mintálom sa kormidla prvýkrát ujmú v piatok na pôde Azerbajdžanu v Baku (18.00 SELČ), ďalší zápas je na programe opäť proti Kazachstanu (v pondelok 13. júna o 16.00 SELČ v Nur-Sultane). O definitívnom obsadení postu reprezentačného trénera Slovenska sa rozhodne v priebehu letných mesiacov.

Tarkovič dostal v januári tohto roka novú zmluvu s platnosťou do 31. decembra 2023. Vedenie SFZ mu za hlavný cieľ zadalo postup do B-divízie LN s tým, že ak sa túto ambíciu nepodarí naplniť, môže zväz jednostranne ukončiť kontrakt. Predchádzajúca zmluva vypršala k 31. decembru minulého roka, za zotrvanie Tarkoviča vo funkcii hlasovali na návrh Kováčika a Belaník všetci členovia výkonného výboru.

Štyridsaťdeväťročný Tarkovič bol v rokoch 2013 až 2018 asistent vtedajšieho hlavného trénera Jána Kozáka, po jeho odstúpení sa v januári 2019 presunul na post technického riaditeľa SFZ. Reprezentáciu SR viedol aj 16. októbra 2018 v prípravnom zápase v Štokholme proti domácim Švédom (1:1). Po odvolaní Čecha Pavla Hapala v októbri 2020 postúpil Tarkovič s tímom Slovenska na minuloročné ME, keď jeho zverenci zvíťazili vo finálovom zápase baráže v Belfaste nad Severným Írskom 2:1 po predĺžení. Pod jeho vedením Slováci zvíťazili aj v nasledujúcom zápase LN doma nad Škótskom (1:0), o tri dni neskôr podľahli v Plzni Česku 0:2 a zostúpili do C-divízie. Tarkovič mal pôvodne zmluvu len na tri zápasy, v decembri 2020 mu ju SFZ predĺžil do konca kvalifikácie MS. Na ME Slováci zdolali Poliakov (2:1), no po prehrách so Švédmi (0:1) a Španielmi (0:5) nepostúpili zo skupiny. Tarkovič pokračoval na poste aj vo vlaňajšej kvalifikácii MS 2022 v Katare. Slovensko skončilo v tabuľke H-skupiny na treťom mieste za Chorvátskom a Ruskom a o skóre pred Slovinskom s bilanciou 3 víťazstvá, 5 remíz a 2 prehry. Na záverečný turnaj ani do jarnej baráže sa nedostalo, rozhodnuté o tom bolo už po októbrových kvalifikačných zápasoch.

Tento rok odkoučoval Tarkovič marcové prípravné stretnutia s Nórskom (0:2) a Fínskom (2:0). Tretieho júna sa radoval z výhry nad Bieloruskom 1:0 v úvodnom súboji LN v srbskom Novom Sade, jeho anabázu však ukončil senzačný domáci neúspech s Kazachstanom. Na lavičke národného mužstva absolvoval dohromady 23 duelov s bilanciou 8 víťazstiev, 8 remíz a 7 prehier (skóre 27:25).

Prehľad hlavných trénerov A-tímu SR v ére samostatnosti:

Jozef Vengloš (6. apríla 1993 - 15. júna 1995)
Jozef Jankech (4. júla 1995 - 23. októbra 1998)
Dušan Galis (1. januára 1999 - 23. februára 1999)
Jozef Adamec (26. februára 1999 - 30. novembra 2001)
Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 - 31. decembra 2003)
Dušan Galis (1. januára 2004 - 12. októbra 2006)
Ján Kocian (2. novembra 2006 - 30. júna 2008)
Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 - 31. januára 2012)
Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 - 13. júna 2013)
Ján Kozák st. (2. júla 2013 - 14. októbra 2018)
Pavel Hapal (24. októbra 2018 - 16. októbra 2020)
Štefan Tarkovič (20. októbra 2020 - 7. júna 2022)

Dočasne viedli A-tím SR aj Dušan Radolský (23. októbra 1998 - 10. novembra 1998), Anton Dragúň (17. novembra 1999 - 25. novembra 1999), Michal Hipp (29. februára 2012), Štefan Tarkovič (16. októbra 2018) a Samuel Slovák s Marekom Mintálom (od júna 2022).