Tatar i Fehérváry víťazne, Canucks nestačilo 39 zákrokov Haláka

Slovenský hokejista v drese Washingtonu Capitals Martin Fehérváry (vpravo) a hráč Caroliny Hurricanes Teuvo Teräväinen v zápase zámorskej hokejovej NHL Carolina Hurricanes - Washington Capitals v Raleigh v nedeľu 29. novembra 2021. Foto: TASR/AP

Toronto uspelo na štadióne Anaheimu 5:1 a siedmou výhrou na ľade súpera za sebou vyrovnalo klubový rekord.

Hokejisti Washingtonu Capitals v zostave so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym triumfovali v zámorskej NHL na ľade Caroliny Hurricanes 4:2. Z výhry sa tešil aj útočník Tomáš Tatar, jeho New Jersey zdolalo doma Philadelphiu 5:2. Brankár Jaroslav Halák predviedol 39 zákrokov, no Vancouver prehral v Bostone tesne 2:3.

Washington si pripísal tretie víťazstvo za sebou a je na čele súťaže. O triumfe nad Carolinou rozhodol v 58. minúte gólom pri presilovej hre Dmitrij Orlov. Za hostí skóroval aj Alexander Ovečkin a svoj prvý zásah v profilige zaznamenal bieloruský útočník Aljaksej Protas. Do prázdnej bránky poistil triumf John Carlson. Fehérváry strávil na ľade 19:24 min, v tretej tretine si odsedel dvojminútový trest za hákovanie Sebastiana Aha a domáci dve sekundy po jeho návrate na ľad vyrovnali na 2:2. Tréner Washingtonu Peter Laviolette bol po zápase spokojný s jeho úrovňou, pre nhl.com uviedol: "Nemal hluché miesta, bol to skutočne duel dvoch kvalitných konkurentov."

"Diabli" z New Jersey pripravili Philadelphii už šiestu prehru za sebou, dvoma gólmi a dvoma asistenciami sa pod to podpísal švédsky útočník Andreas Johnsson. Jesper Bratt si pripísal gól a dve asistencie. Tatar odohral v tretej formácii domácich 13 minút, mal tri strely na bránku. Jeho krajan Christián Jaroš je naďalej zranený. "Hneď od prvého dňa som na tréningu som videl, aký je Johnsson dobrý. Je naozaj šikovný a skvelý v zakončení," pochválil spoluhráča obranca Hamilton. Ten po zápase učinil pekné gesto. V zápase mal 10 striel na bránku, jedna prešla aj do bránky. Hamilton po skončení duelu uviedol, že svoju hokejku chce poslať rodičom svojej zosnulej kamarátky Thei, ktorá zomrela na rakovinu. Thea pochádzala z Calgary, kde 28-ročný Kanaďan odohral tri sezóny.

Halák sa predstavil v Bostone v dueli proti svojmu bývalému klubu a na body nestačilo ani jeho 39 úspešných zákrokov. Canucks viedli po dvoch tretinách 2:1, ale Brad Marchand v 49. minúte vyrovnal a potom prihral aj na víťazný zásah Davida Pastrňáka tri a pol minúty pred koncom. Tridsaťšesťročný Halák tak stále čaká na prvé víťazstvo v drese Vancouveru (0-4-1). "Je ťažké prehrať zápas takýmto spôsobom. Vynaložili sme veľa úsilia, hráči našli spôsob, ako to dosiahnuť. Ale opäť sme zostali sklamaní," povedal tréner Canucks Travis Green.

Obranca Erik Černák pre zranenie naďalej absentuje v zostave Tampy Bay, ktorá na ľade Minnesoty prehrala 2:4. Ryan Hartman skóroval za domácich v treťom zápase za sebou. "Len sa snažím využiť priestor, ktorý dostanem," uviedol Hartman. Domáci brankár Cam Talbot si pripísal asistenciu pri prvom góle, bola už jeho štvrtá v kariére.

Švajčiarsky útočník Timo Meier zariadil dvoma gólmi víťazstvo San Jose na ľade Chicaga 2:0. Čisté konto s poradovým číslom 25 v profikariére zaznamenal brankár hostí James Reimer, prvé po 22 mesiacoch. Zneškodnil 29 striel súpera.

Toronto uspelo na štadióne Anaheimu 5:1 a siedmou výhrou na ľade súpera za sebou vyrovnalo klubový rekord. Predtým sa to kanadskému tímu podarilo aj v sezónach 1940/41, 1960/61 a 2002/03. Útočník Jason Spezza odohral svoj 1200. zápas v profilige. Hosťom pomohol k triumfu brankár Jack Campbell, ktorý mal 39 úspešných zákrokov. "Myslím si, že Anaheim bol v tej prvej tretine určite lepším tímom, ale v druhej sme sa sa dokázali preskupiť a začali sme hrať svoju hru," povedal tréner Toronta Sheldon Keefe.

NHL - sumáre:

Carolina Hurricanes – Washington Capitals 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Góly: 47. Kotkaniemi (Martinook, DeAngelo), 54. Niederreiter (Nečas, Pesce) – 32. Ovečkin (Orlov, Wilson), 33. Protas (Carlson), 58. Orlov (Wilson, Carlson), 59. Carlson. Brankári: Andersen - Samsonov, strely na bránku: 32:25, 18.815 divákov.

Minnesota Wild – Tampa Bay Lightning 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Góly: 12. Bjugstad (Sturm, Talbot), 17. Rask (Gaudreau, Fiala), 50. Hartman (Kaprizov, Pitlick), 60. Foligno – 12. Perry (Bellemare, Sergačov), 30. Killorn (Stamkos). Brankári: Talbot - Vasilevskij, strely na bránku: 37:30, 17.785 divákov.

Boston Bruins – Vancouver Canucks 3:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Góly: 6. Blidh, 49. Marchand (Foligno, Bergeron), 57. Pastrňák (Marchand, Bergeron) – 4. Pearson (Boeser, Höglander), 33. Garland. Brankári: Ullmark - Halák, strely na bránku: 43:38, 17.850 divákov.

Chicago Blackhawks – San Jose Sharks 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 34. Meier (Balcers, Couture), 59. Meier (Couture). Brankári: Fleury - Reimer, strely na bránku: 29:22, 17.663 divákov.

New Jersey Devils – Philadelphia Flyers 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Góly: 6. Hamilton (Johnsson, Bratt), 22. Johnsson (Bratt, Mercer), 52. Bratt (Johnsson), 55. Bastian (Hamilton, McLeod), 58. Johnsson (Mercer) – 18. Laughton (Provorov, Couturier), 44. Farabee (Laughton). Brankári: Blackwood - Jones, strely na bránku: 35:25, 13.113 divákov.

Anaheim Ducks – Toronto Maple Leafs 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)
Góly: 48. Lindholm (Getzlaf) – 28. Matthews (Brodie, Bunting), 32. Bunting (Marner, Muzzin), 41. Kerfoot (Nylander), 57. Nylander (Kerfoot, Tavares), 58. Simmonds (Engvall). Brankári: Gibson - Campbell, strely na bránku: 39:31, 13.664 divákov.

Martin Fehérváry (Washington) 19:24 0 0 0 0 0 2
Tomáš Tatar (New Jersey) 13:08 0 0 0 0 3 0
----------------------------------------------------
Jaroslav Halák (Vancouver) 57:56 39/42 92,9%

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, zákroky/strely, percentuálna úspešnosť zásahov/