Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Šport

Višňovský chystá veľkolepú rozlúčku, prídu aj Hossa, Gáborík či Bondra

Na snímke Ľubomír Višňovský počas tlačovej konferencie 7. júna 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Benefičný duel medzi legendami Slovana Bratislava a zlatými chlapcami z Göteborgu nebude len o hokejovej zábave, ale najmä charitatívnej pomoci.

Bratislava 7. júna (TASR) - Ľubomír Višňovský chystá veľkolepú rozlúčku s bohatou kariérou. Benefičný duel medzi legendami Slovana Bratislava a zlatými chlapcami z Göteborgu v deň jeho štyridsiatich narodenín nebude len o hokejovej zábave, ale najmä o charitatívnej pomoci. Na zápase sa zúčastnia mnohí bývalí i súčasní hráči na čele s Mariánom Hossom, Mariánom Gáboríkom, Miroslavom Šatanom či Petrom Bondrom.

Višňovský ukončil bohatú kariéru na konci februára, keď Slovan Bratislava vypadol v 1. kole play off KHL s CSKA Moskva. Pokračovať mu neumožnili zdravotné problémy. Po konci kariéry si charizmatický obranca začal naplno plniť otcovské povinnosti, no na hokej nezanevrel. S priateľmi pripravil rozlúčkový zápas, v ktorom si 11. augusta o 20.30 h v Bratislave zmerajú sily hráči, s ktorými veľa prežil na klubovej i reprezentačnej úrovni. "Robím rozlúčkový zápas. V tíme zlatých chlapcov nebudú úplne všetci majstri sveta, ale pôjde o hráčov z prierezu mojej kariéry od roku 1996. Do jedného aj druhého tímu si hráčov vyberám sám. Za Slovan budú hrať legendy približne od roku 1994. Všetci chalani tu byť nemôžu, uvidíme, koho sa mi ešte podarí zohnať, keďže ide o dovolenkové obdobie," prezradil na utorňajšej tlačovej konferencii Višňovský.

Bývalý úspešný reprezentant nemá ešte hotové súpisky oboch tímov, no s viacerými hráčmi je už dohodnutý. Medzi legendami Slovana nebudú chýbať Richard Kapuš, Peter Podhradský, Zdeno Cíger, Ján Lipiansky, Michal Hreus, Rudolf Jendek či súčasný kouč národného tímu Zdeno Cíger. V exhibícii sa im postavia Hossa, Gáborík, Bondra, Šatan, Andrej Sekera či Jozef Stümpel. Ďalšie mená organizátori postupne odtaja na facebookovej stránke podujatia. "Najťažšie bude presvedčiť Žiga Pálffyho. Volal som s ním, ale zatiaľ sa nevyjadril," dodal s úsmevom hlavný organizátor.

Na snímke Ľubomír Višňovský (vľavo) a Richard Kapuš pózujú s hokejovým dresom počas tlačovej konferencie 7. júna 2016 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Višňovského rozlúčka nebude len o zábave. Medzi hlavné myšlienky patrí aj pomoc mladým talentom slovenského hokeja. "Budeme rozdávať peniažky alebo materiálne zabezpečenie pre mladých hokejistov, založili sme na to Občianske združenie Ľubomíra Višňovského. Mladí chlapci alebo tímy nám môžu posielať na web alebo na facebook príbehy, prečo by sme im mali pomôcť. My si z nich vyberieme a podporíme ich spomínanými spôsobmi," dodal Višňovský.

V deň konania hokejovej rozlúčky oslávi Višňovský 40 rokov a sprievodné akcie v Bratislave naplánoval na celý deň. Pre fanúšikov prichystal autogramiádu i zábavný program. Keďže aj jeho malý syn hrá hokej, bol by rád, ak by sa počas exhibície dostali na ľad aj najmladší hokejisti a na chvíľu si pred zaplnenou arénou zahrali medzi sebou. Lístky na celé podujatie sú už v predaji a majú symbolickú cenu, ktorá suvisí s Višňovského legendárnym číslom na drese. "Vstupné je 17 eur a myslím, že všetci vedia, prečo. Pre deti to bude 10 eur. Mám ešte v pláne aj to, že na rozcvičke by všetci hráči mali na sebe dres s číslom sedemnásť, do zápasu by potom vtúpili so svojimi číslami. Dúfam, že sa hala vypredá a bude dobrá atmosféra," zaželal si Višňovský.

Na snímke zľava Peter Podhradský, Ľubomír Višňovský a Richard Kapuš pózujú počas tlačovej konferencie 7. júna 2016 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Na utorňajšej tlačovej konferencii sa zúčastnili aj jeho bývalí spoluhráči Richard Kapuš s Petrom Podhradským. Prvý menovaný prežil toho s Višňovským v hokejovom živote viac ako dosť a z rukáva vytiahol humornú príhodu. "Veľmi rád som prijal toto pozvanie. Prežili sme toho dosť, či už na klubovej, reprezentačnej úrovni alebo počas sústredení v Tatrách. Veľa času sme trávili spolu. Pamätám si, keď Ľubo prišiel do Slovana ako malý neskúsený chlapec a na prvý tréning bol taký vystresovaný, že si nestihol namontovať mriežku na modrú prilbu, ktorú sme mali mať všetci na tréningu. V 17-tich rokoch išiel na ľad a sám si vyrazil zub tečovaným pukom. Potom sa hrdinsky tváril v kabíne, že mu nič nie je, ale podľa mňa doma plakal do vankúša," zabavil prítomných Kapuš. "Máme spolu veľa úspechov, veľmi rád som prijal pozvanie."

Podhradský a Višňovský hokejovo vyrástli v Slovane Bratislava, na prelome tisícročí sa však ich cesty rozišli. V auguste sa na ľade opäť stretnú a Podhradský sa chce na zápase zúčastniť za každú cenu. "Ľubova tridsiatka mi ušla, no na jeho štyridsiatku určite prídem. Nech podpíšem zmluvu kdekoľvek, na ten deň chcem mať voľno. Čas veľmi rýchlo ubehol, s Ľubom som veľa prežil a verím, že ešte prežijem. Mal skvelú kariéru a rozlúčkovým zápasom sa síce pre neho niečo skončí, ale zasa sa niečo nové začne," dodal Podhradský.Tridsaťdeväťročný Višňovský vybojoval v minulosti so Slovanom tri extraligové tituly. Počas kariéry sa výrazne presadil aj v zámorskej NHL, kde obliekal dresy Los Angeles Kings, Edmontonu Oilers, Anaheimu Ducks a naposledy New Yorku Islanders. V 883 dueloch základnej časti profiligy nazbieral dokopy 495 bodov (128+367), v 28 dueloch play off pridal osem asistencií. Bol jedným z hlavných strojcov úspechov Slovenska na medzinárodnej scéne, má kompletnú medailovú zbierku z MS (striebro z Petrohradu 2000, zlato z Göteborgu 2002 a bronz z Helsínk 2003) a zahral si na štyroch zimných olympijských hrách.