< sekcia Šport

Únia biatlonistov očistila 22 Rusov,ktorí čelili dopingovým obvineniam

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

O MS 2021 v Ťumeni sa bude rokovať 9. februára.

Anterselva 22. januára (TASR) - Medzinárodná biatlonová únia (IBU) očistila mená 22 ruských reprezentantov, ktorí čelili dopingovým obvineniam. Pracovná komisia IBU však stále rieši sedem prípadov manipulácie so vzorkami, ku ktorým malo podľa druhej správy vyšetrovateľa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richarda McLarena prísť v rokoch 2011 - 2015.

"V ďalších 22 prípadoch momentálne nemáme také dôkazy, aby sme ich mohli nejakým spôsobom ďalej udržať pod vyšetrovaním," uviedol pre portál iDnes.cz viceprezident IBU Ivor Lehoťan. Už v decembri pre obvinenia z manipulácie vzoriek na ZOH 2014 v Soči provizórne suspendovali dve ruské biatlonistky, neskôr vyšlo najavo, že ide o Oľgu Viluchinovú a Janu Romanovovú. Konkrétne mená ruských biatlonistov, ktorých sa týka sedem zmienených prípadov, prezident únie Anders Besseberg odmietol uviesť.

O možnom odobratí MS 2021 ruskému Ťumeňu sa bude rokovať na najbližšom zasadnutí exekutívy IBU, ktoré sa uskutoční 9. februára v rakúskom Hochfilzene. Vedenie IBU v nedeľu rozhodlo, že v roku 2017 zvolá mimoriadny kongres. Po sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí exekutívy v talianskej Anterselve šéf únie Besseberg oznámil, že vedenie IBU formálne začalo konanie s ruským zväzom pre podozrenie z dopingu. Ruský zväz sa má do 5. februára vyjadriť, akú rolu hral v údajnom štáte riadenom dopingovom systéme.

"Majstrovstvá sveta v Ťumeni sú otvorený prípad," povedal Lehoťan. "Niekedy je treba byť trpezlivý, aby sme mohli všetky záležitosti dostatočne rozkľúčovať a až potom vyniesť zodpovedný verdikt. Deviateho februára bude táto téma zo strany exekutívy IBU jasne pomenovaná a definovaná. Za určitých okolností môže exekutíva odobrať Ťumeňu šampionát," dodal slovenský funkcionár pre iDnes.cz. Rusko tak zatiaľ uniklo prísnemu trestu, ktorým mohlo byť v krajnom prípade aj kompletné vyradenie reprezentácie zo Svetového pohára i ďalších medzinárodných súťaží.