Tatar prispel k triumfu New Jersey gólom a dvoma asistenciami

Brankár Colorada Avalanche Justus Annunen, chytá strelu ľavého krídla New Jersey Devils Tomáša Tatara, vpravo, počas prvej tretiny hokejového zápasu NHL v stredu 1. marca 2023 v Denveri. Foto: TASR/AP

Tatar v 12. minúte strelou z prvej do odkrytej bránky vsietil svoj 14. gól v sezóne a zvýšil na 3:0 pre Devils.

New York 2. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v NHL gólom a dvoma asistenciami k víťazstvu New Jersey na ľade Colorada 7:5. V zápase proti obhajcovi Stanleyho pohára strávil na ľade 17:25 min a zaznamenal tri plusové body. V noci na štvrtok sa strelecky presadil aj obranca Martin Fehérváry, ktorého Washington zvíťazil nad domácim Anaheimom 3:2 po predĺžení. New York Rangers v bránke bez Jaroslava Haláka zvíťazili na ľade Philadelphie Flyers 3:2 po predĺžení, o ich triumfe rozhodol Vladimir Tarasenko.

Tatar v 12. minúte strelou z prvej do odkrytej bránky vsietil svoj 14. gól v sezóne a zvýšil na 3:0 pre Devils. Hostia viedli v 26. minúte už 5:1 a hoci sa Coloradu tromi rýchlymi gólmi podarilo znížiť na 4:5, cenné víťazstvo si už nenechali ujsť. Pri záverečných dvoch presných zásahoch "diablov" asistoval Tatar. Domáci útočník Dawson Mercer mal v zápase bilanciu 1+3, bodoval v siedmom stretnutí za sebou a vždy sa dokázal aj presadiť. Chýba mu už len jeden gól na klubový rekord Paula Gardnera, ktorý skóroval v ôsmich zápasoch v sezóne 1977-78. "Je to dobrý pocit. V každom stretnutí chcem prispieť v ofenzíve, ale zároveň byť zodpovedným hráčom aj vzadu. Chceme v tom pokračovať," povedal Mercer. Nadviazal na neho aj Tatar, ktorý si pre zápasom uvedomoval, aký je súper kvalitný v prvej tretine: "Avalanche sú skvelí v ofenzíve. Rozprávali sme sa o tom ako ich ubrániť, pretože v predchádzajúcich zápasoch vždy skórovali v prvých troch minútach. Naším hlavným cieľom je hrať zodpovedne. Keď sa presadíte a pomôžete tímu, je to bonus." Devils dosiahli v 60. zápase už svoje 40. víťazstvo.

Fehérváry v 8. minúte po prihrávke Nicklasa Bäckströma strelou zápästím otvoril skóre duelu v Anaheime. Pre slovenskáho zadáka to bol piaty gôl v tomto ročníku profiligy. Fehérváry odohral 19:15 min a do štatistík mu pribudla pluska. Zápas však nedohral pre zranenie v dolnej časti tela. O zisku dvoch bodov pre Capitals rozhodol v 62. minúte Tom Wilson.

Connor McDavid sa podieľal dvoma gólmi a asistenciou na triumfe Edmontonu nad Torontom 5:2. "Niekedy to jednoducho padne. Mal som pocit, že som predtým hral dobrý hokej, ale nevedel som sa presadiť. Stačí, že sa Vám odrazí puk a dokážete skórovať," uviedol McDavid, ktorý je piatym hráčom v histórii profiligy s viacerými gólmi aspoň v piatich zápasoch za sebou. Premiéru v drese Edmontonu zažil Mattias Ekholm a pripísal si asistenciu. Hosťujúci Morgan Rielly sa stal šiestym obrancom v histórii klubu, ktorý odohral 700 zápasov. Premiéru v drese Toronta absolvovali obranca Jake McCabe a útočník Sam Lafferty, ktorí prišli zo Chicaga.

New York Rangers v bránke bez Jaroslava Haláka zvíťazili na ľade Philadelphie Flyers 3:2 po predĺžení. O triumfe hostí rozhodol Vladimir Tarasenko. Pred Halákom dostal prednosť Igor Šesťorkin, ktorý vykryl 25 striel. "Mám pocit, že čím viac som so spoluhráčmi a spoznávame sa, tým si rozumieme lepšie na ľade," skonštatoval Tarasenko. Bol to pre neho prvý víťazný gól v predĺžení v tejto sezóne. Tridsaťjedenročný ruský útočník odohral po príchode zo St. Louis Blues desať duelov a pripísal si 7 bodov (4+3).

NHL - sumáre:

Colorado Avalanche - New Jersey Devils 5:7 (1:3, 3:3, 1:1)

20. MacKinnon (Ničuškin, Lehkonen), 28. Rantanen (Manson, Newhook), 29. MacKinnon (Byram), 30. Compher, 42. Ničuškin (Lehkonen, Girard) – 2. Palát (Bratt), 8. Bastian (McLeod, Severson), 12. TATAR (Hischier, Mercer), 24. Hamilton (McLeod, Wood), 26. Wood (Haula, Mercer), 37. Mercer (Graves, TATAR), 59. Hischier (TATAR, Mercer). Brankári: Annunen – Vaněček (42. Schmid), strely na bránku: 31:29.

Philadelphia Flyers - New York Rangers 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

16. Tippett, 32. Laughton (Hayes) – 3. Zibanejad (Tarasenko, Panarin), 51. Kreider (Tarasenko, Trocheck), 63. Tarasenko (Chytil, Schneider). Brankári: Hart – Šestorkin, strely na bránku: 28:25.

Edmonton Oilers - Toronto Maple Leafs 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

4. McDavid (Draisaitl, Nugent-Hopkins), 14. McDavid (Kostin, Hyman), 19. Hyman (Ekholm, McDavid), 29. Yamamoto (Ceci, Nurse), 38. Kostin (McLeod, Foegele) – 13. Kämpf (Marner), 42. Marner (Rielly, Matthews). Brankári: Skinner – Samsonov, strely na bránku: 32:28.

Dallas Stars - Arizona Coyotes 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

19. Hintz (Robertson), 22. Seguin (Dadonov, Johnston), 45. Heiskanen (Miller, Seguin), 57. Seguin (Faksa) – 11. Hayton (Välimäki, Moser), 14. Keller (Välimäki, Schmaltz). Brankári: Oettinger – Ingram, strely na bránku: 40:21.

Anaheim Ducks - Washington Capitals 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

14. Terry (Zegras, Fowler), 45. Zegras (McTavish, Shattenkirk) – 9. FEHÉRVÁRY (Bäckström, McIlrath), 41. Wilson (van Riemsdyk), 62. Wilson (Oshie, Alexejev). Brankári: Gibson – Kuemper, strely na bránku: 23:39.

Vegas Golden Knights - Carolina Hurricanes 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

26. Eichel (Carrier, Theodore), 39. Eichel (Barbašev, Kessel), 57. Smith (Amadio, Karlsson) – 34. Nečas (Teräväinen), 53. Staal (Burns, Slavin). Brankári: Hill – Andersen, strely na bránku: 20:26.

Martin Fehérváry (Washington) 19:13 1 0 1 -1 2 2

Tomáš Tatar (New Jersey) 17:25 1 2 3 +3 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/