Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Šport

Cimanovská je podľa MOV v bezpečí, nocovala v hoteli na letisku

Na snímke zľava vlajka Medzinárodného olympijského výboru (MOV), japonská vlajka a olympijský oheň, ktorý zapálila japonská tenistka Naomi Osaková (nie je na snímke) počas otváracieho ceremoniálu na XXXII. letných olympijských hrách v Tokiu, 23. júla 2021. Foto: TASR - Michal Svítok

Cimanovská mala súťažiť v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko.

Tokio 2. augusta (TASR) - Bieloruská atlétka Kryscina Cimanovská je podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v bezpečí. Hovorca MOV Mark Adams informoval, že nocovala v hoteli na tokijskom letisku Haneda. Dvadsaťštyriročnú športovkyňu údajne nútili vrátiť sa do vlasti po tom, ako kritizovala funkcionárov bieloruskej výpravy.

Cimanovská sa na letisku prihlásila do rúk japonskej polície. Aj momentálne je v starostlivosti úradov, MOV požiadal o písomné stanovisko národný olympijský výbor Bieloruska. Bežkyni ponúkol pomoc pri ďalších krokoch, ktoré plánuje urobiť. Podľa Nippon TV bude hľadať azyl v Nemecku, noviny Tokyo Sport zasa uviedli, že chce zamieriť do Rakúska. Český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek jej už v nedeľu ponúkol vízum.

Bieloruská opozícia obvinila režim prezidenta Alexandra Lukašenka z pokusu o únos Cimanovskej. "Naši predstavitelia s ňou hovorili v noci a uistila ich, že sa cíti v bezpečí. Chystali sa s ňou hovoriť opäť v pondelok ráno a zistiť, čo plánuje ďalej. Vyzeralo to, že patrí ku skupine bieloruských športovcov, ktorí opúšťajú Tokio. Situácia však nebola úplne prehľadná," povedal Adams. Cimanovská podľa agentúry TASS nenastúpila na nedeľný let tureckých aerolínií do Istanbulu.

Cimanovská mala súťažiť v pondelok v behu na 200 metrov, ale bieloruský tím ju v nedeľu odviezol na letisko. Pred niekoľkými dňami uverejnila na sociálnej sieti Instagram video, v ktorom kritizovala vedenie výpravy za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že bude reprezentovať aj v štafete 4x400 metrov. "Žiadam MOV o pomoc. Vyvinuli na mňa tlak a snažili sa ma vyviesť z krajiny bez môjho súhlasu, preto žiadam MOV, aby zasiahol," napísala bežkyňa na sociálnej sieti Telegram. Cimanovskú mali na letisko odprevadiť dvaja členovia bieloruskej delegácie v Tokiu - psychológ a jeden predstaviteľ národného olympijského výboru Bieloruska. Na letisku sa však obrátila na políciu. Bieloruský tím neskôr uviedol, že Cimanovskú z OH stiahli pre jej "emocionálny a psychický stav" a že sa nepredstaví v behu na 200 metrov ani v štafete 4x400 m. Podľa pravidiel OH 2020 musia športovci odísť z Tokia do 48 hodín po konci svojich súťaží.