Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Šport

Varga chcel o kov viac, no hry hodnotí pozitívne: Francúzi prekvapili

Na snímke vedúci slovenskej paralympijskej výpravy Tomáš Varga sa rozpráva s médiami pred začatím XVII. paralympijských hier 2024 v Paríži 28. augusta 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Predchádzajúce paralympijské hry v Tokiu poznačila pandémia koronavírusu a aj preto na nich chýbalo viacero výprav i športovcov.

Paríž 8. septembra (TASR) - Slovenská výprava si odnesie z paralympijských hier dokopy päť medailí, čo je výrazný prepad oproti Tokiu 2020, kde nazbierala až jedenásť cenných kovov. Vedúci slovenskej výpravy Tomáš Varga však prízvukoval, že tentokrát sa v Paríži zišla väčšia konkurencia čo dokumentuje aj najvyšší počet účastníckych krajín. Tri zlaté a dve strieborné medaily ho potešili, no k úplnej spokojnosti by chcel ešte jednu, keďže pred štartom hier očakával šesť cenných kovov.

Slovákom sa najviac darilo v streľbe, z ktorej si vďaka Veronike Vadovičovej a Radoslavovi Malenovskému odniesli jednu zlatú a dve strieborné medaily. Na najvyšší stupienok vystúpili aj stolní tenisti Ján Riapoš a Peter Lovaš vo dvojhre i cyklista Jozef Metelka, ktorý zavŕšil zlatý hetrik v stíhačke na 4 kilometre. "Môj cieľ bol, aby sme dosiahli šesť medailí. Boli sme k tomu blízko, no nakoniec sa to nepodarilo, ale asi je to aj dôkaz toho, že konkurencia stále narastá a aj my musíme urobiť veľa zmien. Či už v hľadaní nových talentov, ale aj štruktúry, aby sme dokázali dostať športovcov na hry a uspieť. Bez úspechov sa totiž ťažko zabezpečuje finančná stránka, ale aj motivácia pre nových ľudí. Sú to také zmiešané pocity, ale to vyhodnotenie bude ešte trvať a verím, že nakoniec bude pozitívne," povedal pre TASR Varga.

Predchádzajúce paralympijské hry v Tokiu poznačila pandémia koronavírusu a aj preto na nich chýbalo viacero výprav i športovcov. V Paríži tak bola väčšia konkurencia a aj to prispelo k slabšej medailovej bilancii Slovákov. "Určite bola vyššia. Je toho dôkazom aj počet krajín, ktorý sa tu predstavil. Bolo to historicky najvyššie číslo 165. Aj počet športovcov, ktorí sa zúčastnili, bol vyšší ako v Tokiu. Ja som mal od každého nášho športovca najvyššie očakávania, nikto sem neprišiel na nejaké voľné karty, 90% si tú účasť zabezpečilo vďaka úspechom. Nevnímame pozitívne, že sme nezískali medailu v atletike, lukostreľbe a boccii, aj keď boli viacerí blízko. Takže boli sklamania, ale na druhej strane aj pozitívne veci. Jožo Metelka nečakal, že ešte bude bojovať o zlatú medailu a nováčik Peťo Lovaš sa dostal až na piedestál," pripomenul Varga.

Parížska olympiáda i paralympiáda mali od začiatku problémy a aj Francúzi boli krátko pred štartom hier skeptickí. Nepomohla tomu napätá atmosféra na domácej politickej scéne, obavy z protestov či dokonca z terorizmu. Obe športové podujatia však zaznamenali obrovský úspech. "Hry boli určite inovatívne tým, že priniesli šport na také miesta, ktoré neboli tradičné. Podľa mňa sa to už nebude tak skoro opakovať, pretože mesto s takým počtom monumentov, ktoré by mohlo konkurovať Parížu, možno ani nie je. Z pohľadu diváka to bolo veľmi atraktívne podujatie, ktoré si každý užil," uviedol Varga.

Potešilo ho, že rovnako ako na olympiáde aj paralympiáda pritiahla na športoviská obrovské množstvo fanúšikov. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií sa predalo približne 2,5 milióna vstupeniek. "Príjemne ma to prekvapilo. Skoro na každom športovisku, na ktorom som bol, bola výborná atmosféra, žilo to športom. Ale nie len na športoviskách, aj v meste sme videli, že všade išla paralympiáda. Z tohto pohľadu ma Francúzi veľmi prekvapili a veľmi mi to pripomínalo atmosféru z Londýna 2012, ktorý je považovaný za historicky najlepšie paralympijské hry. Aj napriek tomu, že domáci na začiatku vnímali celý projekt negatívne, tak sa atmosféra nakoniec zmenila na veľmi pozitívnu. Z tohto pohľadu sa dajú hry hodnotiť ako úspešné a latku stanovili veľmi vysoko," dodal Varga.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.