Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. december 2025Meniny má Dagmar
< sekcia Šport

Sagan skončil štvrtý v 2. etape TdF, víťazom Nibali

Slovenský cyklista Peter Sagan máva v zelenom tričku pre lídra bodovacej súťaže po skončení 2.etapy prestížnych cyklistických pretekov Tour de France na trati z Yorku do Sheffieldu, dlhej 201 km v Yorku 6. júla 2014. Foto: TASR/AP

Sagan je v celkovej klasifikácii druhý a okrem zeleného dresu mu patrí aj biele tričko pre najlepšieho pretekára do 25 rokov.

Sheffield 6. júla (TASR) - Taliansky cyklista Vincenzo Nibali triumfoval v druhej etape 101. ročníka Tour de France a obliekol sa do žltého dresu pre lídra pretekov. Jazdec tímu Astana dosiahol na 201-kilometrovej trati z Yorku do Sheffieldu čas 5:08:35 h. Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste s dvojsekundovou stratou a zároveň sa dostal na čelo bodovacej súťaže (69 b) o zelené tričko.

Vyhral môj priateľ

Taliansky cyklista Vincenzo Nibali z tímu Astana sa teší z víťazstva v 2. etape 101. ročníka Tour de France 6. júla 2014, ktorá viedla z Yorku do Sheffieldu a merala 201 km.Vľavo Slovák Peter Sagan.
Foto: TASR/AP
"Vedel som, že dnes bude dobrá šanca, a tak som išiel pre čo najlepší výsledok. Bola to veľmi ťažká etapa, rovnako náročná technicky, obzvlášť v závere. Skončil som napokon štvrtý, čo nie je zlé, najmä preto, že keď som v malej skupine, každý sleduje a čaká na mňa a nik mi nedáva priestor na pohyb. Skúšal som zaútočiť, potom som nasledoval iných, ale vždy tam bol niekto pripravený dotiahnuť únik. Je to pre mňa stále ťažšie, spraviť nejaký krok, či prekvapiť. Aj to je dôvod, prečo dnešný deň považujem za dobrý. A nakoniec, Nibali je môj priateľ, pretekali sme spolu pred dvoma rokmi a som rád, že zvíťazil," slová P. Sagana sprostredkoval pre TASR jeho manažér Jozef Korbel.

Bez Cavendisha

Nemecký cyklista a celkový líder Marcel Kittel v žltom drese, Nemec Jens Voigt v bodkovanom drese a Slovák Peter Sagan v bielom drese (druhý zľava) pred začiatkom druhej etapy prestížnych cyklistických pretekov Tour de France na trati z Yorku do Sheffieldu, dlhej 201 km v Yorku 6. júla 2014.
Foto: TASR/AP
V nedeľu na pretekárov čakala 201 kilometrov dlhá a náročná etapa z Yorku do Sheffieldu s deviatimi vrchárskymi prémiami, tromi štvrtej, piatimi tretej a jednou druhej kategórie. Na štart sa už nepostavil britský cyklista Mark Cavendish, ktorý v sobotu spadol vo vysokej rýchlosti a utrpel zranenie ramena. Ako prvá sa odčlenila šestica, resp. sedmička jazdcov, ktorá zvyšovala svoj náskok. Na prvom stúpaní štvrtej kategórie sa podarilo bodovať Cyrilovi Lemoinovi. V pelotóne medzitým vznikla menšia kolízia, v ktorej sa ocitol i Marcel Kittel či Peter Velits. Bez problémov sa však vrátili do hlavného balíka jazdcov. Na následnej rýchlostnej prémii sa najlepšie darilo Kadrimu, Peter Sagan získal päť bodov a zaútočil na zelený dres. Sagan sa na chvíľu ocitol aj mimo pelotónu, avšak po čase sa vrátil. Asi 60 kilometrov pred cieľom zostal vpredu už len Kadri. O ďalších 25 kilometrov sa vedúca skupinka pričlenila k hlavnému balíku. Až do záveru sa na čele pohyboval aj Sagan, v posledných metroch mu však nestačili sily a cieľom prešiel štvrtý. Na posledných dvoch kilometroch zaútočil Vincenzo Nibali, ktorý dotiahol svoj únik do víťazného konca a na čele celkového poradia vystriedal Kittela. "Fantastický deň, aj keď to bolo náročné, keďže bol protivietor. Posledný kilometer a pol bol naozaj dlhý. Určite nebude jednoduché udržať si žltý dres až do Paríža," skonštatoval Nibali. Druhý bol Greg van Avermaet a za ním Poliak Michal Kwiatkowski.



Sagan celkovo druhý

Sagan je v celkovej klasifikácii druhý s dvojsekundovou stratou na Nibaliho a okrem zeleného dresu mu patrí aj biele tričko pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. Druhý slovenský zástupca Peter Velits skončil v nedeľu na 41. mieste a na rovnakej pozícii figuruje aj v celkovom poradí.

V pondelok je na programe 3. etapa z Cambridgu do Londýna (155 km).
Výsledky 2. etapy (York - Sheffield, 201 km):
1. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) 5:08:36 h, 2. Greg van Avermaet (Bel./BMC Racing) +2, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma - Quick-Step), 4. Peter SAGAN (SR/Cannondale), 5. Tony Gallopin (Fr./Lotto), 6. Michael Albasini (Švajč./Orica), 7. Andrew Talansky (USA/Garmin), 8. Bauke Mollema (Hol./Belkin), 9. Tejay van Garderen (USA/BMC Racing), 10. Romain Bardet (Fr./AG2R)...41. Peter VELITS (SR/BMC Racing) +35 s

Celkové poradie po 2. etapy:
1. Nibali 9:52:43 h, 2. SAGAN +2, 3. Avermaet, 4. Albasini, 5. Froome, 6. Mollema, 7. Van den Broeck, 8. Contador, 9. van Garderen, 10. Fuglsang... 41. P. VELITS +35

Bodovacia súťaž:
1. SAGAN 69, 2. Coquard 47, 3. Kittel 45, 4. Van Avermaet 31, 5. Nibali 30, 6. Navardauskas 30
.
Fanúšikovia Slováka Petra Sagana sledujú posledné kilometre 2.etapy prestížnych cyklistických pretekov Tour de France na trati z Yorku do Sheffieldu, dlhej 201 km v Yorku 6. júla 2014.
Foto: TASR/AP