Tatar vyrovnal svoje kariérne maximum, Eichel dal hetrik v Buffale

Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar zaznamenal svoj druhý gól v sezóne NHL. Prispel tak víťazstvu New Jersey Devils doma nad Ottawou Senators 4:3 po predĺžení. Foto: TASR/AP

Zo Slovákov sa v noci na piatok predstavil ešte útočník Adam Ružička, no Calgary prehralo s Bostonom 1:3.

New York 11. novembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar zaznamenal svoj druhý gól v sezóne NHL. Prispel tak k víťazstvu New Jersey Devils doma nad Ottawou Senators 4:3 po predĺžení. Zo Slovákov sa v noci na piatok predstavil ešte útočník Adam Ružička, no Calgary prehralo v Bostone 1:3.

Tatar otvoril skóre duelu v 5. min, keď sa po nahrávke Jacka Hughesa ocitol voľný medzi kruhmi a švihom prekonal Antona Forsberga. Tatar bodoval v šiestom zápase za sebou, ale skóroval prvýkrát od 24. októbra, keď dal gól Washingtonu. “Tomáš Tatar sa dočkal zaslúženého gólu,” povedal komentátor duelu Bill Spaulding. Slovenský krídelník je oporou Devils, jeho výkony odborníci chvália, ale chýbalo mu viac presných zásahov. Tatar si bodovou sériou v šiestich zápasoch vyrovnal kariérne maximum, ktoré dosiahol predtým aj v drese Montrealu v sezóne 2019-2020 a v službách Detroitu (2014-2015). V zápase proti Senators odohral 14 minút a 52 sekúnd, zaznamenal štyri strelecké pokusy, dva plusové body a stal sa treťou hviezdou zápasu. Súboj rozhodol v piatej minúte predĺženia svojim druhým gólom v zápase v presilovke Nico Hischier. New Jersey zvíťazilo ôsmykrát v sérii a má tretiu najlepšiu bilanciu v lige. “Cítili sme veľkú podporu z tribún a využili sme momentum v závere predĺženia,” povedal pre nhl.com Hischier, ktorý rozhodol 33 sekúnd pred koncom nadstaveného času. Zápas z preventívnych dôvodov po zrážke s Thomasom Chabotom nedochytal Vítek Vaněček. Ottawa prehrala siedmy zápas za sebou.

Ružička sa predstavil v prvej formácii Flames a strávil na ľade 17:53 min, čo je jeho osobný rekord. Calgary však neuspelo siedmykrát za sebou a prežíva šiestu najhoršiu sériu v klubovej histórii. Negatívny rekord je 11 prehier. Rozdielový gól Bruins strelil necelé dve minúty pred koncom druhej tretiny obranca Charlie McAvoy, ktorý tak úspešne oslávil sezónny debut a dostal svoj tím do vedenia 2:1. Elitný obranca vynechal úvodných 13 zápasov, pretože v lete absolvoval operáciu ramena. Boston vyhral desiaty zápas v sezóne, prispeli k tomu aj David Pastrňák (1+1) a Linus Ullmark (31 zákrokov). “Hráme veľmi dobre ako tím, nie je to len o jednotlivcoch. Na ľade nič nevypustíme a potom prichádzajú aj výsledky,” povedal Ullmark.

Carolina zdolala Edmonton vysoko 7:2, keď sa tromi gólmi blysol Andrej Svečnikov. Ruský útočník zaznamenal druhý hetrik v kariére, ten prvý dosiahol takisto proti Oilers 20. októbra. Naposledy dal v klubovej histórii dva hetriky v jednej sezóne rovnakému klubu Sami Kapanen (1997-98 tiež proti Edmontonu). Tretím gólom sa 22-ročný Svečnikov navyše dostal na métu 100 presných zásahov v kariére. “Som rád, že som strelil 100. gól na domácom ľade. Je to skvelé,” povedal Svečnikov. Vydarený sezónny debut zaznamenal v bránke Hurricanes Piotr Kočetkov, ktorý kryl 20 striel. Do štatistík sa zapísali napriek prehre obe veľké hviezdy Oilers, Connor McDavid (1+1) bodoval v deviatom zápase za sebou, Leon Draisaitl asistenciou natiahol sériu s bodom na desať duelov.

Špeciálny večer zažil útočník Jack Eichel, ktorý hetrikom a asistenciou výrazne prispel Vegas k víťazstvu 7:4 v Buffale. Eichel sa proti Sabres, kde strávil prvých šesť sezón kariéry, predstavil druhýkrát, ale premiérovo bodoval. Jeho odchod z Buffala sa neniesol v priateľskom duchu, čo mu fanúšikovia Sabres dali patrične najavo a pri každom jeho pobyte na ľade sa z tribún ozývalo bučanie. Americký útočník putoval do Vegas 4. novembra 2021 výmenou za Alexa Tucha a Peytona Krebsa. “Som štastný, že sme tu vyhrali a natiahli úspešnú sériu,” povedal Eichel, ktorý zavŕšil hetrik osem sekúnd pred koncom do prázdnej bránky presnou strelou z celého klziska. Vegas prežívajú skvelý štart do sezóny, vyhrali deviatykrát za sebou.

Sériu ôsmich prehier ukončili hokejisti St. Louis, keď zdolali doma San Jose 5:3. Víťazný gól dal v 49. minúte švédsky obranca Cale Rosen a otvoril si strelecký účet v sezóne. “Bol to boj, ale konečne sme vyhrali. Musíme na tom stavať,” povedal tréner Blues Craig Berube. Sharks prehrali piaty zápas v rade. Za hostí mal dve asistencie Erik Karlsson a stal sa prvým obrancom v histórii NHL, ktorý v prvých 15 zápasoch sezóny strelil aspoň 10 gólov a pridal 10 asistencií.

New York Rangers vyhrali vďaka skvelej tretej tretine v Detroite 8:2. Po štyridsiatich minútach bol stav nerozhodný 2:2, ale “jazdci” dali v záverečnej tretine šesť gólov a zastavili sériu troch prehier. Dvakrát skóroval Mika Zibanejad, štyri body za gól a tri asistencie zaznamenal obranca Adam Fox. “Streliť šesť gólov v jednej tretine je samozrejme skvelé, ale ja som spokojný s výkonom v celom zápase,” povedal tréner Gerard Gallant.

Columbus zdolal Philadelphiu 5:2 a zastavil sériu piatich prehier. Blue Jackets tak pokazili návrat trénerovi Johnovi Tortorellovi, ktorý viedol “modrokabátnikov” šesť sezón (2015-2021) a v počte víťazstiev je historicky najlepším trénerom klubu. Tortorella po zápase pred médiá nepredstúpil, na tlačovú konferenciu poslal asistenta Brada Shawa. K víťazstvu prispel dvomi gólmi a asistenciou Johnny Gaudreau, dvakrát skóroval Boone Jenner a bilanciu 1+1 mal obranca Zach Werenski, ktorý však nedohral duel pre zranenie členka.

Karel Vejmelka chytil 24 striel a druhým shutoutom v kariére pomohol Arizone k víťazstvu 2:0 na ľade New Yorku Islanders. Coyotes vyhrali tretíkrát za sebou, aktuálne sú na 14-zápasovom tripe na klziskách súperov. Bezgólový stav zmenil v úvode tretej tretiny Travis Boyd, do prázdnej bránky poistil víťazstvo Jack McBain.

Obhajca Stanley Cupu Colorado zdolalo doma Nashville 5:3, po dva góly strelili Mikko Rantanen a Logan O’Connor. Nathan MacKinnon nastúpil na 650. zápas v drese Avalanche a na 10. mieste klubovej histórie vyrovnal zápis bývalého slovenského útočníka Antona Šťastného. Hokejisti Los Angeles vyhrali nad Chicagom 2:1, keď 1,4 sekundy pred koncom predĺženia rozhodol Kevin Fiala.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Calgary Flames 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

17. Clifton (Nosek, Pastrňák), 39. McAvoy (Zacha, Lindholm), 60. Pastrňák (Marchand, Bergeron) - 5. Hanifin (Mangiapane, Backlund). Brankári: Ullmark - Vladař, strely na bránku: 28:32, 17.850 divákov.

Buffalo Sabres - Vegas Golden Knights 4:7 (1:1, 1:2, 2:4)

17. Thompson (Okposo, Dahlin), 35. Mittelstadt (Cozens, Peterka), 50. Thompson (Skinner, Hinostroza), 57. Asplund (Cozens, Bryson) - 6. Stephenson (Marchessault, Pietrangelo), 24. Kessel (Roy, Cotter), 38. Cotter (Roy, Theodore), 44. Pietrangelo (Eichel, Stephenson), 47. Eichel (Pietrangelo, Stephenson), 55. Eichel (Stephenson, Stone), 60. Eichel (Martinez). Brankári: Comrie - Thompson, strely na bránku: 35:36, 15.757 divákov.

Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 7:2 (1:0, 3:1, 3:1)

20. Svečnikov (Teräväinen, Aho), 26. Burns (Nečas, Teräväinen), 31. Svečnikov (Nečas), 40. Staal (Martinook, Slavin), 55. Martinook (Skjei, Fast), 56. Svečnikov (Aho, de Haan), 58. Fast - 28. Hyman (Draisaitl, McDavid), 48. McDavid (Barrie, Kulak). Brankári: Kočetkov - Campbell, strely na bránku: 32:22, 18.118 divákov.

Columbus Blue Jackets - Philadelphia Flyers 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

4. Gaudreau (Werenski), 13. Werenski (Gaudreau), 21. Jenner (Laine, Gaudreau), 59. Blankenburg (Gaunce), 60. Jenner - 34. DeAngelo (Cates, Provorov), 49. Provorov (Konecny, Farabee). Brankári: Korpisalo - Hart, strely na bránku: 29:34, 15.490 divákov.

Detroit Red Wings - New York Rangers 2:8 (1:1, 1:1, 0:6)

19. Veleno (Berggren, Määttä), 28. Raymond (Larkin) - 16. Zibanejad (Fox), 31. Kreider (Panarin, Fox), 47. Fox (Chytil, Lafreniere), 48. Goodrow (Panarin, Kravcov), 49. Zibanejad (Vesey, Kreider), 49. Gauthier (Goodrow, Blais), 53. Hájek (Chytil, Lafreniere), 57. Vesey (Goodrow, Fox). Brankári: Husso - Šesťorkin, strely na bránku: 20:33, 18.869 divákov.

New Jersey Devils - Ottawa Senators 4:3 pp (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)

5. TATAR (Hughes, Siegenthaler), 19. Hischier (Marino, Graves), 23. Wood (McLeod, Bastian), 65. Hischie (Hamilton, Hughes) - 13. Pinto (Giroux, Sanderson), 14. Hamonic (Kastelic, Watson), 42. Pinto (Batherson). Brankári: Vaněček (51. Schmid) - Forsberg, strely na bránku: 41:28, 13.806 divákov.

New York Islanders - Arizona Coyotes 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

41. Boyd (Keller, Moser), 60. McBain (Keller, Hayton). Brankári: Sorokin - Vejmelka, strely na bránku: 24:28, 17.255 divákov.

St. Louis Blues - San Jose Sharks 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

3. Krug (Schenn, Faulk), 27. Kyrou (Bučnevič, Thomas), 39. Saad (Leivo, Rosen), 49. Rosen (Thomas, Tarasenko), 60. Acciari (Bučnevič) - 17. Meier (Labanc, Karlsson), 34. Hertl (Labanc, Ferraro), 42. Couture (Karlsson). Brankári: Binnington - Kahkonen, strely na bránku: 33:30, 18.096 divákov.

Colorado Avalanche - Nashville Predators 5:3 (1:1, 4:1, 0:1)

8. Rantanen (MacKinnon, Lehkonen), 27. O'Connor (Toews, Compher), 28. O'Connor (Compher), 31. Rantanen (MacKinnon, MacDermid), 36. Rodrigues (Rantanen, Makar) - 4. Tolvanen (McDonagh, Glass), 40. Johansen (Granlund, Forsberg), 43. Josi (Fabbro, Trenin). Brankári: Georgijev - Lankinen, strely na bránku: 35:35, 18.134 divákov.

Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

22. Danault (Arvidsson, Moore), 65. Fiala (Danault, Roy) - 19. Raddysh (Toews, Domi). Brankári: Quick - Mrázek, strely na bránku: 35:32, 16.443 divákov.

Tomáš Tatar (New Jersey) 14:52 1 0 1 +2 4 0

Adam Ružička (Calgary) 17:53 0 0 0 -1 4 2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/