Tatar s asistenciou pri víťazstve, Ružička absolvoval sezónny debut

Hráči New Jersey Devils, zľava Ryan Graves, brankár MacKenzie Blackwood, Dougie Hamilton, John Marino, Nico Hischier a Brendan Smith sa tešia po víťazstve nad Vancouverom Canucks po zápase zámorskej NHL 1. novembra 2022 vo Vancouveri. Foto: TASR/AP

Pre slovenského útočníka to bol štvrtý kanadský bod v sezóne a po 10 zápasoch má bilanciu 1 gól a 3 asistencie.

New York 2. novembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar prispel jednou asistenciou k víťazstvu New Jersey na ľade Vancouveru 5:2. Jeho krajan Adam Ružička z Calgary absolvoval proti Seattlu sezónny debut, počas ktorého odohral 5:33 minúty. V nočných zápasoch NHL najviac zažiaril nemecký útočník Edmontonu Leon Draisaitl, ktorý nazbieral päť kanadských bodov. Štyrmi bodmi mu sekundoval spoluhráč Connor McDavid, trojgólové večery zaznamenali Evander Kane a Erik Karlsson.

Tatar asistoval na gól Jacka Hughesa do prázdnej bránky v závere zápasu. Bol to pre neho štvrtý kanadský bod v sezóne a po 10 zápasoch má bilanciu 1 gól a 3 asistencie. Hráči New Jersey štvrtým víťazstvom po sebe potvrdili formu a so 14 bodmi sú priebežne druhý najlepší tím Východnej konferencie. Tú vedie Boston Bruins, ktorý je s 18 bodmi na čele celej súťaže. "Medvede" predĺžili proti Pittsburghu svoju víťaznú sériu na šesť zápasov, keď ich obrat z 2:5 na 6:5 dokonal v predĺžení obranca Hampus Lindholm. Ten sa predtým v asistenciami podieľal na všetkých troch góloch v "stíhacej jazde." Český útočník Bostonu Jakub Lauko strelil svoj prvý gól v NHL. Pittsburgh prehral piaty zápas po sebe. "Milujem bojovnosť nášho tímu. Je to neuveriteľné, ako si verí," citovala agentúra AP trénera Bruins Jima Montgomeryho. On, ale aj jeho zverenci boli nadšení z "otočky," proti tímu, s ktorým sa stretnú aj o dva mesiace v zápase Winter Classic. Na priebežných 5:5 vyrovnal útočník Taylor Hall. "V žiadnom prípade sme neodišli zo zápasu, neustále sme sa naň koncentrovali. Cítili sme, že sa dokážeme vrátiť. Je to pre nás veľké víťazstvo," poznamenal Hall.

Slovenský brankár Jaroslav Halák bol v pozícii náhradníka za Igorom Šesťorkinom, ktorý sa 36 zákrokmi a prvým čistým kontom v sezóne (9. v kariére) podieľal na víťazstve New Yorku Rangers nad Philadelphiou 1:0 po predĺžení. Jediný gól zápasu strelil v 65. minúte Chris Kreider.

Útočník Adam Ružička nastúpil ako center štvrtej formácie Calgary a jeho "icetime" 5:33 bol najnižší zo všetkých hráčov zápasu. Do štatistík si pripísal jeden mínusový bod, jednu strelu, jeden hit a 60-percentnú úspešnosť na vhadzovaniach. Útočník Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský sa vo svojom siedmom zápase sezóny nezapísal do kanadského bodovania. Na ľade Minnesoty odohral 12:26 min, počas ktorých mal dve trestné minúty, jednu strelu a jeden hit. V závere zápasu ho pri striedačke atakoval útočník Marco Rossi a z ľadu odišiel z bolestivou grimasou. Canadiens prehrali 1:4. Predtým zvíťazili v dvoch zápasoch po sebe. "Veríme tomu, čo robíme. V minulých zápasoch sme ukázali, že viem ísť za víťazstvom. Dnes sme jednoducho zaostali za súperom. Na dnešnom zápase sa mi nepáči jediná vec a to je výsledok, pretože sme spravili veľa dobrých vecí," uviedol tréner Canadiens Martin St. Louis.

Obranca Erik Černák odohral v prvej obrannej dvojici Tampy Bay vyše 18 minút a pri víťazstve nad Ottawou 4:3 sa prezentoval piatimi hitmi a jedným mínusovým bodom. "Blesky" zvíťazili v treťom stretnutí po sebe a majú rovnako ako New Jersey 14 bodov, no o zápas viac. Mínusový bod si pripísal aj ďalší slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý bol s časom 22:14 min druhý najviac vyťažený hráč Washingtonu pri prehre s Vegas 2:3 po predĺžení. Hráči Vegas sa vďaka dvom bodom udržali na čele Západnej konferencie. Po piatom víťazstve po sebe majú 18 bodov. Za nimi sú so 14 bodmi hráči Edmontonu, ktorí zdolali Nashville 7:4. Ich piate víťazstvo v sérii režírovala trojica Leon Draisaitl, Connor McDavid a Evander Kane. Draisaitl zaznamenal päť kanadských bodov (1+4), McDavid prispel štyrmi (2+2) a Evander Kane dosiahol hetrik (3+0).

Tri góly strelil aj obranca San Jose Sharks Erik Karlsson, ktorý k nim pridal aj asistenciu, ale ani to nestačilo tímu na víťazstvo. Anaheim, ktorý je naďalej bez víťazstva v riadnom hracom čase, zvíťazil 6:5 po samostatných nájazdoch. Karlsson, ktorého zámorské médiá aj fanúšikovia v nedávnych sezónach často kritizovali, zažíva výborný vstup do sezóny. Po 12 zápasoch má na konte už 15 kanadských bodov (9+6) a je líder produktivity svojho tímu a aj obrancov celej súťaže. Zaujímavosťou je, že traja najproduktívnejší obrancovia doterajšieho priebehu sezóny sú Švédi. Za 15-bodovým Karlssonom nasledujú Rasmus Dahlin (Buffalo) s 12 bodmi a Hampus Lindholm (Boston) s 11. Duel Anaheimu a San Jose priniesol celkovo až 88 striel, ktoré si tímy podelili rovným dielom. "Myslím si, že to bol veľmi zábavný zápas pre fanúšikov, ale už nie pre samotné tímy. Na víťazstvo sme sa veľmi nadreli, ale sme radi, že ho máme," povedal tréner Anaheimu Dallas Eakins.

Hráči Seattle Kraken prvýkrát vo svojej histórii zdolali v súťažnom zápase Calgary Flames. Podarilo sa im to na siedmy pokus po tom, čo ešte v 42. minúte prehrávali 2:4. Ešte do konca riadneho času však stihli otočiť skóre. Víťazný gól strelil útočník Matty Beniers.

Prvé víťazstvo v domácej Mullet aréne, ktorá má kapacitu 5000 divákov, dosiahli hráči Arizony Coyotes. Pred 4600 fanúšikmi zdolali Floridu Panthers 3:1. "V závere zápasu diváci vstali a aplaudovali nám. To bolo krásne," poznamenal útočník Nick Ritchie. Jeho tím nebol proti Floride favorit, ale aj vďaka výkonu českého brankára Karla Vejmelku, ktorý zneškodnil 41 striel, získal tri body. "Keď hráme dobre v defenzíve, tak je ťažké zdolať nás. Hrali sme aj dobre v oslabení a k víťazstvu sme si pomohli dvomi gólmi v presilovkách. To je recept. Dúfam, že to budeme opakovať aj v ďalších zápasoch," povedal tréner Arizony Andre Tourigny.

Tímy Chicaga Blackhawks a New York Islanders predĺžili vo vzájomnom stretnutí svoje série na štyri zápasy. Prehra "čiernych jastrabov" 1:4 bola pre nich štvrtá po sebe, rovnako dlho trvá víťazná séria Islanders. Hráči Dallasu Stars dosiahli šieste víťazstvo v sezóne, keď zdolali Los Angeles Kings 5:2. Na konte majú 13 bodov a v Západnej konferencii sú od nich lepší iba Vegas a Edmonton.

NHL - sumáre:

New York Rangers - Philadelphia 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól: 65. Kreider (Zibanejad). Brankári: Šesťorkin - Hart, strely na bránku: 36:19, 17.206 divákov

Tampa Bay Lightning - Ottawa Senators 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)
Góly: 24. Sergačov (Stamkos, Kučerov), 52. Killorn (Stamkos, Paul), 53. Point (Kučerov, Cole), 58. Kučerov (Sergačov, Point) - 6. Gambrell, 33. Joseph, 32. Giroux (Tkachuk). Brankári: Vasilevskij - Forsberg, strely na bránku: 34:15, 10.092 divákov

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1, - 0:1)
Góly: 4. Johansson (Strome, Ovečkin), 22. Van Riemsdyk (Strome) - 19. Eichel (Stephenson, Pietrangelo), 55. Carrier (Karlsson, Pietrangelo), 62. Theodore (Eichel, Pietrangelo). Zostavy: Lindgren - Thompson, strely na bránku: 21:30, 18.573 divákov

Minnesota Wild - Montreal Canadiens 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Góly: 22. Shaw (Eriksson), 44. Kaprizov (Boldy, Eriksson), 36. Kaprizov (Rossi, Jost), 57. Boldy (Dewar, Spurgeon) - 54. Suzuki (Dach, Wideman). Brankári: Fleury - Allen, strely na bránku: 31:35, 16.385 divákov

Pittsburgh Penguins - Boston Bruins 5:6 pp (1:2, 4:1, 0:2)
Góly: 1. Crosby, 22. Malkin (Joseph, McGinn), 29. Archibald (McGinn, Rutta), 32. Rust (Dumoulin, Guentzel), 32. Rakell (Zucker, Malkin) - 6. Coyle (Frederic, Greer), 14. Lauko (Foligno), 33. Marchand (Lindholm, DeBrusk), 53. Zacha (Lindholm, Carlo), 59. Hall (Pastrňák, Lindholm), 64. Lindholm (Bergeron). Brankári: Jarry - Ullmark (32. Swayman, 46. Ullmark), strely na bránku: 38:40, 17.629 divákov

Dallas Stars - Los Angeles Kings 5:2 (1:0, 4:2, 0:0)
Góly: 7. Hintz (Benn, Robertson), 30. Robertson (Heiskanen, Hintz), 31. Seguin (Gurianov, Heiskanen), 31. Hintz, 59. Pavelski (Benn, Robertson) - 26. Fiala (Grundström, Doughty), 35. Kalijev (Arvidsson, Danault). Brankári: Wedgewood - Petersen, strely na bránku: 40:32, 18.374 divákov

Chicago Blackhawks - New York Islanders 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Góly: 11. Toews (C. Jones, Kane) - 18. Lee (Nelson, Palmieri), 48. Nelson (Johnston), 60. Parise (Bailey). Brankári: Stalock (3. Söderblom), strely na bránku: 22:33, 12.523 divákov.

Calgary Flames - Seattle Kraken 4:5 (0:1, 2:1, 2:3)
Góly: 27. Zadorov (Toffoli, E. Lindholm), 29. Kadri (Weegar, C. Tanev), 42. Toffoli (E. Lindholm), 42. Lewis (Ritchie) - 15. Soucy (Burakovsky, Bjorkstrand), 34. Geekie (Oleksiak), 49. Sprong (Wennberg, Bjorkstrand), 52. Gourde, 54. Beniers (Eberle). Brankári: Vladař - Daccord, strely na bránku: 40:26, 16.803 divákov.

Edmonton Oilers - Nashville Predators 7:4 (4:1, 1:1, 2:2)
Góly: 5. Kane (Draisaitl, Nurse), 8. Kane (Draisaitl, Yamamoto), 8. McDavid (Hyman, Bouchard), 15. Ryan (Barrie, Shore), 28. McDavid (Draisaitl), 49. Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid), 59. Kane (Draisaitl, McDavid) - 1. Ekholm (Duchene, Granlund), 30. Johansen (Josi, Forsberg), 45. Forsberg (Duchene, Granlund), 58. Niederreiter (Josi, Forsberg). Brankári: Campbell - Saros, strely na bránku: 37:23, 16.812 divákov.

Arizona Coyotes - Florida Panthers 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 34. Crouse (Maccelli, Guenther), 49. Ritchie (Keller, Moser), 59. Keller (Fischer, Nemeth) - 29. White (Mahura, Bennett). Brankári: Vejmelka - Knight, strely na bránku: 21:42, 4600 divákov.

Vancouver Canucks - New Jersey Devils 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Góly: 37. Horvat (Miller, Q. Hughes), 58. Horvat (Miller, Pettersson) - 5. Hischier (Bratt, Hughes), 19. McLeod (Wood, Bastian), 30. Mercer (Šarangovič), 32. Šarangovič (Boqvist, Marino), 59. Hughes (Tatar). Brankári: Demko - Blackwood, strely na bránku: 23:37, 18.548

San Jose Sharks - Anaheim Ducks 5:6 pp a sn (2:3, 2:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 7. Karlsson (Svečnikov, Hertl), 7. Karlsson (Megna, Sturm), 24. Meier (Barabanov, Karlsson), 36. Meier, 58. Karlsson (Barabanov, Hertl) - 6. Henrique (Shattenkirk), 11. Vatrano (Lundestrom, Silfverberg), 20. Henrique (Zegras, Shattenkirk), 36. Strome (Klingberg, Terry), 42. Comtois (Terry, Beaulieu), rozh. sam. nájazd Terry. Brankári: Kähkönen - Stolarz, strely na bránku: 44:44, 10.058 divákov.

Martin Fehérváry (Washington) 22:14 0 0 0 -1 0 2
Erik Černák (Tampa Bay) 18:37 0 0 0 -1 2 0
Tomáš Tatar (New Jersey) 14:45 0 1 1 +1 2 0
Juraj Slafkovský (Montreal) 12:26 0 0 0 0 0 2
Adam Ružička (Calgary) 5:33 0 0 0 -1 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/