Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia

Vinicius zariadil v prvom semifinále LM remízu Realu s Bayernom 2:2

Na snímke futbalista Lucas Vazquez (vľavo) z Realu Madrid a Leon Goretzka z Bayernu Mníchov v súboji o loptu v prvom zápase semifinále Ligy majstrov Bayern Mníchov - Real Madrid 30. apríla 2024 v Mníchove. Foto: TASR/AP

Bavori po prvom dejstve prehrávali 0:1, no zásluhou Leroya Saneho a Harryho Kanea po zmene strán skóre otočili.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Futbalisti Realu Madrid remizovali v úvodnom zápase semifinále Ligy majstrov na pôde Bayernu Mníchov 2:2. Bavori po prvom dejstve prehrávali 0:1, no zásluhou Leroya Saneho a Harryho Kanea po zmene strán skóre otočili. Vyrovnané šance na postup pre oba tímy zariadil v 83. minúte z pokutového kopu v stretnutí dvojgólový Vinicius Junior. Odveta je na programe 8. mája v Madride.

Bayernu hrozí, že prvýkrát od roku 2012 ukončí sezónu bez zisku trofeje. Mužstvo Thomasa Tuchela čakala náročná úloha vyradiť najúspešnejší klub v histórii LM. Nenahrávala mu ani vzájomná bilancia, keďže Mníchovčania nedokázali zdolať "biely balet" v siedmich dueloch za sebou. Tréner Realu Carlo Ancelotti nemohol počítať s pravým obrancom Danim Carvajalom, ktorý si odpykal trest za žlté karty a na kraji defenzívy ho nahradil Lucas Vazquez. Do prvej šance sa dostali domáci už po 40 sekundách hry, keď Harry Kane vysunul Leroya Saneho, no jeho strelu vyrazil ľavou nohou Lunin. V šiestej minúte si táto dvojica vymenila pozície, Sane pätičkou našiel vo veľkom "vápne" Kanea, ale ten mal loptu pod sebou a strela ľavou nohou nemala potrebnú razanciu. Real mal veľkú dieru v obrane už o pár sekúnd neskôr, keď Sane mieril nad bránu hostí. Aktívni Bavori boli v prvej štvrťhodine hry častejšie na lopte, pôsobili živším dojmom a po strate lopty dokázali rýchlo získať späť kontrolu na svoju stranu. Boli to však hostia, ktorí otvorili skóre v 24. minúte. Výbornú prienikovú prihrávku za obranu Bayernu adresoval Toni Kroos a zabiehajúci Vinicius strelou popri nohách Neuera poslal Real do vedenia. Možnosť na vyrovnanie mali domáci v 42. minúte, keď fauloval v nebezpečnom priestore Nacho Fernandez. Priamy kop z hranice 20 metrov rozohral Kane, no jeho prudká strela na stranu brankára mierila mimo.

Po zmene strán urobil ako prvý zmenu domáci kouč Tuchel, ktorý stiahol z hry Leona Goretzku a na ihrisko poslal Raphaela Guerreira. Bayern mohol prehrávať v 51. minúte už rozdielom dvoch gólov, keď sa v dobrej šanci ocitol Kroos, ale jeho "obaľovačka" mierila priamo do rukavíc Neuera. Na opačnej strane to využil Sane, ktorý si po pravej strane naviedol loptu na ľavačku a prudkou strelou k bližšej žrdi vyrovnal - 1:1. Nabudení Mníchovčania využili momentum a po necelých štyroch minútach od vyrovnania už viedli. Vazquez v pokutovom území zasiahol nohu Jamala Musialu a hlavný rozhodca Clement Turpin ukázal na biely bod. Loptu si postavil Kane a anglický kanonier poslal Lunina na opačnú stranu - 2:1. Veľkú príležitosť na tretí presný zásah mal v 67. minúte domáci Eric Dier, ale jeho zakončenie hlavou našlo iba pripraveného Neuera. Na záverečnú štvrťhodinu hry poslal Ancelotti skúseného chorvátskeho stredopoliara Luku Modriča. Do hry prišiel aj Brahim Diaz a odišli Jude Bellingham a so žltou kartou hrajúci Kroos. Modrič ukázal svoju výnimočnosť už po necelých štyroch minútach na ihrisku, keď šikovným lobom vysunul Viniciusa, ale Neuer sa tentoraz nenechal obstreliť. Penalta sa pískala aj pre Real, keďže v šestnástke Kim Min-jae fauloval Rodryga a jeho krajan Vinicius pridal z pokutového kopu druhý gól v zápase a uzavrel na konečných 2:2.

prvý zápas semifinále Ligy majstrov:

Bayern Mníchov - Real Madrid 2:2
(0:1)

Góly: 53. Sane, 57. Kane (z 11 m) - 24. a 83. Vinicius (druhý z 11 m). Rozhodovali: Turpin - Danos, Pages (všetci Fr.), ŽK: Mazraoui, Kim Min-jae - Kroos, Vazquez

Bayern: Neuer - Kimmich, Dier, Kim Min-jae, Mazraoui - Laimer, Goretzka (46. Guerreiro) - Sane (87. Davies), Müller (80. Gnabry), Musiala - Kane

Real: Lunin - Vazquez, Fernandez (65. Camavinga), Rüdiger, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kroos (75. Diaz) - Bellingham (75. Modrič) - Rodrygo (87. Joselu), Vinicius