< sekcia Šport

VIDEO: Velez-Zuzulová vyhrala nočný slalom vo Flachau, Vlhová šiesta

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová sa teší po triumfe v nočnom slalome žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 12. januára 2016. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo (3), od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla dynamickú jazdu bez chýb.

Flachau 12. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová vyhrala utorňajší nočný slalom Svetového pohára v rakúskom Flachau. Slávila tak svoje tretie víťazstvo v SP a druhé v klasických hustých bránkach. Petra Vlhová vďaka najlepšej jazde v 2. kole obsadila šieste miesto, keď na krajanku stratila v súčte 1,42 sekundy. Druhá skončila Češka Šárka Strachová, ktorá za Velez-Zuzulovou zaostala o 31 stotín. Tretia priečka patrila Švédke Fride Hansdotterovej (+1,05), ktorá si tak udržala vedenie v priebežnej klasifikácii disciplíny.

Velez-Zuzulová jasne ovládla 1. kolo, keď viedla o 54 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, na tretej pozícii bola Strachová (+0,84 s). Súťaž poznačilo husté sneženie, Petra Vlhová sa so štartovým číslom 14 musela vyrovnať so sťaženými podmienkami. Figurovala na priebežnej jedenástej priečke s mankom 2,04, s číslom 59 súťaž nedokončila Barbara Kantorová.

Jazda Veroniky Velez - Zuzulovej a jej nefalšovaná radosť.Skúsená Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo 3, od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla čistú jazdu bez chýb. Tie síce na plynulom profile a dynamickej trati príliš nerobili ani súperky, ale väčšina s nich zaostala v dravosti a najmä v ťažiskovej práci nohami, ktorá je jednou z veľkých technických predností 31-ročnej Slovenky. Napríklad vedúca slalomárka priebežného poradia, Švédka Frida Hansdotterová stratila na 6. mieste až 1,32 s, lebo jej chýbali agresívne línie v otvorenejších bránkach."Pred pretekmi som sa naozaj cítila veľmi dobre a na prehliadke som povedala manželovi i ocinovi, že idem atakovať. A celá tá pohoda vyvrcholila v to, že som zatiaľ prvá," referovala pre TASR Velez-Zuzulová. Podľa vlastných slov jej vyšli všetky okolnosti dňa, ale štartovým číslam nepripisovala prílišnú váhu: "Myslím si, že moje štartové číslo mohlo byť výhodné, ale tá trať sa po tých predjazdcoch až tak rýchlo nerozbíjala, a keď som išla, tiež už boli ryhy. V každom prípade bolo treba atakovať a nemyslieť na to, čo je pod nohami."

Petra Vlhová naopak nemala v cieľových priestoroch príliš dobrú náladu, jej ambície sú vždy najvyššie. Cítila, že číslo 14 nebolo v utorok príliš šťastné, ale na nič sa nevyhovárala: "Trať bola úplne inakšia ako predchádzajúce sveťáky, ale nevidím v tom nejaké negatívum. Dalo sa ísť, ale mne to kolo vôbec nevyšlo. Chybu som neurobila, ale išla som veľmi opatrne a nešla som na sto percent. V druhom kole sa to budem snažiť zmeniť."

Vlhová sa do druhej jazdy pustila s vervou. Veľmi dobre sa vyrovnala s nástrahami trate a vďaka agresívnej jazde s maximálnym rizikom sa dostala do vedenia. Jej čas, najlepší v 2. kole, naznačoval výrazný posun vo výsledkovej listine a napokon z toho bola výborná 6. priečka. Dosiahla tak svoje tretie najlepšie umiestenenie v SP po triumfe v Aare a 3. mieste v Lienzi.Velez-Zuzulová si v druhom kole výborne počínala na rozbitej trati, vo vrchnej pasáži ešte zvýšila svoj náskok a umnou jazdou svoje vedenie dotiahla až do cieľa. "Nebolo to jednoduché. Snažila som sa čo najlepšie skoncentrovať na druhú jazdu a vyšlo mi to. Musím povedať, že trať bola náročná, poriadne rozbitá, bol to boj od začiatku až do konca. Na tejto trati som nemala inú možnosť, ako ísť agresívne. Toto víťazstvo je pre mňa veľkým zadosťučinením a chcem sa zaň poďakovať najmä môjmu otcovi. Som na neho veľmi hrdá, lebo si v mojej kariére toho užil veľa, musel bojovať s rôznymi nepríjemnými vecami. Som veľmi šťastná, že mi to opäť po čase vyšlo. Na začiatku sezóny som mala problémy s materiálom a nejako som sa nevedela stotožniť s niektorými vecami. Bolo to pre mňa veľmi ťažké. Po Santa Caterine som zmenila lyžiarky a dnes som vlastne išla s novými. Je dôležité mať svoju pohodu, potom človek ide na súťaž s odhodlaním ako napríklad dnes," vyznala sa pre TASR Velez-Zuzulová.

Radostné chvíle prežívala aj Vlhová. "Podarilo sa mi zajazdiť tak, ako som si predstavovala. Viac som už asi nemohla urobiť, keď som dosiahla najlepší čas v druhom kole. Som veľmi spokojná s mojím umiestnením vzhľadom na to, že mi 1. kolo nevyšlo. Hlavne je to veľký deň pre slovenské lyžovanie, teším sa z Veronikinho úspechu," povedala Vlhová pre TASR.

Výsledky slalomu SP žien vo Flachau:

1. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 1:46,58 min. (52,15-54,43)
2. Šárka Strachová (ČR) +0,31 (52,99-53,90)
3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,05 (53,47-54,16)
4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +1,13
5. Nina Lösethová (Nór.) +1,28
6. Petra VLHOVÁ (SR) +1,42 (54,19-53,81)
7. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,50
8. Nastasia Noensová (Fr.) +1,63
9. Irene Curtoniová (Tal.) +2,03
10. Michelle Gisinová (Švajč.) +2,10

Celkové poradie v SP (po 18. z 41 súťaží): 1. Lara Gutová (Švajč.) 738 bodov, 2. Lindsey Vonnová (USA) 700, 3. Hansdotterová 581, 4. Lösethová 451, 5. Cornelia Hütterová (Rak.) 394, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 388, ..., 10. VELEZ-ZUZULOVÁ 320, 16. VLHOVÁ 260

Priebežné poradie v slalome (6 z 11): 1. Hansdotterová 425, 2. Strachová 351, 3. VELEZ-ZUZULOVÁ 320, 4. Holdenerová 262, 5. VLHOVÁ 260, 6. Lösethová 251