< sekcia Šport

VIDEO: V Trenčíne odhalili pamätník Pavla Demitru

Fanúšik Dukly Trenčín zapaľuje sviečku pri pamätníku legendárnemu slovenskému hokejistovi Pavlovi Demitrovi, ktorý slávnostne odhalili 27. novembra 2016 pred zimným štadiónom v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pavol Demitra tragicky zahynul v septembri 2011 pri leteckej katastrofe pri ruskom Jaroslavli.


Trenčín 27. novembra (TASR) - Legendárny slovenský hokejista Pavol Demitra má v Trenčíne svoj pamätník. Slávnostne ho odhalili v nedeľu pred hlavným vchodom zimného štadióna, ktorý nesie práve meno tragicky zosnulého hokejistu.

Pamätník, ktorý odhalili dva dni pred nedožitými 42. narodeninami bývalého útočníka Dukly Trenčín a kapitána slovenskej reprezentácie, je vytesaný do kameňa a má formu čepele hokejky s pukom. Jeho vznik iniciovali fanúšikovia Dukly v lete 2013, v zbierke sa naň odvtedy vyzbieralo spolu takmer 6000 eur.

„Pamätník sme odhalili v Trenčíne, ale myšlienkami je s Pavlom Demitrom celé hokejové Slovensko. Sme radi, že vďaka prispievateľom zo všetkých kútov Slovenska, zbierke základnej hokejovej školy v Skalici, klubu HK Dukla Trenčín, spoločnosti Heineken Slovensko sme úspešne vyzbierali prostriedky postačujúce na vyhotovenie spomienky na Pavla Demitru. Každý fanúšik si ho môže prísť pozrieť naživo a zaspomínať si. My, hokejoví fanúšikovia, sme milovali, keď mal puk na čepeli hokejky a pamätník nám bude pripomínať práve tieto chvíle, vďaka ktorým na neho nikdy nezabudneme,“ uviedol jeden z iniciátorov zbierky Tomáš Baláž.

Pavol Demitra tragicky zahynul v septembri 2011 pri leteckej katastrofe pri ruskom Jaroslavli. Charizmatický hokejista patril dlhé roky medzi opory reprezentácie SR. Odchovanec trenčianskeho hokeja pôsobil od sezóny 1993/1994 v zámorí a vypracoval sa na jednu z najväčších hviezd profiligy. V NHL hrával za kluby St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesota Wild a Vancouver Canucks. Ročník 2010/2011 absolvoval v tíme KHL Lokomotiv Jaroslavľ.