< sekcia Šport

Daviscupový duel Slovensko - Čile otvoria Molčan s Garinom

Na snímke slovenský tenista Alexo Molčan. Foto: TASR/AP

Víťaz stretnutia postúpi do kvalifikácie o postup na budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Slovenská tenisová dvojka Alex Molčan a čilská jednotka Cristian Garin nastúpia v piatok o 17.30 h proti sebe v úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára. V druhom singli si na tvrdom povrchu GreenSet Comfort v bratislavskom NTC zmerajú sily Norbert Gomnos a Nicolas Jarry. Rozhodol o tom štvrtkový žreb.

Sobotňajší program otvorí o 15.30 h štvorhra, do ktorej slovenský kapitán Tibor Tóth nominoval pár Filip Polášek, Lukáš Klein, Juhoameričania by mali vyrukovať s tandemom Alejandro Tabilo, Marcelo Tomas Barrios Vera. Nasledovať bude súboj tímových jednotiek Gombosa a Garina, v záverečnej dvojhre sa stretnú Molčan a Jarry.

Víťaz stretnutia postúpi do kvalifikácie o postup na budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára. Hlavným rozhodcom bude Švajčiar Andreas Egli, v úlohe empajrových arbitrov sa predstavia Grékyňa Eva Asderakiová-Mooreová a Brit Robert Balmforth.

Pre Tótha to bude oficiálna premiéra vo funkcii kapitána slovenského daviscupového tímu: "Chalani majú za sebou kvalitnú prípravu, pri nominácii som sa rozhodoval podľa aktuálnej formy hráčov. Alex Molčan urobil veľký výkonnostný progres, na US Open postúpil z kvalifikácie do 3. kola, preto som ho nominoval ako druhého singlistu. Som rád, že v tíme je opäť aj Filip Polášek, ktorý sa do prípravy zapojil v pondelok po návrate z New Yorku, kde s Austrálčanom Johnom Peersom postúpil do semifinále."

Molčan sa teší na daviscupový debut: "Som veľmi rád, že nastúpim prvýkrát v mužskom Davis Cupe. Čaká ma možno jeden z najnáročnejších zápasov v kariére. Keď som bol malý, pozeral som doma duely Domina Hrbatého či Karola Kučeru, bolo to pre mňa veľmi motivujúce. Hráme doma, herne aj fyzicky sa na kurte cítim dobre. Budem sa snažiť nadviazať na výkony z US Open a vyhrať. Atmosféra v tíme je veľmi dobra, tvoríme super tím. Navzájom sa rešpektujeme a podporujeme. Videl som zápas ´Gombiho´ s Garinom na US Open, viem, čo môžem čakať. Taktiku si ešte preberieme s trénermi."

Gombos na US Open prehral s Garinom v štyroch setoch: "Bol to veľmi vyrovnaný zápas. V prvom i štvrtom sete som nevyužil výhodu brejku. V kľúčových momentoch som neurobil správne rozhodnutia. Podal som však dobrý výkon. V Bratislave sa pokúsim zahrať ešte lepšie a vyvarovať sa chýb. Nicolas Jarry je úplne iný hráč, vysoký, má bombový servis. Snaží sa hrať agresívne, má podobný štýl ako ja. Vracia sa do starej formy, nebude to ľahký zápas."

Garin je pripravený vybojovať pre Čile úvodný bod. "Teší ma, že nastúpim v prvej dvojhre. Úvodný zápas je v Davis Cupe vždy veľmi dôležitý, od jeho výsledku sa to potom celé odvíja. Molčana príliš nepoznám, no viem, že na US Open postúpil do 3. kola. V domácom prostredí bude určite tvrdý oriešok. Povrch v Bratislave je veľmi rýchly, no zvykli sme si na neho," uviedol líder čilského tímu.

Jarry sa vracia do tímu po vypršaní dopingového dištancu: "Som vďačný, že mi dal kapitán Nicolas Massu príležitosť v úvodných dvojhrách. Reprezentovať Čile je pre mňa vždy veľká česť. Mám za sebou ťažké obdobie, no už je to minulosť. Urobím všetko pre to, aby som nášmu tímu pomohol k víťazstvu."


1. svetová skupina Davisovho pohára:


SLOVENSKO - Čile

piatok: 17.30 Alex Molčan - Cristian Garin, Norbert Gombos - Nicolas Jarry

sobota: 15.30 Filip Polášek, Lukáš Klein - Alejandro Tabilo, Marcelo Tomas Barrios Ver

Gombos - Garin, Molčan - Jarry