Quantcast
< sekcia Šport

Vlhová skončila v Lienzi na druhom mieste, triumf Worleyovej

Na snímke vľavo slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v obrovskom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Lienzi na druhom mieste v utorok 28. decembra 2021. Uprosred víťazná Francúzka Tessa Worleyová, vpravo tretia Švédka Sara Hectorová. Foto: TASR - Martin Baumann

V rakúskom Lienzi ju zdolala jedine víťazná Francúzka Tessa Worleyová o 30 stotín sekundy.

Lienz 28. decembra (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára na druhom mieste. V rakúskom Lienzi ju zdolala jedine víťazná Francúzka Tessa Worleyová o 30 stotín sekundy. Tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,38).

Tridsaťdvaročná Worleyová slávila pätnáste víťazstvo a 33. pódiové umiestnenie na podujatiach prestížneho seriálu. Všetky má na konte v tejto disciplíne, v ktorej je aj dvojnásobná majsterka sveta. "Je to skvelé, opäť sa bavím lyžovaním. V Courcheveli som sa ešte neprebojovala na pódium, ale cítila som zrýchlenie. Obrovský slalom je zakaždým výzva, aj súperky sú nesmierne rýchle. Veľmi ma teší, že som sa vrátila na najvyšší stupienok," citoval Francúzku portál laola1.at.
Na snímke vľavo slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v obrovskom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Lienzi na druhom mieste v utorok 28. decembra 2021. Uprosred víťazná Francúzka Tessa Worleyová, vpravo tretia Švédka Sara Hectorová.
Foto: TASR - Martin Baumann

Vlhová dosiahla už 49. pódiové umiestnenie v kariére SP. Vyšvihla sa naň zo štvrtej priečky po prvom kole. "Som veľmi spokojná, konečne som opäť na pódiu aj v obrovskom slalome. Snažila som sa v druhom kole zlepšiť, podala som veľmi dobrý výkon, stačilo na druhé miesto, z čoho sa veľmi teším. Snažila som sa viac riskovať, aj keď som nevidela pod nohy. Neriešila som, že niektoré miesta sú rozbité. Ku koncu som mala namále, brány sa mi len mihali, som rada, že som to ustála," povedala 26-ročná Slovenka pre RTVS. V celkovom poradí SP i hodnotení obrovského slalomu figuruje na treťom mieste.


Do štartovej listiny sa po ochorení COVID-19 vrátili Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá uzavrela elitnú žrebovanú sedmičku, a Rakúšanka Katharina Liensbergerová. Naopak, po pozitívnych testoch na koronavírus chýbali líderka celkového poradia SP Mikaela Shiffrinová z USA, Poľka Maryna Gasienicová-Danielová a naďalej aj Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová.
Na snímke vpravo otec slovenskej lyžiarky Pery Vlhovej Igor Vlha oslavuje jej druhé miesto v cieli po druhom kole obrovského slalomu Setového pohára žien v alpskom lyžovaní v rakúskom Lienzi v utorok 28. decembra 2021.
Foto: TASR - Martin Baumann

Vlhová štartovala s číslom 3 a na náročne postavenej trati sa snažila držať úspornú stopu. Na medzičasoch jej strata na Worleyovú narastala, v záverečnej pasáži však slovenská reprezentantka dokázala zrýchliť. Po prvom kole figurovala na štvrtej priečke o 41 stotín sekundy za vedúcou Worleyovou. Priebežne druhá bola Hectorová s odstupom 0,12 s, tretie miesto patrilo Nórke Ragnhild Mowinckelovej (+0,29). Francúzka otvorila súťaž s jednotkou a nepredstihla ju žiadna zo súperiek, najviac sa k nej priblížila Hectorová. Švédka skončila pred Vianocami v Courcheveli na druhom a prvom mieste a opäť sa nebála riskantnej jazdy. Nepostrážila si len jednu bránku, pre ktorú sa nedostala do priebežného vedenia. Iba o štyri stotiny za Vlhovou figurovala Robinsonová, ktorá takisto ľutovala jedinú výraznejšiu chybu. Pred Slovenku sa však zaradila Mowinckelová z druhej žrebovanej skupiny 8-15.
Na snímke slovenská lyžiarka Pera Vlhová v prvom kole obrovského slalomu žien Setového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Lienzi v utorok 28. decembra 2021.
Foto: TASR - Martin Baumann

Druhé kolo bolo postavené omnoho rytmickejšie, na lyžiarky však okrem sťaženej viditeľnosti čakala vo vrchnej časti aj nástraha v podobe ryhy z prvého kola. Dobre si s tým poradila Talianka Federica Brignoneová, ktorá útočila z dvanástej priečky a najrýchlejšou druhou jazdou sa vyšvihla až na štvrtú pozíciu.
Na snímke švajčiarska lyžiarka Wendy Holdenerová padá tesne pred cieľom v druhom kole obrovského slalomu Setového pohára v alpskom lyžovaní žien v rakúskom Lienzi v utorok 28. decembra 2021.
Foto: TASR - Martin Baumann

Z kresla vedúcej ženy ju odsunula až Vlhová, ktorá išla maximálne agresívne a väčšinu trate aj kompaktne. Do záverečnej pasáže si priviezla značnú rýchlosť, ktorú musela v posledných bránkach korigovať a vďaka svojim fyzickým parametrom to len tak-tak ustála. Hectorovú prekonala o tesných osem stotiniek, ale Worleyová si vedúcu pozíciu pomerne pohodlne ustrážila, hoci ani ona sa nevyhla menším chybám.

Výsledky obrovského slalomu SP v Lienzi:


1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:03,88 min,
2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,30 s,
3. Sara Hectorová (Švéd.) +0,38,
4. Federica Brignoneová (Tal.) +0,64,
5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,83,
6. Marta Bassinová (Tal.) +1,10,
7. Camille Rastová (Švaj.) +1,41,
8. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,43,
9. Katharina Truppeová (Rak.) +1,53,
10. Meta Hrovatová (Slov.) +1,61

Celkové poradie SP (po 15 z 37 súťaží):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 750 bodov,
2. Sofia Goggiová (Tal.) 657,
3. VLHOVÁ 515,
4. Hectorová 398,
5. Brignoneová 392,
6. Ramona Siebenhoferová (Rak.) 341

Poradie v obrovskom slalome (4 z 9):

1. Shiffrinová 280,
2. Hectorová 262,
3. VLHOVÁ 235,
4. Worleyová 227,
5. Siebenhoferová 118,
6. Mowinckelová 110