V náročných podmienkach v Oberhofe vyhral Loginov, Šima 54.

Nórsky biatlonista Tarjei Bö strieľa počas šprintu mužov na 10 km v 5. kole Svetového pohára v biatlone 7. januára 2022 v nemeckom Oberhofe. Foto: TASR/AP

Slováci mali preteky dobre rozbehnuté. Šima zvládol ležku bez chyby a patrilo mu po nej 18. miesto, druhú položku však nezvládol, prišli dve chyby a výrazný prepad.

Oberhof 7. januára (TASR) - Ruský biatlonista Alexander Loginov vyhral piatkové rýchlostné preteky mužov na 10 km v rámci 5. kola Svetového pohára. V nemeckom Oberhofe spravil jednu streleckú chybu, do cieľa prišiel v čase 27:00,8 min. a o 6,5 sekundy predbehol Francúza Emiliena Jacquelina. Tretie miesto si vybojoval Nór Sturla Holm Laegreid s mankom 15,1 sekundy. Z trojice slovenských reprezentantov sa umiestnil najvyššie Michal Šima na 54. priečke a spolu s 59. Šimonom Bartkom sa obaja predstavia v nedeľňajšej stíhačke.

Dvadsaťjedenročný Loginov naposledy triumfoval vlani vo vytrvalostných pretekoch v Anterselve. V prebiehajúcej sezóne sa mu príliš nedarilo, najlepšie skončil na 10. mieste v šprinte v Östersunde. "Som veľmi šťastný, že som vyhral. Dnes to boli dobré preteky, pretože podmienky boli naozaj veľmi ťažké. Je to pre mňa veľmi dôležité víťazstvo, keďže výsledky pred Novým rokom neboli príliš dobré," povedal víťaz.

Šprint mužov sa mal pôvodne uskutočniť už vo štvrtok, no v Oberhofe panovalo v prvej polovici týždňa teplé počasia, navyše pršalo a tak ho organizátori presunuli o deň neskôr. V piatok už zavítali do nemeckého strediska zimné podmienky, teplota klesla pod -3°C, husto snežilo a navyše aj fúkalo, čo komplikovalo situáciu na strelnici. Z popredných pretekárov chýbal na štarte Rus Eduard Latypov, ktorý mal pozitívny test na koronavírus.

Náročné podmienky na strelnici robili problémy hlavne na stojke, no aj na ležke ukončili šance niektorým favoritom. Pohorel najmä Johannes Thingnes Bö, ktorý minul až tri terče, jeho brat Tarjei dva. Ďalší Nór Laegreid jeden, no bežecky vynikal a keď na druhej položke sklopil všetkých päť terčov, zaradil sa medzi favoritov na triumf. Jeho čas v cieli dlho nik nedokázal prekonať. Podarilo sa to až Jacquelinovi, ktorý pritom raz minul na oboch položkách. Francúza mohol z ďalších pretekárov reálne prekonať už len Loginov. Ten mal po bezchybnej ležke najlepší medzičas, na stojke raz minul, no na Jacquelina mal manko len 5,6 s. V záverečnom kole vystupňoval svoj bežecký výkon a prišiel si po prvé individuálne víťazstvo v sezóne a štvrté v kariére. Jeho krajan Anton Babikov zastrieľal čisto, ale nakoniec mu to stačilo "len" na 6. miesto (+23,0 s), keď boli rýchlejší ešte Nemci Johannes Kühn (+18,6 s) a Roman Rees (+20,2).

Na čele celkového poradia sa udržal Jacquelin s náskokom 24 bodov pred krajanom Quentinom Fillonom Mailletom. Poradie šprintov vedie o 19 bodov pred Sebastianom Samuelssonom zo Švédska.

Slováci mali preteky dobre rozbehnuté. Šima zvládol ležku bez chyby a patrilo mu po nej 18. miesto, druhú položku však nezvládol, prišli dve chyby a výrazný prepad. Nakoniec ho klasifikovali na 54. mieste (+2:08,1 min) a prebojoval sa do sobotňajšej stíhačky. Podobne to bolo aj s Bartkom. Po čistej ležke prišli dve chyby na stojke, ale z 59. miesta (+2:18,9 min) sa tesne dostal do stíhačky. Matej Baloga netrafil dokopy šesť terčov a skončil na 104. pozícii.

šprint mužov na 10 km:

1. Alexander Loginov (Rus.) 27:00,8 min (1 tr. kolo), 2. Emilien Jacquelin (Fr.) +6,5 s (2), 3. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +15,1 (1), 4. Johannes Kühn (Nem.) +18,6 (2), 5. Roman Rees (Nem.) +20,2 (1), 6. Anton Babikov (Rus.) +23,0 (0), 7. Tarjei Bö (Nór.) +23,6 (3), 8. Daniil Serochvostov (Rus.) +25,8 (2), 9. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +29,5 (2), 10. Filip Fjeld Andersen (Nór.) +38,2 (1), ..., 54. Michal ŠIMA +2:08,1 (2), 59. Šimon BARTKO +2:18,9 (2), 3. Matej BALOGA (všetci SR) +5:05,8 (5)

celkové poradie (10 z 22): 1. Jacquelin 425 b, 2. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 401, 3. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) 372, 4. Sebastian Samuelsson (Švéd.) 371, 5. T. Bö 356, 6. Eduard Latypov (Rus.) 336

poradie SP v šprintoch (5 z 9): 1. Jacquelin 225 b, 2. Samuelsson 206, 3. Loginov 191, 4. Christiansen 178, 5. Fillon Maillet 168, 6. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 165