Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Šport

Vo veku 78 rokov zomrel bývalý tréner Porta či PSG Artur Jorge

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Portugalčan získal sedem domácich ligových titulov, štyri ako hráč s Benficou Lisabon, tri ako kormidelník Porta. Počas hráčskej kariéry vsietil v drese Benficy viac ako 100 gólov.

Lisabon 22. februára (TASR) - Vo veku 78 rokov zomrel bývalý portugalský futbalový útočník a tréner Artur Jorge. Vo štvrtok to oznámila jeho rodina, niekdajší kouč FC Porto bol dlhodobo chorý.

Portugalčan získal sedem domácich ligových titulov, štyri ako hráč s Benficou Lisabon, tri ako kormidelník Porta. Počas hráčskej kariéry vsietil v drese Benficy viac ako 100 gólov. Z pozície trénera doviedol Porto k prvej európskej trofeji, keď v roku 1987 zvíťazilo vo finále Európskeho pohára majstrov (predchodca Ligy majstrov) nad Bayernom Mníchov 2:1. Neskôr viedol aj Paríž St. Germain, s ktorým vybojoval druhý francúzsky titul v histórii klubu (1993/1994) a dvakrát pôsobil aj na lavičke portugalskej reprezentácie.

"Jeho smrť zanechá FC Porto bez legendy," reagoval portugalský klub v oficiálnom vyhlásení. Bývalý prezident PSG Michel Denisot nešetril slovami chvály: "Artur Jorge bol najlepší tréner, akého som poznal. Vzdelaný, kultivovaný, vášnivý, strategický, nekompromisný. S ním PSG rástlo veľmi rýchlo." Informácie priniesla agentúra AFP.