Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Šport

Privara o Saganovi: Jedna báseň, ale veľké oslavy nebudú

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, archívne foto Foto: TASR - Michal Svítok

Hlavný protagonista prípadných osláv totiž už o pár hodín naberie smer Abú Zabí, kde sa v utorok zúčastní na vyhlásení ankety o najlepšieho Cyklistu roka 2016.

Dauha 16. októbra (TASR) - Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara označil počin Petra Sagana, ktorý v nedeľu v katarskej Dauhe obhájil titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom, za výnimočný úspech lemujúci jeho historickú sezónu. Podľa šéfa zväzu by si čerstvý Saganov triumf žiadal poriadnu oslavu, v rozhovore pre TASR však uviedol, že jej bránia hneď dva hlavné dôvody - prohibícia v krajine organizátora MS a nabitý program šampióna.

Hlavný protagonista prípadných osláv totiž už o pár hodín naberie smer Abú Zabí, kde sa v utorok zúčastní na vyhlásení ankety o najlepšieho Cyklistu roka 2016. "Veľké oslavy asi nebudú, pretože všetci sa odtiaľto v priebehu niekoľkých hodín rozpŕchneme. Niektorí cestujú už dnes v noci, ďalší ráno. Peťo Sagan letí do Abú Zabí, kde si bez pochýb preberie cenu pre najlepšieho cyklistu sveta za tento rok. Veľa času nebude a okrem toho je tu prohibícia. Niečo možno zoženieme, aby sme symbolicky oslávili dnešný úspešný deň, ale nič bujaré to nebude," smial sa Privara.

Šéf SZC vnímal ďalšie veľké víťazstvo "zlatého dieťaťa slovenskej cyklistiky" veľmi emotívne priamo v dejisku šampionátu. "Ako každý slovenský fanúšik športu a cyklistiky mám obrovskú radosť z toho, čo sa Peťovi podarilo. Samozrejme, u mňa je to umocnené tým, že sa celý život pohybujem okolo tohto športu, najskôr ako aktívny pretekár a teraz na funkcionárskej pozícii. Čo dokázal Peťo, neviem opísať inak, ako výnimočný úspech. Jeho finiš, to bola jedna báseň. Ale aj to, ako sa popasovali s náročnými pretekmi jeho brat Juraj i náš tretí reprezentant Michael Kolář, si žiada klobúk dole," nešetril Privara slovami chvály.

Nedeľňajšie preteky s hromadným štartom, ktoré merali 257,3 km, absolvovalo 199 cyklistov zo 48 krajín. Každý z nich si prešiel menším či väčším peklom, v metropole Kataru počas takmer šesťhodinového šliapania do pedálov pálilo slnko a fúkal silný bočný vietor. "Podmienky pre našinca naozaj veľmi náročné, ale chalani sa s tým popasovali na jednotku. Ďakujeme fanúšikom zo Slovenska, že im prišli fandiť, ich podporu bolo cítiť. Domácich priaznivcov tu totiž nebolo počas šampionátu veľa. Dnes ich prišlo o čosi viac ako v minulých dňoch, ale stále to nebolo ono," dodal pre TASR Privara.