< sekcia Šport

Kližan sa nebabre: Tieto slová zabolia všetkých na tenisovom zväze

Slovenský tenista Martin Kližan Foto: TASR/AP

Reagoval na kritiku, že necestoval na Davisov pohár a vzápätí nastúpil na turnaji ATP. Za opakované porušenie zmluvy dostal pokutu 20.000 eur a ročné podmienečné vylúčenie z reprezentácie.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Slovenský reprezentant Martin Kližan sa prostredníctvom sociálnej siete kriticky vyjadril na adresu vedenia Slovenského tenisového zväzu. Reagoval tak na predchádzajúcu kritiku, že v septembri necestoval do Austrálie na barážový duel Davisovho pohára a vzápätí nastúpil na turnaji ATP. Od STZ potom dostal za opakované porušenie zmluvy pokutu 20.000 eur a podmienečné vylúčenie z reprezentácie Slovenska na jeden rok.

"Zdravie mám len jedno a preto som odhlásil nespočetné množstvo turnajov a tak isto som sa rozhodol preto neísť do Austrálie na Davis Cup. Navštívil som veľmi veľa doktorov za tú dobu a tí sa zhodli v jednoznačnej odpovedi, že RIZIKO obnovenia zranenia za takýchto podmienok (zmena povrchu + zápasy na 5 setov) je obrovské a všetci z nich mi odporučili sa DC nezúčastniť," napísal Kližan na svojom profile. "To, že sa tu pán Moška s pánom Mečířom ohrňujú nejakou zmluvou, ktorá bola podpísaná na základe prijatia do NTC, je maximálne smiešne, nakoľko som v NTC skončil pred 7 rokmi. Splatil som Vám za moje pôsobenie v NTC 100.000 eur a v 20 rokoch som odišiel. Mojimi výkonmi v DC som Vám zarobil niekoľkonásobne viac, ako ste vy do mňa investovali."

Kližan tvrdí, že Slovensko vždy reprezentoval rád a s hrdosťou. "Pochopte, že vždy som bol hrdý Slovák, vždy som rád reprezentoval našu krásnu krajinu a vždy rád budem. Ale ak si myslíte, že prijmem nadmerné riziko zranenia sa v reprezentačnom tričku, že obetujem moje najlepšie roky, na ktoré som pracoval 24 rokov, stratil som detstvo, kamarátov, jediné čo som poznal bol tenisový kurt, rodičia mali kvôli môjmu tenisu neustále problémy v práci, že to všetko zahodím, len aby ste vy a Vaše 'vedenie' boli šťastní, tak na to veľmi rýchlo zabudnite."

Kritike podrobil aj fungovanie Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave. "Venujte sa prosím Vás dôležitejším veciam, ako sú napríklad nespočetné množstvo zranených v NTC, prečo mladí hráči a hráčky nechcú ísť k Vám a radšej uprednostnia EMPIRE v Trnave... Prečo ste týmto laxným prístupom ZNIČILI nespočetné množstvo mladých a nádejných tenistov a tenistiek? Prečo ste doteraz nemali žiadnu normálnu formu regenerácie vo Vašom NTC, keď tam majú byť len tí najlepší z najlepších?", pýta sa Kližan a ďalej odkazuje: "Toto zabíja slovenský tenis... A nie to, že Kližan nastúpil v DC 'iba' na 14 stretnutí z 15. Buďte radi, že ma máte, inak by bolo Slovensko v 6 neandrtálsko-svetovej zóne...."

Slovenský tenisový zväz zaslal k vyjadeniam Kližana pre TASR krátke stanovisko: "Slovenský tenisový zväz nebude komentovať vyjadrenia Martina Kližana."