< sekcia Šport

Veszelka začne letnú prípravu pod vedením trénera Škvarku

Na archívnej snímke slovenský trojskokan Tomáš Veszelka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Veszelku, vlani strieborného medailistu v trojskoku na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane, trénoval do lanskej jesene Radoslav Dubovský.

Bratislava 22. mája (TASR) - Tabuľkovo šiesty najlepší európsky trojskokan v uplynulom roku Tomáš Veszelka začne netradičnú letnú atletickú sezónu 2020 s novým trénerom. Nie však s mladým koučom, svojím rovesníkom Mariánom Krnáčom, ale povedie ho napokon Michal Škvarka. Informovala o tom oficiálna webová stránka Slovenského atletického zväzu.

Veszelku, vlani strieborného medailistu v trojskoku na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane, trénoval do lanskej jesene Radoslav Dubovský. Po úspešnej sezóne, v ktorej prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú hranicu, sa však najlepší slovenský trojskokan rozhodol pre zmenu. Na spolupráci sa dohodol s Mariánom Krnáčom, tiež odchovancom Daniela Pauka a lučenskej atletiky. Ani nie po pol roku sa však ich cesty rozišli.

„Jeden z hlavných dôvodov bol fakt, že Marián pracoval vo fitku ako živnostník a nie zamestnanec, čo mu komplikovalo situáciu. Keď bol so mnou na sústredeniach, klienti od neho odišli a musel si zháňať nových. Na sústredeniach žil iba z toho, čo mal našetrené. Okrem toho, trénoval som s ním vtedy, keď mal voľné 'okno' medzi klientmi, čo nebývalo viac ako dve hodiny. Mnoho času mu zaberalo aj cestovanie v rámci Bratislavy od klienta za mnou do haly Elán a naopak. Zhodli sme sa, že takto sa fungovať nedá. Keďže Marián je jeden z mojich najlepších kamarátov a nechcel som, aby prišiel o živobytie, dohodli sme sa na skončení spolupráce. Koronakríza, žiaľ, jeho životnú situáciu ešte zhoršila,“ uviedol Veszelka pre web atletika.sk.

Talentovaný trojskokan sa preto dohodol na spolupráci s Michalom Škvarkom. Ambiciózny tridsiatnik, bývalý výškar, trénuje aj dve slovenské ženské jednotky – prekážkarskú Stanislavu Škvarkovú a výškarskú Tatianu Dunajskú a niekoľko mládežníkov. Veszelka bude jeho medzinárodne najúspešnejší zverenec.

„S veľkým talentom prichádza veľká zodpovednosť,“ glosoval Škvarka prevzatie prípravy nádejného trojskokana. „Je to pre mňa veľká trénerská výzva. Čo sa týka tréningu, vie sa o mne, že som pedant, a práve športovec ako Tomáš potrebuje 120-percentný servis. On je 17-metrový trojskokan, čo je už naozaj svetová úroveň, preto beriem všetko, čo súvisí s jeho prípravou, veľmi zodpovedne. Vzhľadom na momentálnu situáciu spôsobenú koronavírusom mám aspoň viac času zoznámiť sa s ním z pohľadu trénera. Náš hlavný cieľ budú, samozrejme, olympijské hry v Tokiu. Ak bude zdravý, jeho možnosti vnímam ako neobmedzené. To sa však týka asi každého športovca, lebo stopercentný výkon je možné podať iba vtedy, ak ste stopercentne v poriadku.“

Budúcoročná olympiáda v Tokiu – bola by preňho premiérová – je pre Veszelku veľké lákadlo. Limit 17,14 m je prísny, a ak ho nesplní plánovaných 32 trojskokanov, štartovú listinu doplnia ďalší najlepší podľa postavenia vo svetovom rebríčku, ktorý je momentálne „zmrazený“. K 31. marcu 2020 mu v ňom patrilo 23. miesto. Na rebríček sa však ôsmy z ME 2018 v Berlíne nechce spoliehať. Túži splniť limit a mať istotu zisku miestenky.

Škvarka vie, že cesta k úspechu nie je priamočiara a chvíľu trvá. „Doposiaľ som najväčšie trénerské úspechy dosiahol so Stankou, no išlo o 5 či 6-ročnú spoluprácu. Spoznávane aj napredovanie bolo postupné. Človek zisťuje, čo na zverenca platí, čomu sa v tréningu vyhnúť,“ pripomenul Veszelkov nový kouč.