Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Šport

VAR mal úspešnú premiéru vo futbalovej Fortuna lige

VAR Foto: TASR/AP

Úlohou VAR-u je minimalizovanie rozhodcovských chýb, ktoré majú zásadný vplyv na výsledok futbalového zápasu.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Videoasistent rozhodcu VAR má za sebou úspešnú premiéru na slovenských trávnikoch. Prvýkrát bol arbitrom k dispozícii počas 3. kola nadstavbovej skupiny o titul futbalovej Fortuna ligy 2020/2021, konkrétne v dvoch televíznych zápasoch ŠK Slovan Bratislava – FC ViOn Zlaté Moravce a MŠK Žilina – FK DAC 1904 Dunajská Streda.

Ako prvý využil systém VAR rozhodca Peter Kráľovič v 37. minúte stretnutia Slovan – Zlaté Moravce, keď skúmal, či Chren v pokutovom území nefauloval Čavriča. Arbiter po zahliadnutí záberov rozhodol, že o nedovolený zákrok nešlo. V dueli Žilina – Dunajská Streda rozhodca Michal Smolák zhliadnutie záznamu nepotreboval.

"Systém VAR v obidvoch stretnutiach kontroloval všetky situácie, ktoré boli zásadné a nebolo ich málo. Všetko rozhodol správne," uviedol pre oficiálny web SFZ projektový manažér VAR-u Vladimír Medveď. VAR budú môcť využívať rozhodcovia a fanúšikovia ho vidieť v akcii v televíznych stretnutiach, v každom kole počas dvoch zápasov.

Úlohou VAR-u je minimalizovanie rozhodcovských chýb, ktoré majú zásadný vplyv na výsledok futbalového zápasu. Rozhodca musí urobiť rozhodnutie v reálnom čase na ihrisku a zmeniť ho môže vtedy, keď VAR zistí, že išlo o zjavné pochybenie a rozhodca to následne potvrdí. Na preskúmanie situácie má rozhodca toľko času, koľko uzná za vhodné. Nikto nesmie rozhodcu pri prezeraní záznamu obmedzovať a musí ostať celý čas viditeľný.

VAR vo Fortuna lige skúma štyri základné situácie:

1) gólovú situáciu – skúma sa situácia pred tým, ako lopta prejde za bránkovú čiaru, či lopta neopustila hraciu plochu, či nešlo o postavenie mimo hry, či počas akcie nebola nedovolená hra rukou či nedovolený zákrok;
2) penaltovú situáciu – skúma sa, čo predchádzalo penaltovej situácii;
3) priamu červenú kartu – skúmajú sa situácie, po ktorých by mal byť hráč vylúčený priamym udelením červenej karty, nedovolené zastavenie súpera v gólovej situácii, hrubé nešportové správanie či násilné správanie;
4) chybnú identifikáciu hráča pri udelení karty (žltej alebo červenej). Iné situácie nemá VAR v kompetencii posudzovať.