< sekcia Šport

Vo veku 95 rokov zomrela Hilda Múdra, bývalá trénerka Nepelu

Dlhoročná trénerka Ondreja Nepelu Hilda Múdra máva divákom pred voľnými jazdami mužov na 22. ročníku Memoriálu Ondreja Nepelu v Bratislave, 4. októbra 2014, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Počas Nepelovej kariéry, ale najmä po nej, Múdra len cez leto alebo dlhodobo pôsobila aj v zahraničí.

Bratislava 22. novembra (TASR) - Vo veku 95 rokov zomrela v noci na pondelok legendárna trénerka krasokorčuľovania Hilda Múdra. TASR to potvrdila jej rodina. Múdra počas svojej kariéry priviedla svojho najslávnejšieho zverenca Ondreja Nepelu k desiatim zlatým medailám na vrcholných podujatiach. K titulu olympijského šampióna na ZOH 1972 v Sappore, trom zlatým na MS (1971 – 1973), piatim na ME (1969 – 1973) a jednej na Svetovej zimnej univerziáde (1970).

ME v krasokorčuľovaní v Bratislave v roku 1966. Na snímke Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou, 3. februára 1966.
Foto: TASR - Š. Petráš


Múdra sa narodila 1. januára 1926 vo viedenskom okrsku Josefstadt v rodine učiteľa pod menom Hildegard Klimpel. Keď sa však ako členka Viedenskej ľadovej revue zaľúbila do Prešporáka Jozefa Múdreho, manažéra slovenského turné súboru, a na jeseň 1947 sa zaňho v bratislavskom Modrom kostolíku vydala, do nových dokladov si na jeho radu dala zapísať krstné meno Hilda. V roku 1949 sa jej narodila dcérka Dagmar a o rok syn Pavol.

Nepelu trénovala od jeho začiatkov, ako deviatak jej na ME v Bratislave venoval k štyridsiatke prvú, bronzovú medailu. Istý čas viedla aj ďalších popredných slovenských krasokorčuliarov: Mariána Filca, Agnesu Búřilovú-Wlachovskú, Miroslava Šošku, Ľudmilu Bezákovú či Evu Križkovú-Ďurišinovú. V zozname jej zverencov figuruje aj úspešný tanečník a neskôr úspešný kouč Martin Skotnický.

Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou na MS v krasokorčuľovaní 1. marca 1973.
Foto: TASR/Štefan Petráš


Počas Nepelovej kariéry, ale najmä po nej, Múdra len cez leto alebo dlhodobo pôsobila aj v zahraničí. Trénovala Švajčiarku Charlottu Walterovú, deviatu na ZOH 1972, alebo Chorvátku Sandu Dubravčičovú, ktorá na ME 1981 získala striebro a na sarajevských ZOH 1984, na ktorých skončila desiata, zapaľovala olympijský oheň.

Za svoju celoživotnú prácu dostala aj viacero ocenení. Trofej MOV Šport a etika (1998), Zlaté kruhy SOV a Cenu fair play SOV (2000), Medailu Pierra de Coubertin od MOV (2003) i čestné členstvo v Slovenskom olympijskom a športovom výbore (2004).

Posledná rozlúčka s Hildou Múdrou sa uskutoční 1.12.Posledná rozlúčka s úspešnou krasokorčuliarskou trénerkou a čestnou členkou Slovenského olympijského a športového výboru Hildou Múdrou, ktorá zomrela 22. novembra vo veku 95 rokov, sa v bratislavskom Krematóriu uskutoční v stredu 1. decembra o 11.00 h. Počet prítomných na nej však bude vzhľadom na prísne protipandemické opatrenia veľmi striktne limitovaný na 10 osôb.

TASR informoval Ľubomír Souček, SOŠV.