Quantcast
< sekcia Šport

Vedenie NHL definitívne neuvoľní hráčov do Pekingu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na ZOH budú elitní svetoví hráči zo zámoria chýbať druhýkrát za sebou. Absentovali aj v roku 2018 v Pjongčangu.

New York 22. decembra (TASR) - Olympijský hokejový turnaj v Pekingu sa uskutoční bez hráčov z NHL. Vedenie zámorskej profiligy sa rozhodlo pre rýchlo sa šíriaci variant koronavírusu omikron neumožniť štart svojim hráčom na ZOH 2022.

Vedenie NHL sa na tom dohodlo s hráčskou úniou NHLPA. Okrem šírenia omikronu ovplyvnilo verdikt neuvoľniť hráčov na ZOH 2022 aj medzitým už 50 odložených zápasov základnej časti. Informoval o tom oficiálny web nhl.com.

Aj výkonný riaditeľ hráčskej asociácie NHLPA Don Fehr pripomenul, že je dôležité pre súťaž odohrať kompletný program, čo sa v predchádzajúcej sezóne nepodarilo. "Až donedávna sme boli jednoznačne na ceste do Pekingu. Koronavírus však zasiahol. Bez ohľadu na to, ako by sme si priali byť na olympiáde, musíme využiť plánovanú prestávku na odohratie odložených duelov," zdôraznil Fehr.

Nad neúčasťou najlepších hokejistov na najväčšom športovom sviatku vyjadril ľútosť aj hviezdny kanadský útočník Sidney Crosby. "Verili sme, že dostaneme šancu hrať na olympiáde, bude zložité obrátiť myseľ iným smerom. Je mi ľúto hlavne chlapcov, ktorí prišli už o ďalšiu príležitosť. Pre mnohých to mohol byť životný zážitok. Niečo, k čomu sa tak ľahko nedostanú ako športovci," povedal dvojnásobný olympijský šampión.

"NHL rešpektuje a obdivuje túžbu hráčov reprezentovať svoje krajiny a zúčastniť sa na olympijskom turnaji. V súlade s tým sme na toto rozhodnutie čakali tak dlho, ako to bolo možné. Skúmali sme všetky dostupné možnosti, ako umožniť našim hráčom zúčastniť sa na ZOH 2022. Žiaľ, vzhľadom na hlboké narušenie harmonogramu základnej časti NHL spôsobené nedávnymi udalosťami súvisiacimi s koronavírusom - 50 zápasov už bolo odložených do 23. decembra - ich účasť na olympiáde už nie je možná," vyhlásil komisár NHL Gary Bettman.

Na ZOH budú elitní svetoví hráči zo zámoria chýbať druhýkrát za sebou. Absentovali aj v roku 2018 v Pjongčangu. Pôvodne sa síce NHL s NHLPA aj Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) dohodli na účasti hráčov na ZOH 2022 aj 2026, vzhľadom na pandémiu COVID-19 však teraz názor zmenili. "Oceňujeme úsilie Medzinárodného olympijského výboru, Medzinárodnej hokejovej federácie a pekinského organizačného výboru. Súčasné okolnosti nám však napriek maximálnemu úsiliu všetkých znemožnili pustiť hráčov z NHL do Pekingu. Tešíme sa na olympijské hry v roku 2026," dodal Bettman.