Quantcast
< sekcia Šport

Vlhová zlatá v slalome: Bez tímu by som to nedokázala

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Vlhová našla svoju typickú agresivitu, mala len jedno drobné zaváhanie kúsok za druhým medzičasom a v spodnej časti v ťažkých zatvorených bránkach výkon ešte vygradovala.

Peking 9. februára (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole. O 8 stotín sekundy zdolala striebornú Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú, bronz získala Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,12 s.
Na snímke uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so zlatou medailou po jej víťazstve v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022. Vľavo strieborná Rakúšanka Katharina Liensbergerová a vpravo bronzová Švajčiarka Wendy Holdenerová.
Foto: TASR - Martin Baumann

Dvadsaťšesťročná Vlhová získala pre Slovensko historický cenný kov v alpskom lyžovaní pod piatimi kruhmi a prvú medailu na ZOH 2022. "Ťažko povedať, čo momentálne prežívam. Miešajú sa vo mne rôzne emócie, je ťažké opísať to. Po prvom kole to bolo veľmi náročné, samozrejme, najmä ja od seba som očakávala lepší výkon. Snažili sme sa to hodiť za hlavu. Som naozaj šťastná, že všetci členovia môjho tímu mi verili. Bez nich by som to nedokázala. Opakovali, že som silná a že dokážem aj nemožné. Vďaka nim som sa dokázala stať olympijskou víťazkou," povedala Vlhová v prvej televíznej reakcii na RTVS.
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann

Po titule majsterky sveta v obrovskom slalome v roku 2019 sa dočkala triumfu na ďalšom vrcholnom podujatí a rozšírila svoju zbierku obdivuhodných úspechov, v ktorej je aj veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (2021). V pretekoch prestížneho seriálu má na konte 25 víťazstiev a tri sezónne trofeje za slalom (2020, 2022) a paralelné disciplíny (2020). Na svetových šampionátoch má (vrátane tímovej súťaže) bilanciu 1-4-1. Zažíva tretiu olympijskú účasť, v slalome skončila v Soči 2014 na devätnástej a v Pjongčangu 2018 na trinástej priečke.V ére samostatnosti SR sa o medaily na ZOH pred ňou postarali iba biatlonistka Anastasia Kuzminová (bilancia 3-3-0), snoubordista Radoslav Židek (0-1-0) a biatlonista Pavol Hurajt (0-0-1). Vlhová výrazne zlepšila najlepšie výsledky Slovákov v alpskom lyžovaní v histórii ZOH. Doteraz najvyššie v špeciálnych disciplínach bola Jana Gantnerová-Šoltýsová v zjazde v Sarajeve 1984, v ére samostatnosti skončil Adam Žampa šiesty v slalome v roku 2014. V kombinácii obsadili piatu priečku Peter Jurko (1988), Adam Žampa (2014) aj Vlhová (2018).
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka pritom figurovala po prvom kole až na ôsmom mieste. Po vypadnutí americkej rivalky Mikaely Shiffrinovej zaostávala o 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Druhá priečka patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,03) a priebežne tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,12). Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová so štartovým číslom 63 nedokončila prvé kolo. Osemnásťročná olympijská debutantka sa neumiestnila ani v druhej súťaži v Pekingu, keď tentoraz vypadla už v prvom kole. Petra Hromcová mala po prílete do Číny pozitívny test na koronavírus a stredajšie preteky nestihla, po negatívnych výsledkoch však už začala trénovať.
Na snímke vľavo slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann

Vlhová v tejto sezóne Svetového pohára v slalome dominuje, keď zvíťazila v piatich zo siedmich súťaží. Do Číny pricestovala už ako istá držiteľka malého glóbusu za hodnotenie disciplíny. Iba dvakrát ju zdolala Shiffrinová, ktorej tréner Mike Day postavil trať prvého kola. Slovenke so štartovým číslom 2 chýbala najmä vo vrchnej rovinatejšej pasáži ľahkosť v oblúkoch a na treťom medzičase sa jej odstup vyšplhal na viac než deväť desatín, v strmšom spodku však zrýchlila a z manka čosi skresala. Na jazdu Dürrovej, ktorá s jednotkou otvorila celú súťaž, nestačili ani ďalšie lyžiarky, najbližšie sa dostala Gisinová. Na štvrtú až siedmu priečku sa zaradili Slovinka Andreja Slokarová (+0,47), Holdenerová (+0,48), Američanka Paula Moltzanová (+0,62) a úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová (+0,66).
Na snímke uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli s bratom Borisom Vlhom (vľavo) po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann

Shiffrinová si rovnako ako v obrovskom slalome vyžrebovala sedmičku a opäť to pre ňu bolo nešťastné číslo. Druhýkrát na týchto zimných olympijských hrách nedokončila prvé kolo technickej disciplíny po veľmi podobných chybách hneď v úvodných bránkach. Po športovej tragédii zostala 26-ročná Američanka dlho neveriacky sedieť na kraji trate, na ktorej bola jednou z dvoch najväčších favoritiek na víťazstvo. "Od začiatku som išla naplno, chcela som lyžovať najagresívnejšiu líniu. Je najťažšia a takisto najrýchlejšia, no nezašla som za piatu bránku. V jednom oblúku som sa trocha pošmykla a nemohla som si dovoliť takúto chybu. Momentálne sa cítim otrasne, nebude to však trvať večne," citovala Shiffrinovú agentúra AFP. Naopak, príjemne prekvapila šampiónka z obrovského slalomu Hectorová, s dvanástkou išla uvoľnene a zároveň dravo.
Na snímke vpravo slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli so svojím trénerom Maurom Pinim po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann


Prečítajte si aj reakcie na Vlhovej víťazstvo: REAKCIE: Osobnosti gratulujú Petre Vlhovej k víťazstvu


Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v druhom kole na svahu "Ľadová rieka" v horskom stredisku Jen-čching atakovať aj medailové pozície vrátane tej najcennejšej. Výhodou pre ňu mohlo byť, že trať postavil švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini. Vlhová našla svoju typickú agresivitu, mala len jedno drobné zaváhanie kúsok za druhým medzičasom a v spodnej časti v ťažkých zatvorených bránkach výkon ešte vygradovala. Najrýchlejšou druhou jazdou sa dostala na čelo a z kresla vedúcej ženy ju nezosadila žiadna zo súperiek, hoci Liensbergerová či Holdenerová s ňou zviedli nesmierne tesný súboj. Hectorová si udržiavala výrazný náskok, ale jej nádeje ukončil špicar. Prepadla sa aj Gisinová a ani Dürrová nedokázala v rozhodujúcej záverečnej pasáži konkurovať Vlhovej: "Museli sme to zmeniť, postaviť to ťažšie, aby sme zmenšili stratu, ktorú som mala. Myslím si, že aj doma mi všetci verili. Ukázala som, že som veľká bojovníčka. Dala som do toho všetko a nakoniec som vyhrala olympijské hry." Autor trate Pini dodal: "Predviedla neskutočné druhé kolo. Chceli sme tam dať viac kombinácií a zvýšiť náročnosť pre pretekárky. Petra vyhrala, pretože sa nebála. Na celej trati do toho dala veľké srdce. Túžila zvíťaziť v týchto pretekoch."
Na snímke vľavo slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli so Švédkou Sarou Hectorovou po 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann


ZOH 2022 v Pekingu - alpské lyžovanie:slalom - ženy:
1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:44,98 min,
2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,08 s,
3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,12,
4. Lena Dürrová (Nem.) +0,19,
5. Andreja Slokarová (Slov.) +0,22,
6. Michelle Gisinová +0,60,
7. Camille Rastová (obe Švaj.) +0,77,
8. Paula Moltzanová (USA) +1,20,
9. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,33,
10. Aline Daniothová (Švaj.) +1,66, ... Rebeka JANČOVÁ (SR) nedokončila 1. koloVizitka Petry Vlhovej, olympijskej šampiónky v slalome


PETRA VLHOVÁ (SR)

narodená: 13. júna 1995 (26 rokov) v Liptovskom Mikuláši

výška: 180 cm

členka: VŠC DUKLA Banská Bystrica, Ski Team Vlha Liptovský Mikuláš

tréner: Mauro Pini (Švaj., od 2021)

kariéra na ZOH: tri účasti, debut v Soči 2014, zlato v slalome v Pekingu 2022, piata v alpskej kombinácii v Pjongčangu 2018

kariéra na MS: päť účastí, debut v Schladmingu 2013, 6 medailí (zlato v obrovskom slalome v Are 2019, striebro v slalome v Cortine 2021, striebro v kombinácii v Are 2019 a Cortine 2021, striebro v tímovej súťaži v St. Moritzi 2017, bronz v slalome v Are 2019)

kariéra vo SP: debut 29. decembra 2012 v Semmeringu ako 17-ročná, 166 štartov, 54 pódiových umiestnení, 25 víťazstiev (17x slalom, 5x obrovský slalom, 3x paralelné disciplíny), držiteľka veľkého glóbusu za celkové prvenstvo (2020/2021), držiteľka malých glóbusov za slalom (2019/2020, 2021/2022) a paralelné disciplíny (2019/2020)

ďalšie úspechy:

ZOH mládeže: zlato v slalome v Innsbrucku 2012

MSJ: zlato v slalome v Jasnej 2014, bronz v slalome v Roccarase 2012

trojnásobná víťazka ankety Športovec roka (2019-2021)Vlhová po 1. kole slalomu ôsma, Shiffrinová nedokončila


Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po 1. kole stredajšieho slalomu na ZOH v Pekingu na ôsmom mieste. Po vypadnutí americkej rivalky Mikaely Shiffrinovej zaostávala o 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Druhá priečka patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,03) a priebežne tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,12). Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová so štartovým číslom 63 nedokončila 1. kolo.
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v 1.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann

Dvadsaťšesťročná Vlhová v tejto sezóne Svetového pohára v slalome dominuje, keď zvíťazila v piatich zo siedmich súťaží. Do Číny pricestovala už ako istá držiteľka malého glóbusu za hodnotenie disciplíny. Iba dvakrát ju zdolala Shiffrinová, ktorej tréner Mike Day postavil trať prvého kola. Slovenke so štartovým číslom 2 chýbala najmä vo vrchnej rovinatejšej pasáži ľahkosť v oblúkoch a na treťom medzičase sa jej odstup vyšplhal na viac než deväť desatín, v strmšom spodku však zrýchlila a z manka čosi skresala. Na jazdu Dürrovej, ktorá s jednotkou otvorila celú súťaž, nestačili ani ďalšie lyžiarky, najbližšie sa dostala Gisinová. Na štvrtú až siedmu priečku sa zaradili Slovinka Andreja Slokarová (+0,47), Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,48), Američanka Paula Moltzanová (+0,62) a úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Katharina Liensbergerová z Rakúska (+0,66).
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová sedí na trati po tom, ako vypadla v 1.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR/AP

Shiffrinová si rovnako ako v obrovskom slalome vyžrebovala sedmičku a opäť to pre ňu bolo nešťastné číslo. Druhýkrát na týchto zimných olympijských hrách nedokončila prvé kolo technickej disciplíny po veľmi podobných chybách hneď v úvodných bránkach. Po športovej tragédii zostala 26-ročná Američanka dlho neveriacky sedieť na kraji trate, na ktorej bola jednou z dvoch najväčších favoritiek na víťazstvo. "Od začiatku som išla naplno, chcela som lyžovať najagresívnejšiu líniu. Je najťažšia a takisto najrýchlejšia, no nezašla som za piatu bránku. V jednom oblúku som sa trocha pošmykla a nemohla som si dovoliť takúto chybu. Momentálne sa cítim otrasne, nebude to však trvať večne," citovala Shiffrinovú agentúra AFP. Naopak, príjemne prekvapila šampiónka z obrovského slalomu Hectorová, s dvanástkou išla uvoľnene a zároveň dravo.Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v 2. kole (6.45 SEČ) atakovať aj medailové pozície. Trať postaví švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini. "Ťažko sa mi to hodnotí, pretože 72 stotín je dosť, ale, úprimne, na tomto snehu sa trápim. Potrebujem zmeniť môj štýl, ktorým však jazdím celý život. Keďže jazdím agresívne a silovo, na agresívnom snehu nie som rýchla a brzdím. Viem, kde je chyba, mám druhé kolo, 72 stotín nie je veľa, ale ani málo. Vynasnažím sa do toho dať všetko a uvidíme. Teraz je to buď-alebo, dúfam, že dám dobrú jazdu," povedala Vlhová v prvej reakcii pre RTVS.
Na snímke vľavo smutná slovenská lyžiarka Rebeka Jančová po tom, čo nedokončila prvé kolo a vpravo Poľka Zuzanna Csapská v 1.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022.
Foto: TASR - Martin BaumannOsemnásťročná olympijská debutantka Jančová nedokončila ani druhú súťaž v Pekingu, keď tentoraz vypadla už v prvom kole. Petra Hromcová mala po prílete do Číny pozitívny test na koronavírus a stredajšie preteky musela vynechať.