< sekcia Šport

Vlhová je tretia v úvodnej súťaži Svetového pohára

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová po druhom kole obrovského slalomu žien úvodného kola Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene 17. októbra 2020. Foto: TASR - Martin Baumann

Petre Vlhovej v druhom kole zažiarilo na trať slnko a 25-ročná zjazdárska superstar nasadila už v hornom úseku optimálne tempo.

Sölden 17. októbra (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v prvej súťaži novej sezóny zjazdárskeho Svetového pohára na treťom mieste. V sobotnom obrovskom slalome v rakúskom Söldene po desiatom mieste v prvej jazde sa v tej druhej posunula vďaka najrýchlejšiemu času kola.

Vyhrala Talianka Marta Bassinová a slávila svoj druhý triumf kariéry. "Máme úžasný tím a počas celého leta sme pracovali naozaj tvrdo. Toto je výsledok našej roboty. Som nesmierne hrdá, odštartovali sme ideálne, takto by to mohlo pokračovať. Pôjdem od pretekov k pretekom a uvidíme, kam nás to zavedie na konci," konštatovala Bassinová. Uspela pred svojou krajankou Federicou Brignoneovou (+0,14 s). Vlhová, ktorá dosiahla 35. pódiové umiestnenie kariéry v SP, zaostala sekundu a 13 stotín.
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v prvom kole obrovského slalomu žien úvodného kola Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene 17. októbra 2020.
Foto: TASR - Martin Baumann

Vlhovej ľadovcové štarty SP nesedeli a vlani ako úradujúca majsterka sveta v söldenskom obrovskom slalome skončila štrnásta. Teraz hrozil opäť výsledok hlboko pod jej možnosti, keď sa v prvej jazde nedokázala stotožniť s náročnými podmienkami. Mimoriadne ťažký svah s dlhými "zatvorenými" úsekmi pokryla v hornej časti hmla, z ktorej však slovenská pretekárka vyšla do prvého medzičasu ešte s relatívne nízkou stratou 31 stotín. "Sneh bol dobrý, počasie, tiež. Síce bola trochu zlá viditeľnosť, ale dalo sa ísť," konštatovala pre TASR. V ďalšom priebehu sa jej nepodarilo dynamicky nasadzovať do vysokých oblúkov a v niektorých bránkach to bolo o prílišnom rešpekte. Vlhovej sa to hodnotilo ťažko: "Musím si to zanalyzovať. Ale podľa času aj podľa môjho pocitu som strmú časť išla veľmi zle."
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v prvom kole obrovského slalomu žien úvodného kola Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Söldene 17. októbra 2020.
Foto: TASR - Martin Baumann

Naopak, neviazaný prístup k širokým technickým líniám v stredovej strmine predviedli talianske spolufavoritky. Obe išli približne na jednej úrovni, Bassinová však úplne čisto a preto získala 58 stotín aj na Brignoneovú. Víťazka SP spravila v strednej časti chybu, keď sa dostala príliš nízko pod bránku, rýchlo to však skorigovala a ako jediná konkurovala svojej krajanke. Tretia Nórka Mina Fuerst Holtmannová stratila 98 stotín.

Petre Vlhovej v druhom kole zažiarilo na trať slnko a 25-ročná zjazdárska superstar nasadila už v hornom úseku optimálne tempo. Vošla ním do strmého previsu tak, že tiahle oblúky rysovala agresívnejšie a napriek tomu takmer nerobila drobné chybičky, len raz ju viditeľne trochu rozhodilo v pozícii hornej časti tela. Na medzičasoch jasne dominovala a v cieli jej na zeleno zasvietila hodnota 1,34 s.
Na snímke vpravo slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v prvej súťaži novej sezóny zjazdárskeho Svetového pohára v rakúskom Söldene na treťom mieste, uprostred víťazka talianka Marta Bassino a vľavo druhá skončila talianka Frederica Brigoine 17.októbra 2020.
Foto: TASR - Martin Baumann

Najrýchlejší čas 2. kola Vlhovej vydržal až do konca a žiadna súperka ho vážnejšie neohrozila. Najbližšie bola Brignoneová (+0,45), Bassinovej na celkové víťazstvo stačil piaty najlepší druhý čas (+0,89). Slovenská pretekárka pre TASR referovala: "Urobila som, čo som chcela a čo som mala v pláne, dala som najlepšie druhé kolo. Som spokojná s tým, že som to vytiahla na tretie miesto. Mrzí ma o to viac to prvé kolo, ale už to nezmením. Veľmi sa teším, že som konečne bola v Söldene na pódiu."
Na snímke vpravo slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v prvej súťaži novej sezóny zjazdárskeho Svetového pohára v obrovskom slalome žien na treťom mieste, uprostred víťazka Talianka Marta Bassinová a vľavo druhá Talianka Federica Brignoneová v rakúskom Söldene 17. októbra 2020.
Foto: TASR - Martin Baumann


Výsledky obrovského slalomu SP v Söldene:


1. Marta Bassinová 2:19,69 min,
2. Federica Brignone (Tal.) +0,14 s,
3. Petra VLHOVÁ (SR) +1,13,
4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,30,
5. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,75,
6. Sofia Goggiová (Tal.), Meta Hrovatová (Slov.) obe +2,47,
8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +2,56,
9. Tessa Worleyová (Fr.) +2,79,
10. Paula Moltzanová (USA) +2,81

Celkové poradie SP a obrovského slalomu (po prvej súťaži):


1. Bassinová 100 bodov,
2. Brignoneová 80,
3. VLHOVÁ 60,
4. Gisinová 50,
5. Holtmannová 45,
6. Goggiová, Hrovatová po 40


Vlhovú napokon Sölden potešil, na ľadovci zostane trénovať

Po nevydarenom prvom kole sa slovenská lyžiarka Petra Vlhová napokon v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára tešila z pódiového umiestnenia. V rakúskom Söldene ju zdolalo iba silné talianske duo Marta Bassinová a Federica Brignoneová, Vlhová však po desiatom najlepšom čase v prvom kole tretie miesto brala všetkými desiatimi. Tím slovenskej lyžiarky zostane na rakúskom ľadovci Rettenbach aj ďalšie tri dni, ktoré využije na tréning.

Po prvom kole a až desiatom najlepšom čase mala 25-ročná lyžiarka jasný cieľ. Po pretekoch pre TASR uviedla: "Ja som cítila, že od štartu až do cieľa som išla naplno. Podľa času bola stredná pasáž najlepšia. To sa teším a v podstate to ukazuje, že som tento rok silná."

Post líderky pretekov držala až dovtedy, kým sa na štart nedostala Brignoneová, potom ju predstihla aj líderka Bassinová. "Samozrejme, že by som po prvom kole brala takéto umiestnenie. Ale také veci sa dopredu nehovoria, aspoň nie predo mnou. Sústredila som sa na svoj výkon, a na to, aby som stiahla zo straty čo najviac," dodala Vlhová.

Zverenka Livia Magoniho potom ešte raz oľutovala jazdu z prvého kola, ktorá jej nevyšla podľa predstáv: "Ja sa cítim dobre. Keď neberiem prvé kolo, tak to boli dobré preteky. Ale možno tým , že boli po dlhšom čase prvé a navyše som bola v strese, tak prvé kolo nevyšlo. A ja keď mám stres, som zviazaná a neviem robiť to, čo viem. Takže sa z toho treba poučiť do ďalšej sezóny. Teraz máme pred sebou ešte veľa pretekov."

V otváracom "obráku" sezóny chýbala jedna z favoritiek Mikaela Shiffrinová, no vo výbornom svetle sa ukázali obe Talianky. Vlhová ich vníma ako silné súperky: "Vedeli sme, že Talianky sú silné, teraz ukázali, že sú veľmi silné. Treba si na ne dávať pozor."

Po treťom mieste zostane slovenský realizačný tím v Söldene trénovať, potom sa na ďalšiu časť Svetového pohára presunie do Fínska. "Budeme tu tri dni. Nebol to plán, ale u nás sa nikdy nevie, čo bude. Ale zostávame tu," uzavrela Vlhová.