< sekcia Šport

VIDEO: Vodnopólisti SR chcú doma uspieť a postúpiť na ME z 1. miesta

Na snímke zľava kapitán mužov reprezentácie Slovenska vo vodnom póle Juraj Zaťovič, hovorca Slovenskej plaveckej federácie Patrik Pavelka, prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek, tréner mužov reprezentácie Slovenska vo vodnom póle Peter Nižný počas tlačovej konferencie pred kvalifikáciou na Majstrovstvá Európy mužov, 8. októbra 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

V Národnom centre vodného póla v Novákoch na nich na kvalifikačnom turnaji ich cez víkend čakajú výbery Bieloruska, Ukrajiny a Francúzska.

Bratislava 8. októbra (TASR) - Vodní pólisti Slovenska sa cez víkend pokúsia o postup na ME 2020. V Národnom centre vodného póla v Novákoch na nich na kvalifikačnom turnaji čakajú výbery Bieloruska, Ukrajiny a Francúzska. Na šampionát do Budapešti (12. až 26. januára) postúpia prvé dva tímy z tabuľky.

Slováci sa rozhodli zorganizovať kvalifikačnú skupinu v Novákoch. Ako organizátor mali právo určiť poradie zápasov. "Francúzi budú najťažší súper, aj preto sme si ich vybrali až do tretieho zápasu. Bielorusko a Ukrajina sú pre nás neznáme tímy. Nezostáva nám nič iné, len ich zdolať. Verím, že to tak bude," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave tréner Peter Nižný.

Vodnopólová reprezentácia sa naposledy stretla v príprave na konci januára. "Chcel som sa pripravovať každý mesiac, ale rozpočet nám to nedovolil. Teraz máme na prípravu pár dní, kvalifikáciu musíme zvládnuť. Čaká nás trojzápas, nebude to ľahké. Ale podmienky majú všetci rovnaké. Sme doma a to chceme využiť. Najlepšie by bolo postúpiť z prvého miesta, pretože žreb na ME by k nám bol milosrdnejší. Verím, že sa to podarí," dodal Nižný.V tíme je osem legionárov, šiesti z francúzskej ligy, po jednom z rakúskej, chorvátskej a nemeckej. "Chalani, ktorí hrajú vo Francúzsku, sú tam len pár týždňov. Veľa informácií o nich nemám. Ostatných poznám dlhé roky. Mužstvo je zložené na 90 percent z toho, čo sme mali k dispozícii na uplynulých ME. Viem, čoho sú schopní," uviedol Nižný. Slovákom však bude chýbať Lukáš Ďurík, ktorý patril medzi najväčšie opory. Hráč CN Barcelona totiž dostal ponuku na španielske občianstvo a chce ju využiť.

Kapitánom tímu bude Juraj Zaťovič, ktorý sa už rozlúčil s reprezentáciou, ale turnaj v Novákoch po rozhovore s trénermi ešte odohrá: "Bolo to jednoduché rozhodnutie. Tréneri ma požiadali, či by som neodohral tento turnaj. Povedal som, že do toho idem. Budeme hrať doma, aj toto pri mojom rozhodovaní zavážilo. Urobím všetko, aby sme sa dostali na ME."Zaťovič verí, že Slováci zvládnu prvé dva zápasy, aby sa o prvé miesto mohli pobiť v závere turnaja s Francúzskom. "Bielorusi a Ukrajinci hrajú fyzicky náročné pólo, ale nie sú tak takticky vyspelí ako my. Ale sme favoriti a verím, že proti obom podáme výkon, aký vieme. Proti Francúzom by to mala byť čerešnička na torte," uzavrel Zaťovič.

Nominácia SR na kvalifikačný turnaj ME 2020:

Hoferica Tomáš (Reims, Fr.), Kolárik Martin (Paríž, Fr.), Laciak Martin (HOZKE), Bielik Tomáš (Reims, Fr.), Zaťovič, Juraj (KVPNO), Baláž Samuel (Reims, Fr.), Čaraj Matej (Reims, Fr.) Mikloda Miroslav (HOZKE), Baran Samuel (SPUPR), Tkáč Marek (Aix en Provence, Fr.), Zareva Andrej (HOZKE), Kováčik Andrej (KVPNO), Mitruk Adam (Viedeň, Rak.), Pieter Radovan (KVPPN), Molnár Marek (Berlín, Nem.), Veterník Daniel (KVPNO), Tkáč Patrik (VPMBA), Tkáč Maroš (Rijeka, Chor.).
Tréner: Peter Nižný.

Program turnaja:

piatok 11. októbra

17.30 h Francúzsko - Ukrajina
19.00 h Slovensko - Bielorusko

sobota 12. októbra

17.00 h Bielorusko - Francúzsko
19.00 h Slovensko - Ukrajina

nedeľa 13. októbra

10.00 h Ukrajina - Bielorusko
11.30 h Slovensko - Francúzsko