< sekcia Šport

FOTO: V Piešťanoch spustili projekt paraveslovania

Na snímke logo Slovenského paralympijského výboru počas slávnostného pokrstenia paraskifu v Piešťanoch v utorok 4. augusta 2020. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Prvým slovenským paraveslárom sa stal osemnásťročný Krištof Kubala.

Piešťany 4. augusta (TASR) - V utorok v Piešťanoch oficiálne spustili na vodu a pokrstili bezbariérový skif a naplno tak otvorili projekt rozvoja paraveslovania na Slovensku. Ten sa rozbehol vo Veslárskom klube Sĺňava v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom (SPV), Asociáciou pomoci postihnutým (APPA) a Slovenským veslárskym zväzom (SVZ).

Veslársky klub Piešťany už dávnejšie začal s vytváraním možností pre telesne znevýhodnených, ktorí by sa chceli tomuto športu venovať. Základom bol špeciálne upravený trenažér, postupne pribudol aj špeciálny bezbariérový skif, pri financovaní ktorého sa spojila APPA a Nadácia Jána Korca. Aby boli podmienky pre paraveslovanie kompletné, s finančnou pomocou Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a VK Sĺňava zakúpili aj bezbariérové mólo.

"Ako jediný klub na Slovensku máme možnosť pracovať aj so zdravotne znevýhodnenými veslármi a verím, že do budúcnosti sa nám podarí vychovať veslára, prípadne posádku, ktorá sa dokáže nominovať aj na paralympiádu. Ja chcem byť samozrejme pri tom," uviedol funkcionár SVZ a Veslárskeho klubu Sĺňava Andrej Vičan.Na projekte sa podieľa profesionálny tím SPV, ktorý sa bude starať o to, aby sa tento šport ďalej rozvíjal, napredoval a bol rovnako úspešný, ako mnohé iné. "SPV intenzívne podporuje rozvoj všetkých parašportov na Slovensku. A vždy nás poteší, keď môžeme v našej rodine privítať ďalší. Paraveslovanie malo svoju premiéru na PH v roku 2008 v Pekingu a dnes urobilo významný krok aj na Slovensku. Chcem touto cestou poďakovať všetkým, ktorí k tomu prispeli. Zároveň symbolicky poďakovať Lukášovi Babačovi za skvelú reprezentáciu slovenského veslovania. Verím, že aj jeho skúsenosti nám pomôžu, aby sme sa čoskoro dočkali aj prvého slovenského zástupcu v tomto športe na paralympijských hrách," uviedol v tlačovej správe SPV jeho predseda Ján Riapoš.Prvým slovenským paraveslárom sa stal osemnásťročný Krištof Kubala, ktorý paraskif aj uviedol do života symbolickým poliatím vodou z Váhu. "Pôvodne som robil handbike, ale vlani v januári ma oslovili skúsiť paraveslovanie. Najskôr som trénoval doma v Prievidzi na veslárskom trenažéri, ale až na vode som si to zamiloval. Je to úžasný šport a cítim sa na vode slobodný," povedal Kubala."APPA pomohla pri prístupe k športovým aktivitám už viacerým telesne znevýhodneným. Toto považujeme za našu úlohu. Sme radi, že sme pomohli Krištofovi vyskúšať ďalší šport a sme radi, že sa mu tento šport páči. Veríme, že sa paraveslovanie pod profesionálnym vedením Veslárskeho klubu Sĺňava a Slovenského paralympijského výboru dostane medzi športy, ktoré budú Slovensko vynikajúco reprezentovať vo svete," zdôraznila predsedníčka APPA Miriam Juhanesovičová.