Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Šport

Vlhová nedokončila zjazd, Goggiová vyhrala aj so zlomenými prstami

Talianka Sofia Goggia reaguje po prejazde cieľom, v sobotu 17. decembra 2022. Foto: TASR/AP

Vlhová vynechala prvé tri tohtosezónne zjazdy i jednu super-G. V piatok sa v prvom zjazde v St. Moritzi nepredstavila, keďže v nepriaznivom počasí nechcela zbytočne riskovať.

St. Moritz 17. decembra (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nedokončila svoju prvú rýchlostnú disciplínu sezóny. V sobotnom zjazde Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi vypadla krátko pred tretím medzičasom. Svoj tretí triumf v sezóne slávila Talianka Sofia Goggiová, ktorá dokázala vyhrať aj so zlomenými dvomi prstami. Druhá Slovinka Ilka Štuhecová za ňou zaostala o 43 stotín sekundy, tretie miesto obsadila Nemka Kira Weidleová (+0,52).

Vlhová vynechala prvé tri tohtosezónne zjazdy i jednu super-G. V piatok sa v prvom zjazde v St. Moritzi nepredstavila, keďže v nepriaznivom počasí nechcela zbytočne riskovať. O deň neskôr sa však poveternostné podmienky výrazne zlepšili, zjazdovku Corviglia zalialo slnko a slovenská reprezentantka sa postavila na štart. S číslom 32 nezačala zle a na druhom medzičase mala prijateľný odstup 0,48 s. Potom však po jednom zo skokov zaletela ďaleko mimo líniu a už sa nezmestila do ďalšej bránky. V sobotu tak nebola klasifikovaná.

Líderka disciplíny Goggiová si v piatkovom zjazde, v ktorom skončila na druhom mieste, zlomila pri náraze do bránky ukazovák a prostredník na ľavej ruke. Ešte večer absolvovala v Miláne operáciu, pri ktorej jej spevnili zlomené kostičky kovovou doštičkou a skrutkami, a na druhý deň sa so zabandážovanou rukou postavila na štart. Olympijská šampiónka z Pjongčangu 2018 napriek hendikepu predviedla svoju typickú riskantnú jazdu, zvolila odvážnu líniu a do cieľa prišla s vyše polsekundovým náskokom na dovtedy vedúcu Weidleovú. Jej čas dokázala atakovať už len Štuhecová, ktorá bola hore v zelených číslach, no v strednej časti dvakrát vyšla mimo stopu a napokon sa zaradila na druhú pozíciu. Preteky mala dobre rozbehnuté aj Shiffrinová, v tiahlych zákrutách i spodnej kĺzavej časti však stratila a skončila tesne za pódiom. Američanka sa udržala na čele celkovej klasifikácie SP, pred Goggiovou má náskok 50 bodov. Vlhová stráca na Shiffrinovú 135 bodov.

Tridsaťročná Goggiová dosiahla jubilejný dvadsiaty triumf v kariére, z toho 15. v zjazde. Upevnila si pozíciu na čele priebežného poradia disciplíny. Jej krajanka a víťazka piatkového prvého zjazdu v St. Moritzi Elena Curtoniová sa nevyhla viacerým chybám a skončila na ôsmom mieste (+1,16). V nedeľu zakončí program v St. Moritzi super-G (11.30).

Tridsaťročná Goggiová dosiahla jubilejný dvadsiaty triumf v kariére, z toho 15. v zjazde. "Včera som zažila náročný deň. Dnes som bola šťastná už len z toho, že som sa dokázala postaviť na štart. Jazdu som si mohla vychutnať, lebo som nečelila žiadnemu tlaku. Bola som najšťastnejšia pretekárka na štarte. Nič som nevzdala. Chcela by som sa poďakovať ľuďom, ktorí mi pomohli, od lekára, ktorý mi operoval ruku, až po šoféra, ktorý ma sem z nemocnice doviezol," povedala pre ORF Goggiová, ktorá si upevnila pozíciu na čele priebežného poradia disciplíny. Jej krajanka a víťazka prvého zjazdu v St. Moritzi Elena Curtoniová sa nevyhla viacerým chybám a skončila na ôsmom mieste (+1,16). V nedeľu zakončí program v St. Moritzi super-G (11.30).výsledky sobotného zjazdu SP žien v St. Moritzi:1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:28,85 min.,
2. Ilka Štuhecová (Slovin.) +0,43 s,
3. Kira Weidleová (Nem.) +0,52,
4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,61,
5. Cornelia Hütterová +0,75,
6. Nina Ortliebová +0,81,
7. Mirjam Puchnerová (všetky Rak.) +1,04,
8. Elena Curtoniová (Tal.) +1,16,
9. Joana Hählenová +1,29,
10. Jasmine Fluryová (obe Švaj.) +1,32, ...,
Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila

celkové poradie SP (po 11 z 39 súťaží):
1. Shiffrinová 475 bodov,
2. Goggiová 425,
3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 366,
4. VLHOVÁ 340,
5. Corinne Suterová (Švaj.) 318,
6. Sara Hectorová (Švéd.) 247

poradie v zjazde (4 z 9):
1. Goggiová 380,
2. Suterová 218,
3. Štuhecová 192,
4. Curtoniová 186,
5. Ortliebová 178,
6. Puchnerová 145