Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Šport

Tour de France: Jumbo zopakovalo Paríž - Nice, Van Aert ďakoval tímu

Belgický cyklista Wout van Aert z tímu Jumbo-Visma v zelenom drese najlepšieho šprintéra oslavuje na pódiu víťazstvo v 4. etape 109. ročníka pretekov Tour de France z Dunkerque do Calais (171,5 km) v utorok 5. júla 2022. Foto: TASR/AP

Favoriti na celkové poradie nebudú mať pokojný deň ani v stredu. Piata etapa bude totiž ešte náročnejšia, keďže cyklistov čaká mini peklo severu.

Calais 5. júla (TASR) - Belgickému cyklistovi Woutovi van Aertovi sa na tohtoročnej Tour de France nepotvrdilo príslovie "do tretice všetko dobré", no na štvrtý pokus mu to už vyšlo. Po troch druhých miestach v úvodných troch etapách si v utorok prišiel po vavríny vďaka skvelému a odvážnemu útoku na záverečnom stúpaní trinásť kilometrov pred cieľom.

Jeden z najlepších a najuniverzálnejších cyklistov súčasnosti bojoval od úvodu 109. ročníka o víťazstvá. V kodanskej časovke zaostal o päť sekúnd za krajanom Yvesom Lampaertom, v druhej a tretej etape ho zdolali v hromadnom špurte Holanďania Fabio Jakobsen (obaja QuickStep Alpha Vinyl) respektíve Dylan Groenewegen (BikeExchange). A tak musel vymyslieť niečo nečakané. "Už som nechcel riskovať, že znova prehrám. Bolo zrejmé, že s tímom niečo vyskúšame," povedal po svojom siedmom triumfe na Tour.

O to sa v Jumbe-Visma postarali parádnym spôsobom. Do cieľa 171,5 km dlhej trasy z Dunkerque do Calais zostávalo necelých 13 kilometrov. Pelotón išiel pokope a pred ním zostávala už len posledná vrchárska prémia najnižšej 4. kategórie. Stúpanie na Cote du Cap Blanc-Nez má len kilometer, ale priemerný sklon až 7,2%, čo perfektne využila holandská stajňa. Na upätí sa jej pretekári dostali na čelo balíka, nasadili obrovské tempo a roztrhali pelotón. Na vrchole kopca bol už van Aert sám, tesne za ním išli tímový kolega Jonas Vingegaard z Dánska a Brit Adam Yates (Ineos).

"Vďaka Nathanovi van Hooydonckovi a Stevenovi Kruijswijkovi sme boli v perfektnej pozícii. Nathan to rozbalil a z tímového rádia sme počuli, že sme ostatným narobili problémy, tak som išiel na plný plyn a uvidím, čo sa stane. Trochu som váhal, či mám čakať na Jonasa a Yatesa, ale nakoniec som išiel naplno ďalej. Potom to bolo desať kilometrov utrpenia, no tento dres dáva krídla," povedal pre oficiálnu stránku Tour van Aert, ktorý nesie od druhej etapy žltý dres pre celkového lídra. Odvážnym útokom si ho ešte poistil. Na čele celkovej klasifikácie má aj vďaka bonifikácii náskok už 25 sekúnd pred Lampaertom, obhajca Tadej Pogačar zo Slovinska (SAE Team Emirates) stráca 32 sekúnd. V súťaži o zelený dres má van Aert na konte už 170 bodov, druhý Fabio Jakobsen stráca 61 a tretí Peter Sagan, ktorý ako jeden z mála šprintérov udržal vpredu aj po kopci a finišoval piaty, už 90 bodov.

"Bolo to ťažké stúpanie, ale táto etapa by sa veľmi pravdepodobne skončila hromadným špurtom. Bolo náročné vyhrať po sóle, no vďaka práci celého tímu som to dokázal," dodal van Aert.

Na snímke pelotón cyklistov v obci Cassel, šiesty zľava Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) počas štvrtej etapy pretekov Tour de France so štartom v Dunkerque a cieľom vo francúzskom Calais (171,5 km) v utorok 5. júla 2022.
Foto: TASR/AP


Útok Jumba na poslednom stúpaní zaskočil všetkých súperov, niektorých až tak, že víťaz následného špurtu Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) si najprv myslel, že etapu vyhral on sám. "Až potom som videli v cieli, ako sa teší van Aert. Ani som o ňom nevedel," povzdychol si.

Včas dokázali zareagovať len jazdci Ineosu, no ani to nestačilo. "Rovnakú vec spravili na Paríž - Nice a mali sme podozrenie, že sa to môže zopakovať. Išli naplno zdola až na vrchol a mne hore odišli nohy," povedal Adam Yates. Pripomenul tak situáciu z tohtoročnej edície "pretekov za slnkom". Jumbo vtedy udrelo rovnako pred posledným kopcom a v cieli zaznamenalo víťazný hetrik. Vyhral Christophe Laporte, druhý bol Primož Roglič a tretí van Aert, pričom na cieľovej rovinke sa ponúkali, kto si príde pre etapové vavríny.

"Vedeli sme, že ak bol nejaký tím, ktorý by to dnes mohol spraviť, muselo to byť Jumbo. Dokázali to už predtým a sú nesmierne silní," povedal po utorkovej etape dvojnásobný obhajca prvenstva na Tour Primož Roglič. "Čo som dnes robil, keď Jumbo zaútočilo? Bojoval som o pozície v skupine," zasmial sa najväčší favorit na celkové prvenstvo. "Mohli sme niečo také očakávať. Wout van Aert bol dnes jednoznačne najsilnejší, všetkých roztrhal a zaslúžene vyhral. Keď som videl, že za sebou nechal aj Vingegaarda, prestal som sa tým trápiť, pretože som vedel, že s ním dôjdeme spoločne do cieľa," dodal.

Favoriti na celkové poradie nebudú mať pokojný deň ani v stredu. Piata etapa bude totiž ešte náročnejšia, keďže cyklistov čaká "mini peklo severu". Prvýkrát od roku 2018 sa na Tour vráti časť trasy z Paríž - Roubaix a až jedenásť úsekov na dlažobných kockách, kde si musia dať pozor aj favoriti na celkový triumf.

Prečítajte si aj: Tour de France: Van Aert vyhral štvrtú etapu, Sagan skončil piaty