< sekcia Šport

ViOn začal takmer kompletný, Praženica: Ideme sa pobiť o Európu

Na snímke tréner FC ViOn TKarol Praženica počas spoločného tréningu na reštart skrátenej sezóny Fortuna ligy po uvoľnení 4. fázy opatrení prijatých v súvislosti so šírením nového typu koronavírusu v Zlatých Moravciach 25. mája 2020. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Z FL sa nevypadáva, ale pre ViOn je hlavnou motiváciou najmä vidina športového úspechu.

Zlaté Moravce 25. mája (TASR) - Ako posledný zo slovenských futbalových klubov začal s prípravou na reštart skrátenej sezóny Fortuna ligy ViOn Zlaté Moravce-Vráble. Tréner Karol Praženica mal v pondelok dopoludnia k dispozícii takmer kompletný káder, chýbal iba Tomče Grozdanovski zo Severného Macedónska. Aj on by sa však mal pridať k spoluhráčom v horizonte niekoľkých dní.

Pri Žitave spočiatku zvolili stratégiu pokračovania s individuálnymi tréningami hráčov v domácich podmienkach, hoci po prvej fáze uvoľňovania opatrení mali otvorenú aj možnosť spoločnej prípravy. Teraz už idú v klasickom režime. "Začíname dnes prvým spoločným tréningom. Desať týždňov sme pôsobili formou individuálneho tréningu. Máme tri týždne na to, aby sme sa pripravili na prvý zápas. Dúfajme, že sa to začne a že sa liga dohrá ako má. Všetci sme radi, že sa liga začína. Je to logické, keď sa pozrieme na vývoj, aký je u nás, resp. v okolitých krajinách. Tiež tam pristupujú k reštartu súťaží. Sme šťastní, že opäť môžeme robiť našu robotu. Máme nejakých hráčov, ktorí sú na hosťovaniach. Tam bude musieť nastúpiť aj diplomacia. Asanovič prišiel včera, Grozdanovski by sa mal vrátiť v priebehu tohto týždňa," povedal na brífingu hlavný kouč Praženica. ViOn má v pláne pred reštartom FL odohrať aj prípravné zápasy: "Je to v štádiu riešenia. Čakáme ešte na vyžrebovanie pohára, ale máme už nejaké možnosti."

Praženica prijal verdikt dohrať ligu v skrátenej nadstavbe s istými rozpakmi, ale rešpektuje ho: "Myslím si, že dohoda musela prísť z hľadiska všetkých klubov. Ťažko povedať, či by existovalo riešenie, s ktorým by boli spokojní všetci. Kľúč sa dohodol, pre mňa je trochu čudné, že keď sa dohrá a bude známy majster a aj pohároví zástupcovia, či je to férové napríklad pre druhú ligu. Je ale dôležité, že sa dohrá a že sa môžu vychytať isté veci aj smerom k novej sezóne."

Z FL sa nevypadáva, ale pre ViOn je hlavnou motiváciou najmä vidina športového úspechu. Mužstvo je po základnej časti v skupine o udržanie na 2. mieste a v hre je stále aj v Slovenskom pohári - Slovnaft Cupe. V hre je aj siedma priečka v skupine o záchranu, ktorá za istých okolností znamená účasť v baráži o Európsku ligu UEFA. "Ideme sa pobiť o Európu. Sme v semifinále pohára. Uvidíme, kto je ako pripravený. To je veľká neznáma. Tri týždne prípravy nám pomôžu. Niektoré družstvá trénovali dlhšie, ale je otázne, kto bude v akej forme," deklaroval jasné ambície Praženica, ktorý je miernym optimistom aj v otázke návratu divákov na tribúny: "Myslím si, že sa to bude postupne uvoľňovať. Dúfam, že sa nejakí diváci dostanú na štadióny."Za kabínu dostal pred médiami priestor kapitán Tomáš Ďubek. "Na ihrisku sme celý život, takže sme sa už určite tešili. Ja sa teším, že aspoň tých päť kôl a semifinále pohára si zahráme. Uvidíme, kto sa ako pripravil. Máme tri týždne na prípravu. Všetky tímy sa najprv pripravovali doma individuálne. Zvládnuť sa to dá. Kto by nechel hrať v Európe? Pre klub ako ViOn by to bol úspech. Pobijeme sa o to," povedal 33-ročný stredopoliar, ktorý sa tiež vyjadril k verdiktu ÚLK dohrať súťaž v skrátenom formáte: "Nechcem to veľmi rozoberať, názor na to ale mám. Vybralo sa menšie zlo. Futbal bude, ale nebude dotiahnutý do konca. My sme na to, aby sme hrali a sú tam ľudia, aby rozhodovali."

Bývalý hráč Ružomberka by si pri utorňajšom žrebe semifinále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu z tria Slovan Bratislava, DAC Dunajská Streda a MFK Ružomberok neprial práve svoj bývalý klub. "Ružomberok by som nechcel. Volal som s trénerom Jánom Hasprom a smiali sme sa, že by sme sa mohli stretnúť vo finále. To by bolo pekné, ale to je ešte ďaleko a uvidíme, ako v utorok skončí žreb," vysvetlil.Hráči sa musia pri tréningovom procese podrobiť zvýšeným bezpečnostným opatreniam. "Teplotu nám zmerali, všetko sa zabieha a uvidíme aké budú pokyny. Aj testy určite ešte prídu," opísal situáciu hráč, ktorý má na konte aj jeden reprezentačný štart za A-tím SR. Ďubek pozorne sledoval aj reštart nemeckej bundesligy a na tribúnach mu veľmi chýbali diváci: "Je to veľmi zvláštne, keďže na bundesligu chodí zvyčajne štyridsať či päťdesiattisíc ľudí. Zrazu tam nie je nik, neoslavujú sa góly, nepodávajú sa ruky. Futbalu chýbajú emócie, ktoré ho robia pekným. Myslím si, že pomaličky by sa aj toto mohlo uvoľňovať, lebo po góloch treba dať emócie von a tešiť sa aj s divákmi".

Na prvom tréningu ViOn-u sa zúčastnili: Branislav Pindroch, Adrián Chovan, Antonio Asanovič, Martin Tóth, Peter Čogley, Martin Chren, Dávid Haspra, Jakub Brašeň, Michal Pintér, Anton Sloboda, Martin Válovčan, Denis Duga, Dávid Richtárech, Peter Orávik, Adam Mihálik, Gustavo Henrique Cabral de Souza, Martin Kovaľ, Tomáš Ďubek, David Hrnčár, Jakub Švec, Vladimír Tkáč, Marko Kelemen, András Mészáros, Boris Cmiljanič a realizačný tím v zložení Karol Praženica, Branislav Mráz, Milan Ivanka, Martin Matlák.