Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Prekvapivým víťazom slalomu vo Wengene sa stal Braathen

Nórsky lyžiar Lucas Braathen sa teší na pódu po triumfe v slalome Svetového pohára vo Wengene v nedeľu 16. januára 2022. Druhý skončil Daniel Yule zo Švajčiarska a tretí bol Giuliano Razzoli z Talianska. Foto: TASR/AP

Dvadsaťjedenročný mladík Braathen si pripísal premiérové víťazstvo v slalome v kariére a len druhé celkovo.

Wengen 16. januára (TASR) - Prekvapivým víťazom nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov vo Wengene sa stal nórsky mladík Lucas Braathen. Do 2. kola postúpil síce až z 29. miesta, no v druhom predviedol výbornú jazdu a vyťažil aj z upravenej trate. Pred druhým Danielom Yulem zo Švajčiarska mal náskok 22 stotín sekundy, tretí Giuliano Razzoli z Talianska stratil 0,29 s. Najväčší favorit po 1. kole, víťazov krajan Henrik Kristoffersen vypadol pár bránok pred cieľom a prišiel o takmer istý triumf.

Dvadsaťjedenročný mladík Braathen si pripísal premiérové víťazstvo v slalome v kariére a len druhé celkovo. Predtým sa tešil z triumfu len v októbri 2020 v obrovskom slalome v Söldene. "Vôbec som to nečakal. Neveril som, že je možné vyhrať z 29. miesta po prvom kole," povedal Nór.

Braathen pritom postúpil do 2. kola len tesne, keď po úvodnej jazde obsadil 29. miesto časom 53,31 s, pričom 31. Liam Wallace z Kanady za ním zaostal len o šesť stotín sekundy. Prvú časť vyhral Kristoffersen. Dvadsaťsedemročný Nór sa postavil na štart 1. kola ako prvý a po bezchybnej jazde dosiahol čas 51,27 sekundy. Jeho výkon dokázal ohroziť len Rakúšan Manuel Feller, ktorý mal manko 11 stotín, tretí Nór Sebastian Foss-Solevaag strácal vyše pol sekundy. V druhom kole predviedol výbornú jazdu Braathen, odštartoval ako druhý v poradí a vyťažil z upravenej trate. Jeho výkon nedokázal nik prekonať, trať bola s postupom času čoraz viac rozbitá a tak to mali ďalší pretekári stále ťažšie. Mladý Nór viedol aj pred elitnou šestkou z prvého kola a už vtedy sa neveriacky chytal za hlavou. Nezdolali ho ani Feller s Fossom-Solevaagom a nakoniec ani najväčší favorit Kristoffersen. Ten bol najrýchlejší na všetkých medzičasoch a mieril za jubilejným dvadsiatym víťazstvom v slalome v kariére, no po chybe len pár metrov pred cieľovou páskou preteky nedokončil. Senzačným víťazom sa tak stal Braathen, ktorý bol v 2. kole až o 0,97 sekundy rýchlejší ako ktorýkoľvek jeho súper.

Mladý Nór sa vrátil do súťažného kolotoča v tejto sezóne po dlhej rehabilitácii. Vlani v januári mal ťažký pád v obrovskom slalome v Adelbodene, vážne si poranil koleno a sezóna sa pre neho skončila. "Slová nedokážu opísať, aký som za to vďačný. Po chybe v prvom kole som bol nabudený, aby som sa v druhom zlepšil," citovala ho agentúra AP.